Sestdiena,
2020.gada
19.septembris
Pilsētā
108299

“Laiks aizgāja, cerības zuda kā dūmi, Viss mira, kas agrāk bij' daiļš, kas bij' svēts…”


Apskatīt komentārus (0)


06.10.2019

Ķemeru nacionālais parks patiesi interesē tikai jūrmalniekiem, VAKam un ārzemniekiem

 

 

Jānis Vilnītis, Biedrība JAVA

 

 

Foto: Tatjana Lejiņa

 

 

Pagājušās nedēļas nogalē uz tādu kā stihisku piketu pie viesnīcas “Jūrmala SPA” rīta agrumā sapulcējās laikraksta “Jūrmalas Vārds”, Vides aizsardzības kluba, Latvijas Zaļās partijas un jaundibinātās biedrības “Jūrmalas attīstībai un vides aizsardzībai” (JAVA) pārstāvji, lai izteiktu nosodījumu “Sadales tīklu” tik tikko no jauna izbūvētajai augstspriegumu līnijai, kas ir daudz jaudīgāka par agrāko. 

 


VARAM ņirgājas par Ķemeru parku

 

 

Piketa vieta nebija nejauša, jo tur šajā dienā notika Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) organizēta Eiropas nacionālo parku apvienības “EUROPARC Federation” ikgadējā konference. Konference no 24. līdz 27. septembrim notika Ķemeru Nacionālajā parkā un arī citās vietās Jūrmalā. Konferencē diskusijās un darba grupās par dabas izpratni un vērtību pulcējās vairāk nekā 350 jomas profesionāļu no 38 pasaules valstīm.

 

 

Kā ņirgāšanās par augstsprieguma līnijas nodarīto postu Ķemeru nacionālajam parkam konferencē izskanēja VARAM valsts sekretāra paustā atzinība par konferences norises vietu, norādot, ka Ķemeru Nacionālais parks ir  pirmā Latvijas dabas teritorija, kas atkārtoti ir saņēmusi Eiropas ilgtspējīga tūrisma hartas sertifikātu. Tas apliecinot atbildīgu pieeju dabas saglabāšanā, kas tiek turpināta no gada uz gadu – laikam jau koku izciršana, smagās traktortehnikas braukāšana pa purvu, kur pat cilvēkiem nav atļauts nokāpt no apmeklētājiem speciāli ierīkotām koka laipām, skaitās “atbildīga pieeja”.

 

 

Jau esam rakstījuši, ka vēl iepriekšējā valdība pēc tam, kad Jūrmalas pašvaldības deputāti, sabiedriskās organizācijas un laikraksta “Jūrmalas Vārds” pārstāvji asi kritizēja ieceri izbūvēt jauno elektrolīniju cauri purvam, valdība šim projektam piešķīra nacionālo interešu objekta statusu. Līdz ar to “Augstsprieguma sadales tīkli” nacionālajā purvā drīkstēja darīt jebko, kas vien ienāk viņu prātiņos.

 

 

Šis ir zaļais patriotisms

 

 

Pie piketētājiem ātri vien sapulcējās bariņš konferences dalībnieku (lielākoties citu valstu pārstāvji), lai uzzinātu piketa iemeslus. Interesanti, ka gandrīz 100% no ārvalstu pārstāvjiem pēc sarunas pateicās piketētājiem par to, ka viņi ieradušies un piketē.

 

 

Pēc piketa VAK aktīviste Ellita Kalniņa, vērtējot piketa norisi, pauda: “Ļoti labi. Mēs pievērsām dažādu valstu pārstāvju uzmanību, jo šis Eiropas dabas parku un aizsargājamo teritoriju kongress. Pie mums iznāca ļoti daudzi cilvēki, mūsu ieskatā - atbildīgas personas, un es ļoti ceru, ka tur augšā, slēgtajā zālē, kur varēja piedalīties tikai tie, kas varēja samaksāt dalības naudu - ap 90 EUR, Latvijas pārstāvjiem tiks uzdoti jautājumi par šo projektu.”

 

 

Uz jautājumu, vai ir cerība, ka Latvijas pārstāvji atbildēs godīgi uz šiem jautājumiem, Elita Kalniņa atzina, ka uz to gan viņa necerot. 

 

 

Starp tiem cilvēkiem, kas iznāca aprunāties, bija arī tādi, kas teica, ka pie viņiem ir tādas pašas problēmas?

 

 

Guna Vilnīte (“Jūrmalas Vārds”): To, ka šāda situācija ir arī citās valstīs, apliecināja gan Vācijas, gan Lielbritānijas, gan bijušā austrumu bloka valstu pārstāvji. Tiklīdz iesaistīta lielā nauda, tā dabas parki vairs netiek aizsargāti. Tā ir visas Eiropas problēma.

 

 

Juris Fogelis (Latvijas Zaļā partija): Es gribētu teikt, ka tā nav problēma. Kāpēc? Jo ir izveidojusies tāda vide, kurā tā saucamais zaļais globālisms, kas balstās uz dažādiem mākslīgiem elementiem: uz zinātnes atzinumiem, uz farmāciju, vidi kā organismu, kurš jālabo. Tas ir būtiski, jo Ķemeru kūrorta atveseļošanas būtība ir pilnīgi cita - tur pēc dūņu un minerālūdeņu procedūrām dziedināja ar atrašanos atbilstošā vidē, ar pastaigām, - priežu mežs, ūdeņu tuvums - deva iespēju un palīdzēja cilvēka organismam pašam izveseļoties. 

 

 

Pretējs zaļajam globālismam, kas veido mākslīgu pasauli, ir zaļais patriotisms, - tajā ir dzīvā pasaule, kas ietver pilnīgi citas lietas un citus instrumentus.

 

 

Kādu redzat turpinājumu šodienas akcijai?

 

 

Arvīds Ulme (VAK virsaitis): Vides aizsardzības klubs pirms 30 gadiem kopā ar Vācijas dižāko vides organizāciju "BUND" ("BUND. Friends of the Earth Germany" - Vācijas zemes draugi - red. piez.) un Kandavas vides kluba nodaļu faktiski izveidoja Ķemeru Nacionālo parku. No Vācijas koferos veda doičmarkas, lai varētu samaksāt par nepieciešamajām ekspertīzēm.  Bija starptautiska sadarbība Ķemeru parka izveidošanā. Vācieši saprata, ka šī vieta ir unikāla Eiropas mērogā. Turpmākajā darbībā atkal būtu jāiesaista "BUND", Ingeborga Šrēdere, kas saņēmusi Vācijas apbalvojumu par savu darbību saistībā ar Ķemeru parku. 

 

 

Jāiesaista CCB (Coalition Clean Baltic - starptautisks nevalstisku organizāciju tīkls Baltijas jūras aizsardzībai), jo tas ir saistīts ar Baltijas jūru un nav vienkārši, un "Koalīciju par tīru Baltiju" vajadzētu iesaistīt.

 

 

Es šeit saskatu korupcijas pazīmes, un domāju, ka Vides klubs varētu vērsties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā un arī Valsts kontrolē, jo man šķiet, ka šo trasi pa taisno cauri dabas parkam virzīja, jo tur var ieguldīt nekontrolējami daudz naudas - un viņi nav aprēķinājuši, vai apkārtceļš neizmaksātu lētāk. Lūgsim Saeimu izveidot parlamentāro izmeklēšanas komisiju - jo kā var būt, ka ir nonācis līdz šādam absurdam, ka tas viss ir likumīgi un tika atbalstīts. Šī  afēra pielīdzināma OIK afērai. Kā var iznīcināt vienu no Eiropas skaistākajiem purviem, saliekot tur milzīgus betona un metāla monstrus, aizdambējot pazemes ūdeņus?! Domāju, ka cīņa vēl nav galā.

 

 

- Kāpēc joprojām gribam panākt, lai līniju velk apkārt purvam?

 

 

G.V.: Ir pamats domāt, ka šī augstsprieguma līnija dziedniecisko dabas resursus var iznīcināt. Laikraksts jau agrāk vērsa uzmanību uz čehu zinātnieku - biofiziķu veikto pētījumu, kurā konstatēts, ka zemas frekvences magnētiskie lauki, kurus rada augstsprieguma elektrolīnijas, īsā laikā iznīcina purvā mītošos mikroorganismus. Tie ietilpst dziedniecisko dūņu un minerālūdeņu sastāvā, tāpēc var gadīties, ka dūņas un minerālūdeņi zaudē savas dziednieciskās īpašības. Pētījums, kas apliecinātu, ka dziednieciskie dabas resursi, kuru sargāšanai tika dibināts Ķemeru Nacionālais parks, tā arī netika veikts. Netika veikts arī Ietekmes uz vidi novērtējumā prasītais gadu ilgais monitorings. Tā vietā Latvenergo par 1000 EUR nopirka no ģeologa Prola uz dažām A4 lapām uzrakstītu "Slēdzienu", kurā šis tā sauktais zinātnieks bez jebkādiem pētījumiem un pierādījumiem vienkārši uzrakstīja to, kas Latvenergo tobrīd bija vajadzīgs. Šajā "Slēdzienā" Prols nonāca pretrunās pats ar savā doktora disertācijā pausto - ka Ķemeru Nacionālā parka vide minerālūdeņu atradņu vietā ir ārkārtīgi trausla un tāpēc tur nekādus būvdarbus veikt nedrīkst. Vēl vairāk, Prols arī apgalvoja, ka nekas nedraud arī šiem mikroorganismiem, lai gan viņš ir ģeologs, nevis mikrobiologs vai biofiziķis, tātad šis jautājums ir ārpus viņa kompetences.

 

 

J.F.: Šie dabas resursi ir unikāli un neatjaunojami, tāpēc tie ir naudas izteiksmē nenovērtējami. Cara laikā brauca vilciens no Maskavas un no Sanktpēterburgas uz Ķemeriem. Ne uz Rīgu. Uz Ķemeriem.

 

 

J.V.: Baldonē, arī Ķemeros viens avots ir aizgājis bojā tikai tāpēc, ka rokot uzdūrās šai sērūdeņraža avota dzīslai, un tam tika klāt skābeklis. Kas purva dzīlēs notiek tagad, neviens nezina.

 

 

J.F.: Te vietā jautājums: kura būs tā apdrošināšanas kompānija, kas apmaksās šo risku? Valdība, kura vēlas visu mērīt naudā, - tad atrodiet šādu kompāniju!


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

  

 

  

  

 

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt