Piektdiena,
2021.gada
16.aprīlis
Valstī
115788

Vakcīna, kas nav ieteicama grūtniecēm


Apskatīt komentārus (0)


04.02.2021

Arī ASV biotehnoloģiju kompānija "Moderna" nav radīta no paša vīrusa

 

 

ZIŅU DIENESTS

 

 

FOTO NATALIYA VAITKEVICH, PEXELS.COM 

 


Šobrīd gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā ir iestājusies tāda kā krīze (šobrīd varbūt pat vairāk psiholoģiska), jo zināms, ka kavēsies gan Pfizer, gan AstraZeneca vakcīnu piegāde. Ražotāji stāsta visai dīvainus argumentus par ražošanas jaudām utt., kas brīdī, kad jau iepriekš bija zināms, ka vakcīnām ir un kādu laiku vēl būs milzīgs pieprasījums, ir visai dīvaini. 

 

 

Taču mēs šoreiz rindas kārtībā pievērsīsimies ASV biotehnoloģiju kompānija "Moderna" vakcīnām un to lietošanas instrukcijas informācijai.

 

 

Pēdējo dienu pozitīvā ziņa ir tāda, ka vismaz ražotājs ir paziņojis, ka tās izstrādātā vakcīna pret Covid-19 ir efektīva arī pret jaunajiem lipīgākajiem vīrusa paveidiem, kas tika atklāti Lielbritānijā un Dienvidāfrikā. Kompānija pie šāda secinājuma nonākusi laboratoriskā pētījuma rezultātā. 

 

 

Tai pašā laikā Pasaules Veselības organizācija (PVO) šīs nedēļas sākumā ir ieteikusi grūtniecēm izvairīties no Moderna vakcīnām, ja vien viņu veselība nav briesmās. Tāpat COVID-19 Vaccine Moderna nav ieteicams lietot bērniem, kuri jaunāki par18 gadiem. 

 

 

PVO amatpersonas arī ierosina, ka Moderna jāievada divās devās ar 28 dienu intervālu. Ārkārtējos apstākļos šo intervālu var pagarināt līdz 42 dienām valstī, piebilda PVO eksperti.

 


Lietošanas instrukcija

Informācija lietotājam COVID-19 Vaccine Moderna dispersija injekcijām Covid-19 mRNS vakcīna (nukleozīdu modificēta) COVID-19 mRNA Vaccine (nucleoside modified).

 

 

Pirms vakcīnas saņemšanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju - ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā.

 


Kas ir COVID-19 Vaccine Moderna un kādam nolūkam to lieto?

 

 

COVID-19 Vaccine Moderna ir vakcīna, kas paredzēta, lai novērstu SARS-CoV-2 izraisīto Covid-19. To lieto pieaugušajiem no18 gadu vecuma un vecākiem. COVID-19 Vaccine Moderna aktīvā viela ir mRNS, kas kodē SARS-CoV-2 “pīķa”proteīnu, kas iestrādāts SM-102 lipīdu nanodaļiņās. Tā kā COVID-19 Vaccine Moderna nesatur vīrusu (tātad vakcīna nav radīta izmantojot vīrusu, kā tas ir daudzos citos vakcīnu gadījumos), tā nevar Jums izraisīt Covid-19.

 


Kā vakcīna iedarbojas?

 

 

COVID-19 Vaccine Moderna stimulē organisma dabisko aizsardzību (imūnsistēmu). Vakcīna iedarbojas, liekot organismam izstrādāt aizsardzību (antivielas) pret vīrusu, kas izraisa Covid-19. COVID-19 Vaccine Moderna izmanto vielu, kuru sauc par matrices ribonukleīnskābi (mRNS), lai piegādātu instrukcijas, ko organisma šūnas var izmantot, lai veidotu “pīķa”proteīnu, kas atrodas arī uz vīrusa. Tad šūnas veido antivielas pret “pīķa”proteīnu un palīdz cīnīties pret vīrusu. Tās palīdzēs Jums aizsargāties pret Covid-19. 

 


Kas Jums jāzina pirms COVID-19 Vaccine Moderna saņemšanas?

 

 

Vakcīnu nedrīkst ievadīt, ja Jums ir alerģija pret aktīvo vielu vai kādu citu šīs vakcīnas sastāvdaļu. 

 

 

Pirms COVID-19 Vaccine Moderna saņemšanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu, ja: 

- Jums agrāk ir bijusi smaga, dzīvību apdraudoša alerģiska reakcija pēc jebkādas citas vakcīnas ievadīšanas vai pēc tam, kad iepriekš saņēmāt COVID-19 Vaccine Moderna; 

- Jums ir ļoti vāja vai traucēta imūnā sistēma;

- kādreiz esat noģībis injekcijas laikā;

- Jums ir ar asiņošanu saistīti traucējumi;

-Jums ir stiprs drudzis vai smaga infekcija (tomēr var veikt vakcināciju, ja ir nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra (viegls drudzis) vai viegla augšējo elpceļu infekcija, piemēram, saaukstēšanās);

- Jums ir kāda nopietna slimība;

- Jums ir trauksme, kas saistīta ar injekcijām. 

 

 

Ja kaut kas no iepriekš minētā attiecas uz Jums (vai neesat par to pārliecināts), pirms COVID-19 Vaccine Moderna saņemšanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tāpat kā Pfizer vakcīnu gadījumā, COVID-19 Vaccine Moderna vakcinācijas kurss ar divām devām var nenodrošināt pilnīgu aizsardzību visiem tās saņēmējiem un nav zināms, cik ilga būs vakcīnas nodrošinātā aizsardzība.

 

 

Jāatceras, ka COVID-19 Vaccine Moderna var ietekmēt citu zāļu darbību, un citas zāles var ietekmēt COVID-19 Vaccine Moderna darbību, tāpēc informējiet ārstu par visām zālēm, ko lietojat.

 

 

Grūtniecēm vai, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, vai barojat bērnu ar krūti pirms vakcinācijas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. 

 

 

Nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus, ja pēc vakcinācijas Jums ir slikta pašsajūta. Uzgaidiet, līdz vakcīnas iedarbība pāriet.

 

 

Kā ievada COVID-19 Vaccine Moderna?

 

 

COVID-19 Vaccine Moderna Jums tiks ievadīta kā divas 0,5ml injekcijas. Lai pabeigtu vakcinācijas kursu, tās pašas vakcīnas otro devu ieteicams ievadīt 28 dienas pēc pirmās devas. Jūsu ārsts, farmaceits vai medmāsa injicēs vakcīnu Jūsu augšdelma muskulī (intramuskulārā injekcija). Katras vakcīnas injekcijas laikā un pēc tās Jūsu ārsts, farmaceits vai medmāsa novēros Jūs aptuveni 15 minūtes, lai uzraudzītu, vai nerodas alerģiskas reakcijas pazīmes. 

 

 

Ja nokavējat vizīti savai otrai COVID-19 Vaccine Moderna devai, cik ātri vien iespējams ar savu ārstu, medmāsu vai farmaceitu ieplānojiet citu vizīti. Bez otras vakcīnas devas Jūs varat nebūt pilnībā pasargāts pret Covid-19 vīrusu. Lai būtu pilnīgi patiesi, arī pēc abām vakcīnas devām Jūs nebūsiet 100% pasargāts no COVID-19 vīrusa saslimšanas, taču būs lielāka iespēja, ka saslimšana noritēs vieglākiem simptomiem.

 


Kad jāmeklē palīdzība?

 

 

Nekavējoties vērsieties pēc medicīniskās palīdzības, ja Jums parādās jebkura no šīm alerģiskas reakcijas pazīmēm un simptomiem: 

- vājuma vai reibuma sajūta;

- sirdsdarbības izmaiņas;

- elpas trūkums;

- sēkšana;

- lūpu, sejas vai rīkles pietūkums;

- nātrene vai izsitumi;

- slikta dūša vai vemšana;

- sāpes vēderā.

 


Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu. Tās var būt tālāk minētās:

Ļoti bieži (var skart vairāk nekā 1 no 10cilvēkiem): 

= pietūkums padusē;

= galvassāpes; 

= slikta dūša;

= vemšana;

= muskuļu sāpes, locītavu sāpes un stīvums; 

= sāpes vai pietūkums injekcijas vietā; 

= izteikts nogurums;

= drebuļi;

= drudzis.


Bieži (var skart līdz 1 no 10 cilvēkiem):

= izsitumi;

= izsitumi, apsārtums vai nātrene injekcijas vietā.


Retāk (var skart līdz 1 no 100 cilvēkiem):

= nieze injekcijas vietā.


Reti (var skart līdz 1 no 1000 cilvēkiem):

= īslaicīga sejas vienpusēja paralīze (Bella paralīze);

= sejas pietūkums (pacientiem, kuriem ir veiktas sejas kosmētiskās injekcijas, var rasties sejas pietūkums).


Biežums nav zināmi:

= smagas alerģiskas reakcijas (anafilakse);

= paaugstināta jutība.

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šīs vakcīnas drošumu.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt