Ceturtdiena,
2020.gada
4.jūnijs
Valstī
111309

Jautājumi un atbildes - pārvietošanās un robežšķērsošana


Apskatīt komentārus (0)


31.03.2020

Kāpēc tiek atļauts vēl iebraukt valstī, ja starptautiskie pasažieru pārvadājumi tika slēgti 17.03.2020?

 


Šobrīd notiek tikai tādi avioreisi vai prāmu braucieni, lai Latvijas iedzīvotājiem un ārzemniekiem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvija, ļautu atgriezties Latvijā. Šādus reisu nepieciešamību koordinē Ārlietu ministrija un atļauj satiksmes ministrs.

 

 

Kādas prasības jāievēro personām, kas tagad Latvijā atgriežas ar repatriācijas reisiem?

 


Atgriežoties ir:
* jāaizpilda anketa, apliecinot, ka ievēros īpašus piesardzības pasākumus;
* 14 dienas ir jāuzturas dzīvesvietā, aizliegts doties uz darbu, publiskām vietām un vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku;
*14 dienas pēc atgriešanās rītos un vakaros jāmēra ķermeņa temperatūra un, tai paaugstinoties vai parādoties klepum, elpas trūkumam, nekavējoties jāzvana pa tālruni 113 vai 8303;
* nedrīkst uzņemt viesus vai doties privātās vizītēs un jebkādā veidā veidot tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem. Iespēju robežās jāizvairās izmantot sabiedrisko transportu;
* pirmās nepieciešamības preces un pārtika jāiegādājas ar piegādi mājoklī vai izmantojot tuvinieku palīdzību, kuri iepirkumus atstāj pie durvīm;
*Ja nav citu risinājumu, veikals jāapmeklē stundās, kad veikalā mazāk cilvēku, lietojot sejas masku un ievērojot 2 metru distanci no citiem veikalā esošajiem.

 

 

Kāpēc Lietuva saviem iedzīvotājiem sedz repatriācijas izmaksas, bet Latvija to nedara?

 


Šobrīd valdības dienaskārtībā ir priekšlikumi par iespējamu repatriācijas izmaksu segšanu atsevišķām iedzīvotāju grupām. Lūdzu, sekojiet aktuālajai informācijai.

 

 

Vai un kādā kārtībā Latvijas pilsoņi ārkārtējās situācijas laikā var izbraukt no valsts?
No 17. marta ir aizliegta personu un transportlīdzekļu pārvietošanās caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu ES ārējās robežas robežšķērsošanas vietām, kā arī robežšķērsošanas vietās, kas paredzētas vietējai pierobežas satiksmei, izņemot kravu pārvadājumus. 
Pārvietošanās aizliegums neattiecas:
* uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem un pasažieru, kravas vai tehnisko reisu apkalpēm, 
* pasažieriem, kas tiek pārvietoti ar valsts gaisa kuģiem vai militāro transportu, 
*jūrniekiem, lai tie varētu atgriezties Latvijā vai arī nokļūt savā darba vietā uz kuģa
* transporta pārvadājumu pakalpojumu darbiniekiem un apkalpēm, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām. 
Izņēmumus attiecībā uz personu un transportlīdzekļu pārvietošanos var izdarīt Valsts robežsardzes priekšnieks, savas kompetences ietvaros, izsverot pārvietošanās pamatotību. Iesniegums ar situācijas izklāstu un faktu apliecinoši dokumenti lēmuma pieņemšanai iesniedzami elektroniski, nosūtot uz e-pastu: od@rs.gov.lv

Igaunijā elektroniski var pieteikties izbraukšanai no valsts, piemēram, būtiskās biznesa darīšanās. Kāpēc Latvijā nav tādas iespējas? 

 


Pašlaik uz satiksmes ministra atļautajiem reisiem no Rīgas uz ārzemēm var iegādāties biļetes, informācija par reisiem skatāma Satiksmes ministrijas tīmekļa vietnē. Arī Valsts robežsardzes priekšnieks var sniegt atļauju izbraukt no valsts - lai to saņemtu, jāraksta iesniegums uz e-pastu od@rs.gov.lv, pamatojot nepieciešamību un pievienojot faktus apliecinošus dokumentus. 
Ņemiet vērā, ka daudzas valstis noteikušas striktus ceļošanas un iebraukšanas ierobežojumus, tāpēc sekojiet līdzi aktuālajai informācijai un pārliecinieties par iespējām nokļūt iecerētajā galamērķī.

 

 

Vai šodien Liepājā ienākošā prāmja pasažierim ir jāparaksta dokuments?

 


Atgriežoties Latvijā, ikvienai personai jāaizpilda ankektas un jāiesniedz Valsts robežsardzei. Anketās persona apliecina, ka ir iepazinusies un apzinās valdības noteiktos ārkārtējās situācijas ierobežojumus un savu atbildību, apņemos nekavējoties, bet ne vēlāk kā 6 stundu laikā nokļūt savā dzīvesvietā. Anektu pildīšana norisinājās arī 19.03 Liepājas ostā ienākušā prāmja pasažieriem.

 

 

Vai ir kāda informācija par to, kad tiks organizēta pilsoņu repatriācija uz Latviju? No Gruzijas?

 


Ārlietu ministrija pašlaik aktīvi strādā, risinot šos jautājumus, tostarp par atgriešanās iespējām no Gruzijas. Sekojiet līdzi aktuālakajai informācijai Ārlietu ministrijas mājaslapā.

 

 

No kura brīža tiek pārtraukta pasažieru satiksme?

 


No 17.03. Plkst.0:00 tiks pārtraukti starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu Eiropas Savienības ārējās robežas robežšķērsošanas vietām. uz/no Latvijas; No šī paša laika Krievija slēdz pasažieru pārvadājumus pa dzelzceļu.

 

 

Vai LV valsts piederīgie varēs iebraukt valstī arī pēc 17.03. plkst.0.00?

 


LV valstspiederīgie vienmēr var iebraukt valstī, taču jāņem vērā citu Eiropas valstu noteiktos robežšķērsošanas ierobežojumus, iespēju nav daudz. Atgriezties Latvijā var:
līdz 16.marta 23.59 – ar jebkādu transportu;
no 17.marta 00.00 – tikai ar privātajām automašīnām, kājām un speciāli organizētu transportu ar satiksmes ministra atļauju. Regulārie komercreisi netiek atļauti.

 

 

Kā no Latvijas var izceļot ārzemnieki?

 


Ārvalstnieki var izceļot jebkurā laikā, ja atrod transportu (reāli, ar auto).

 

 

Kas notiek ar tiem, kas jāatgriežas Latvijā ar čāretrreisu?

 


Ja Latvijā atgriežas, piemēram, tūristu grupa ar čarterreisu no Hurgadas, tā tiks ielaista, bet tūroperatoram jālūdz satiksmes ministra atļauja. Ja pie Latvijas-Krievijas robežas piebrauc kāds autobuss ar LV pilsoņiem, jālūdz satiksmes ministra atļauja.

 

 

Vai tiks izsniegtas vīzas iebraukšanai Latvijā?

 


Diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās netiek izsniegtas ieceļošanas vīzas braucieniem uz laika periodu, kad Latvijā ir izsludināta ārkārtas situācija - šobrīd līdz 14.aprīlim ieskaitot.

 


Izņēmumu gadījumi - humānu apsvērumu dēļ ārzemniekam var tikt izsniegta vīza ieceļošanai Latvijā, taču šie apsvērumi ir stingri sašaurināti - tuvinieka bēres, smaga slimība, mazgadīgi bērni bez aizbildņa.

 

 

Vai ieceļošanas ierobežojumi attiecas uz pierobežas satiksmes robežšķērsoās vietām un ārvalstniekiem ar speciālo pierobežas ieceļošanas atļauju?

 


Jā.

 

 

Ko darīt, ja Latvijas pilsonim nav iespējas atgriezties līdz 17.03. plkst. 00:00?

 


Aicinām reģistrēties Konsulārajā reģistrā www.latvija.lv un sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu pa tālr. +371 26 33 77 11.

 

 

Kuras valsts slēgušas robežas?

 


Uz šo brīdi (15.03.) - Čehija, Dānija, Slovākija, Ukraina, Polija

 

 

Kuras valsts ļauj izceļot un cik ilgā laikā?

 


Ļauj izceļot - Maroka 15.03. līdz plkst. 20.00, Norvēģija 16.03. līdz plkst. 8.00, Polija līdz 17.03. plkst .23.59, Lietuva līdz 18.03. plkst. 23.59.

 

 

Ko darīt, ja nav risinājuma izceļošanai uz Latviju?

 


Palikt uz vietas un sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu pa tālr. +371 26 33 77 11. Tā nav parasta situācija, kad var izvēlēties visērtāko risinājumu.

 

 

Kā darbosies starptautiskā lidosta “Rīga”?

 


Lidojumi tiek pārtraukti 17.03. plkst. 00:00 jeb pusnakktī no 16. uz 17.martu un ir spēkā līdz 14. Aprīlim.

 

 

Kā varu atgriezties no Īrijas un Apvienotās Karalistes?

 


Ceļošanai no Īrijas un Apvienotās Karalistes ieteicamākais atgriešanās maršruts varētu būt pa sauszemi pēc aviolidojuma uz kādu no Krievijas vai Baltkrievijas lidostām.

 

 

Kas notiek uz robežām līdz 17.03. plkst.0:00?

 


Pagaidām, līdz 17. martam Latvija nav ieviesusi ieceļošanas vai izceļošanas ierobežojumus vai aizliegumus – tātad notiek brīva pārvietošanās uz iekšējās robežas, savukārt uz ārējās robežas līdz 17. martam ierastā kārtībā tiek veiktas robežpārbaudes.

 


Latvijas iedzīvotājiem, kuri līdz 17. martam, vai arī tuvākajā laikā atgriezīsies mītnes zemē, nebūs šķēršļu ieceļošanai Latvijā.

 

 

Ko darīt Krievijas un Baltkrievijas iedzīvotājiem, ja grib atgriezties savās mītnes zemēs?

 


Krievijas un Baltkrievijas iedzīvotāji netraucēti varēs atgriezties mītnes zemē, šķērsojot sauszemes robežu robežšķērsošanas vietās uz Latvijas – Krievijas un Latvijas – Baltkrievijas valsts robežas, tajā skaitā arī pēc 17. marta.

 

 

Kas notiek uz robežas ar Lietuvu?

 


Lietuva ir atjaunojusi robežkontroli uz ES iekšējām robežām un ārzemniekiem, tajā skaitā, Latvijas iedzīvotājiem, ir liegta ieceļošana Lietuvā, tranzīts atgriežoties Latvijā būs iespējams vēl pāris dienas.

 

 

Kas notiek uz robežas ar Igauniju?

 


Igaunija ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli un ieviesusi pastiprinātu robežkontroli.

 

 

Kas notiks ar iebraucēju veselības pārbaudēm uz robežas, kā to dara lietuvieši un igauņi? Vai tādas ir plānotas?

 


Šādas pārbaudes nav plānotas/paredzētas uz sauszemes robežām.
No 15.marta plkst.18.00 sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu
(NMPD) lidostā "Rīga" tiks nodrošināta iespēja veikt veselības pārbaudes ielidojošiem
pasažieriem ar saslimšanas simptomiem. Mediķu punkti atradīsies terminālī E un C
atlidošanā pirms bagāžas saņemšanas.

 

 

Vai pēc 17.03. Plkst.0:00, šķērsojot robežu ar privātu auto, varēs iebraukt citu valstu pilsoņi?

 


Sākot ar 17.martu, ar savu transportlīdzekli Latvijas robežu varēs šķērsot LR valsts piederīgie un ārvalstnieki, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā. Ar privāto transportlīdzekli Latviju ļauts pamest ārvalstniekiem.

 


Ierobežojumi neattiecas uz kravu pārvadājumiem.

 

 

Ko darīt, ja esam iestrēguši valstī, no kuras nav airBaltic reisu uz Latviju, ar peronisko autotransportu nav iespējams atbraukt?

 


Aicinām airBaltic mājaslapā aizpildīt pieprasījuma formu uz iespējamiem repatriācijas reisiem pēc 17.marta. Attiecīgi pēc šiem pieprasījumiem tiks plānots lidojumu grafiks. Lidojumi būs par maksu.

 


Ja kādās vietās cilvēku būs par maz, lai piepildītu lidmašīnas reisu, tiks izskatītas iespējas šādus pasažierus no vairākām vietām sapulcēt citā tuvākajā lidostā.

 

 

Vai VISIEM atbraukušajiem obligati karantīnā jāpavada 14 dienas?

 


Jā!

 

 

Vai varētu būt kāda instance, kur ziņot par tiem, kas neievēro 14 dienu karantīnu?

 


Ārkārtas situācijā ir ļoti svarīga arī pašu cilvēku disciplīna un apkārtējo piemērs un attieksme. Daram visu iespējamo, lai informētu sabiedrību par nepieciešamajiem piesardzības pasākumiem. Aicinām arī ikvienu iesaistīties šajā komunikācijas kampaņā.

 

 

Cik daudz kravas automašīnas vadītāju var vienlaicīgi braukt ar vienu mašīnu?

 


Tik, cik sēdvietas

 

 

Vai uz šoferiem attiecas 14 dienu karantīna, ja ierodas no skartajām valstīm?

 


Saskaņā ar MK rīkojumā "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" prasība par pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) neattiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem, kuri atgriežas no darba braucieniem un komandējumiem, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām.

 

 

Kā rīkoties līdzcilvēkiem, kas zina par kādu personu, kas, atgriezusies no ārzemēm, nevis sēž mājās pašizolācijā, bet staigā apkārt, ņem haltūras utt.? Cilvēki jau ir zvanījuši policijai, kas atbildēja, ka tā nav viņu darīšana.

 


Saņemot informāciju par šādiem gadījumiem, Valsts policija iespēju robežās reaģē brīdinot personu par nepieciešamību ievērot noteiktos ierobežojumus, un par šādiem gadījumiem tiek sastādīti administratīvā pārkāpuma protokoli.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

  

  

   

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt