Ceturtdiena,
2021.gada
22.aprīlis
Sports
111361

Ārkārtas situācijā vēl viena ārkārtas situācija


Apskatīt komentārus (0)


03.04.2020

Beidzot pastāvēt "BK Jūrmala", tās menedžeris medijos gānās par Gati Truksni un domi

 

 

JĀNIS VILNĪTIS

 

 

FOTO NO DOMES ARHĪVA

 

 

Aptuveni pirms nedēļas nu jau bijušais basketbola kluba  "Jūrmala Betsafe" (tagad BK "SilJa") ģenerālmenedžeris Jānis Voins kļuva par sporta ziņu sensāciju, stāstot, kā Jūrmalas dome un “konkrēti Gatis Truksnis” viņu un komandu esot "piesmējuši" un neesot iedevuši viņiem pienākošos 60000 pērn un 115000 eiro šogad. 

 

 

Vēl pirms analizēt un iedziļināties šajās peripetijās, jāatzīst, ka vēl stulbāku laiku, kad, kā izrādās, spēlēt “politiskas” spēlītes, nevis risināt saimnieciska rakstura strīdu, ir grūti iedomāties. Brīdī, kad pašvaldības un valsts līmenī risina finansiālas, loģistikas un citas problēmas, kas saistītas ar COVID-19, gānīties par nenoslēgtiem līgumiem ir skarbi. Vismaz raksta  autoram tā šķiet... Jo prātā nāk tie, kuriem tagad svarīgas ir, piemēram, domes vestās pusdienas bērniem.

 

 

Bet par visu pēc kārtas.

 


Atkal jau “ņēma un uzmeta”

 

 

Sporta ziņās 26.martā parādījās paziņojums, ka “Jūrmalas pilsētas dome, mēra Gata Trukšņa personā, nav izpildījusi savas saistības pret basketbola komandu “Silja” (agrāk “Jūrmala Betsafe”), kā rezultātā notiek komandas darbības pārtraukšana”. Jūrmalas domes vadītājs un viņa kolēģi, pretēji solītajam un ignorējot oficiāla iepirkuma rezultātus, no 2019. gada augusta vidus, aizbildinoties ar birokrātiskām procedūrām, nebeidzamiem solījumiem un meliem, esot “paņēmuši un uzmetuši”.

 

 

Šobrīd spēlētāju un treneru ģimenes esot nostādītas fakta priekšā, ka godīgi nopelnītais netiks atlīdzināts, atstājot bez iztikas avota uz ilgu laiku. Nekāda veida nožēlu vai līdzjūtību par šo cilvēku likteni pilsētas mērs un viņa kolēģi neizjūtot.

 

 

Komandas pārstāvji līdz pēdējam brīdim esot uzskatījuši, ka veselais saprāts ņems virsroku un Jūrmalas dome izpildīs uzņemtās saistības un piešķirs solīto finansējumu, lai būtu iespēja segt 2019./2020. gada sezonas izmaksas.

 

 

Biedrība “Jūrmalai un sportam” organizē un nodrošina basketbola komandas “Silja” (agrāk “Jūrmala Betsafe”) darbību.

 

 

Pirms priekšlaicīgā sezonas noslēguma notika komandas nosaukuma maiņa – no “Jūrmala Betsafe” uz “SilJa”.

 

 

Šobrīd biedrība “Jūrmalai un sportam” konsultējas ar juristiem un apsver iespēju vērsties tiesā ar prasību pret Jūrmalas domi, “ tā bija pausts www.sportacentrs.com.

 

 

Savukārt 27. martā Facebook parādījās raidījuma “Sporta studija” video ieraksts, kurā J. Voins pauž, ka klubam domes finansējums 140 000 eiro apmērā sastādot 2/3 no visa kluba budžeta, un, to nesaņemot, klubs nevar pastāvēt.

 

 

Te jāapiebilst, ka šāds kluba budžets neko labu par ģenerālmenedžeriem un menedžeriem neko labu neliecina, jo, piemēram, Jūrmalas futbola klubs “Spartaks”, kas spējis uzrādīt pēdējos gados varbūt pat krietni augstākus sasniegumus, no domes nesaņem neko. Apskatot domes izdevumus, jāsecina, ka basketbolisti cerējuši saņemt gandrīz 40% no pašvaldības budžetā kopumā visiem sporta klubiem kopā paredzētā finansējuma. Te jāpiebilst, ka vēl arī handbols, florbols, tehniskie klubi kartingiem un ūdens motrosportam, boksa klubi, karatē un, protams, pludmales volejbolisti, kas pēdējos gados pilsētu izlutinājuši ar saviem sasniegumiem, un tā tālāk, un tā joprojām. Daudzi ir gatavi strādāt, saņemot n-reizes mazāku pašvaldības līdzfinansējumu un pamatu, kā jau profesionāliem klubiem pienākas, veido uz pašu piesaistīto privāto, nevis nodokļu maksātāju naudu. Pašvaldībai nepieder ne basketbola klubs, ne kāds cits profesionāls sporta klubs.

 

 

Sākotnēji man nebija skaidrs, kāpēc sociālajos tīklos basketbolisti (un J.Voins konkrēti) runā par “politiskām” nesaskaņām. Tikai, noskatoties visus pieejamos video, kļuva zināms, ka kluba ģenerālmenedžeris Jānis Voins ir Latvijas Zemnieku savienības biedrs, un, kā viņš pats pauda “Sporta studijai”, tas arī it kā bijis iemesls, kāpēc klubs nav saņēmis finansējumu. Facebook skatāmajā materiālā viņš paziņo, ka viņam, lai klubs saņemtu šos līdzekļus, pieprasīts izstāties gan no kluba vadības, gan no partijas.

 

 

Tas bija šokējoši. Tāpēc pirmdienas vakarpusē sazinājos ar Jāni Voinu Twitter vēstuļu daļā - kas tad noticis, kāpēc mērs, kuru KNAB gandrīz vai sodīja atbalstu par klubam, pēkšņi kļuvis par slikto? (Interviju publicējam maksimāli tuvu oriģinālam, saliekot vien pieturzīmes).

 

 

Kurš Jums paziņoja, ka Gatis Truksnis it kā pieprasījis izstāšanos no partijas?

 

 

Es publiski visu zināmo info neizpaudīšu – plānojam tiesāties ar Jūrmalas domi. Bet ar KNAB tam nav vispār saistības. Jānis Lediņš.

 

 

Saviem partijas bieriem/ēm nejautājāt, kāpēc neaizstāvēja? Tas tā dīvaini... Un  [naudas nesaņemšanā] nav vaina tajā, ka pārsniegts noteiktais finansējums?

 

 

Nav dīvaini. Jūrmalā visu nosaka G.Truksnis (ar padomdevējiem). BK Jūrmala saņēma tik, cik tika solīts. Nav nekādu problēmu, ka vispār neatbalsta komandu – problēma ir, ka paziņo par naudas nedošanu, kad faktiski sezona beidzās.

 

 

Stulbi, protams, bet par to politiku gan neticu. Zvanīšu J.Lediņam un pajautāšu. Ja paspēšu un dabūšu domes viedokli, tad raksts būs ceturtdienas “Jūrmalas Vārdā”. Tagad ir rakstu sērija ar BK viedokli, bet domes nav vispār.

 

 

Ir svarīgi saprast, ka kopš rudens šo jautājumu mēģināja ietekmēt ļoti daudz cilvēku – arī ZZS valdē! Un viedokli no domes žurnālisti gaida jau nedēļu. Vienīgais ceru, ka “Jūrmalas Vārds” būs neitrāls viedokļu paušanā...

 

 

Vispār tas ir bijis traki – no 375 000 eiro (budžetā klubiem kopumā) 140 000 eiro solīt vienam klubam... Murgi. Tas nekad nevarētu tikt īstenots bez nopietnām sekām. Domes neprāts. Un ZZS valde pieprasīja Jums izstāties no Zemnieku savienības (LZS)? To arī J.Lediņam varu pajautāt – viņš ir ZZS valdē.

 

 

200 000 katru gadu volejbolam pludmales divu dienu turnīram ir OK? Vai 110000 Kauguru slidotavai uz gadu? Atkārtošos – jautājums nav par summu – ja pirms sezonas pasaka “dosim mazāk vai nedosim vispār”, mēs atbilstoši reaģētu! Tagad ir situācija, ka pēc padarīta uzmet! Lai Lediņš izstāsta – man būtu ļoti interesanti :)

 


Tālāk sarakstē sekoja fotogrāfijas ar pilnām Kauguru sporta halles tribīnēm un piebildi: “Mans veikums. Vai slikti pārstāvējām Jūrmalu?”

 

 

Otrdien neatlika nekas cits, kā zvanīt piesauktajam deputātam Jānim Lediņam.

 

 

Prasīšu tieši: Jūs esiet pieprasījis, lai J.Voins izstājas no Zemnieku savienības?

 

 

Nē. Es sen neesmu viņu pat saticis, ne arī kaut ko prasījis.

 

 

Viņš teica, ka viņa jautājums apspriests "ZZS valdes līmenī".

 

 

ZZS valdē šādi jautājumi nav risināti.

 

 

Lai nebūtu gari jāstāsta, uzreiz informēju, ka basketbola klubs “Jūrmala/Betsafe” Voina vadībā ir saņēmis Eiropas regulā – de  minimis – noteiktos pašvaldības līdzfinansējuma griestus 200 000 EUR apmērā. Tas viss viņiem bija izstāstīts, viņi to ļoti labi zināja. 

 

 

Tāpēc Gatis Truksnis no atbalstītāja kļuva par “lielo ļaundari”?!

 

 

Laikam jau jā.

 

 

Tāpat J.Voins sūdzējās, ka domes Zemnieku savienības deputāti neko nav iebilduši pret Trukšņa izgājieniem. Un problēma ir, ka paziņo par naudas nedošanu, kad faktiski sezona beidzas.

 

 

Šodien mums līdzīgus jautājumus uzdeva LETA. Mēs atbildējām, ka Jūrmalas dome tur, kur mēs esam parakstījuši līgumus, savas saistības ir pilnībā izpildījusi.

 

 

Bet, ja Voins saka, ka Lediņš ir viņam licis iet prom no Zemnieku savienības - lai pasaka, kurā datumā un cikos Lediņš ar viņu ir ticies un viņam to pateicis. 

 

 

No basketbola klubu pārstāvju otrdienas rīta diskusijas internetā kļuva zināms, ka VEF ir vienīgais klubs Latvijā, kas iztiek (iztika līdz brīdim, kad kluba menedžera Edgara Jaunupa partijas biedrs, VARAM ministrs Juris Pūce atlaida Rīgas domi un administrācijas vadībā ielika savu cilvēku) tikai ar privāto naudu.

 

 

Tā tam ir jābūt. Par šo jautājumu bija labs raksts "Neatkarīgajā", kur rakstīja: ko jūs brīnāties? Bija [klubs] Jēkabpilī, bija Talsos, uz vienu, diviem gadiem uzplaiksnīja, bet neviena pašvaldība mums nav tik bagāta, ka var uzturēt tādus klubus. 

 

 

Jāpiebilst, ka Jūrmalā pat nav tādu uzņēmumu, kas varētu un gribētu finansēt profesionāļu klubu.


Pēc sarunas ar deputātu, otrdien atkal sazinājos/sarakstījos arī ar Jāni Voinu:

 

 

J.Lediņš kategoriski noliedz šādas sarunas faktu (par izstāšanos no partijas, kluba) un prasīja, lai pasakot, kad un kur tāda saruna starp viņu un Jums notika?

 

 

Kas viņam cits atliek, ja ne noliegt? Ņemot vērā, cik cilvēku šajās sarunās ir piedalījušies (kopš novembra mēneša), par šo situāciju (un prasībām) zina desmitiem cilvēku.

 

 

Lūdzu, nosauciet kaut dažus. Un J.Lediņš bija tas, kas pieprasīja Jums izstāties no komandas un no partijas?

 

 

Atbildē tika minēts tikai viens vārds. Kad jautāju uzvārdu, tas netika nosaukts - man pašam jāzinot vai jāuzmin... Teorētiski es pieļāvu, ka runa par personu X, bet šis cilvēks sarunā ar mani noliedza jebkādu saistību ar J. Voinu, un minējumi kļuva bezjēdzīgi. Tāpēc mēģināju noskaidrot vismaz, kad un kur šīs sarunas notikušas? 

 

 

J.Voins: Kam Jums tas? Ja Lediņš visu noliedz – mans vārds pret viņa. Tad labāk es paturu savas zināšanas pie sevīm. Par finansējumu viņam ir viedoklis, kāpēc neiedeva? Tas ir primārais jautājums – jo aiz tā dzīvi cilvēki stāv!

 

 

Tā no vienas puses ir, bet gribu noskaidrot tomēr, kas noticis? Jūrmalā basketbols gadiem sen ir ļoti populārs, bet te...

 

 

Savukārt politiskā sastāvdaļa ir kāda ir – es par savu taisnību un pozīcijām drošs esmu.

 

 

Ja Eiropas regula neļauj vairāk par 200 000 eiro vienam klubam. BK par šo summu saņēmis pat vairāk. Par to politiku – kāds mēģina kašķēties starp ZZS partijām?

 

 

Kad piešķīra budžetā, to nezināja? Vai saskaitīt nemācēja? Un 200 000 katru gadu volejbolam (domāta Pasaules kausa posma organizācija, nevis sporta klubs – red.piez.) sanāk iedot – bet mums nesanāca? Nolaidība vai kaitniecība? Mēs par šo 2017. gada rudenī brīdinājām – par de minimis – un katru trešo mēnesi atgādinājām. Tad domei plāns bija divas sezonas nospēlēt un klubu aiztaisīt, jo nevar naudu piešķirt? Liepāja, Valmiera saņem katru gadu lielākas summas – kur Jūrmalā ir problēma?

 

 

Liepājas dome dod šo naudu vai Liepājas Olimpiskais centrs? Pirms gadiem pētīju – interesantas manipulācijas. :)

 

 

Tam nav nozīmes – kādas  manipulācijas – ir summa, par ko vienojas, un tad to arī iedod. Un ja vairs negrib dot – to pasaka vasarā un jauno sezonu nesāk! Tāpēc ar nepacietību gaidu domes oficiālo atbildi, lai varam līdz galam sagatavot iesniegumu tiesai.

 

 

Lai tiesātos, klubam vajag saņemt atbildi no domes.

 

 

Dome līdz šim klaji pārkāpusi termiņus, kuros jāsniedz atbildes. Atbildi gaidu no marta sākuma. Man šobrīd derēs jebkura atbilde – bet par to, lai lemj juristi.

 

 

Tas gan.

 

 

Es apzinos, ka esat viņu “sadarbības partneris” (??? - red.) - bet šoreiz viņiem 100% nav taisība. Un neviens!! nav komentējis šo situāciju no ZZS publiski (mana intervija jau gan bija – red.piezīme), jo visi paši stāstu zina un zina, ka Truksnis ir izpildījies pilnīgi aplami.

 

 

Par sadarbības partneri būs skaļi pausts, bet vienā partijā gan esam. :)

 

 

Šeit arī mūsu sarakste beidzās. Vien jāpiebilst, ka J.Voins līdz šī raksta tapšanai paspēja publiski paust jaunu sašutuma vilni: “Pirms sezonas tika atsūtīts saraksts ar cilvēkiem, kas uz spēlēm drīkst nākt, neiegādājoties biļetes. Tie ir Jūrmalas domes deputāti un darbinieki - šo iespēju viņi sezonas garumā sekmīgi izmantoja. Tāpat viņš atzina, ka "Biedrībai "Jūrmalai un sportam" nekad nav bijušas garantijas, uz līguma pamata vai rakstiska apliecinājuma veidā“. 

 

 

Par tām brīvbiļetēm tas tā lustīgi – ja jau deputāti nākuši uz spēlēm, tad kāpēc izskan vaimanas, ka viņus nevar satikt?! Bet lai nu paliek, jo šobrīd ir tiešām smagākas problēmas kā atsevišķu personu ambīcijas. Jo vairāk tāpēc, ka pēc atkārtotās sarunas/sarakstes atbildēm spriežot, J. Voinam trūkst faktu, kas apliecinātu viņa pausto. 

 

 

Vēl viena piebilde. Ja J. Voins ir tik labs menedžzeris, kā pats sevi vērtē mūsu sarakstē, tad kāpēc, zinot par de minimis griestiem, neko nedarīja, lai klubam būtu atbilstošs finansējums?! Man tagad ir grūti pateikt, kurā brīdī šis menedžeris tagad saka taisnību, un kurā nē.

 

 

Nobeigumā jāpateicas: paldies Dievam, ka nekad neesmu izmantojis BK Jūrmala/Betsafe brīvbiļetes, bet ļoti žēl, ka Jūrmalā šādā veidā ir beidzis eksistēt sportiskā nozīmē labs basketbolistu klubs!


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt