Sestdiena,
2021.gada
19.jūnijs
Komentāri
117011

Svarīgi saglabāt stabilitāti un pilsētas sakārtošanas darbu


Apskatīt komentārus (0)


03.06.2021

„JV” jautā Jūrmalas domes priekšsēdētājam Gatim Truksnim

 Ir tā dīvaini gada vidū teikt, ka noslēdzas kāds darba posms. Parasti to saka gadu mijā. Taču šoreiz ir runa par Jūrmalas pilsētas pašvaldības domes darbu četros gados.Skan mazliet banāli, bet šo periodu var saukt par Jūrmalas stabilitātes laiku. Esošā koalīcija ir izrādījusies gana veiksmīga, bet, kas pats svarīgākais – stabila. Daudziem jau ir aizmirsies, ka vēl ne tik sen Jūrmalas mēri un koalīcijas mainījās burtiski pa mēnešiem, līdz ar to bija paralizēta pilsētas attīstība kā pašvaldibas, tā privātajā jomā.  Nedaudz smieklīgi, bet tagad atsevišķi opozīcijas deputāti stāsta, ka arī viņi esot balsojuši par visu, kas Jūrmalā sasniegts. Viņi laikam vai nu nezina, vai iedomājas, ka to nezina citi – balsojumu par pilsētas budžetu un līdz ar to arī par pilsētas attīstību ikviens var apskatīt pilsētas mājaslapā. Bet lai nu paliek. Ir jāskatās nākotnē. Tāpēc uz sarunu aicinājām Jūrmalas pilsētas mēru Gati Truksni.


Kādi ir pilsētas būtiskākie uzsāktie un nākamajā sasaukumā turpināmie darbi?

 

 

Atskatoties uz četros gados paveikto, varu teikt – visus jūrmalniekiem dotos solījumus esam izpildījuši. Kopš 2013.gada, kad saņēmām domē iedzīvotāju vairākuma atbalstu,  ir skaidri redzams: Jūrmala attīstās – pilsētā ir stabila izaugsme. Jūrmala ir vienīgā lielā pilsēta Latvijā, kur iedzīvotāju skaits pieaug, nevis samazinās. Jūrmala ir prezidējošā pilsēta Latvijas Lielo pilsētu asociācijā un piedalās Eiropas struktūrfondu apguvē, visiem jūrmalniekiem ir 90% NĪN atlaide zemei, visiem jūrmalniekiem ir bezmaksas sabiedriskais transports, mūsu pensionāri saņem 150 eiro atbalstu zāļu iegādei, Jūrmalā ir 500 eiro jaundzimušo pabalsts – lielākais Latvijā, Jūrmalā ir bezmaksas ēdināšana bērnudārzos un skolās līdz pat 12. klasei, Jūrmalā ir labākā sociālā atbalsta sistēma visā Latvijā un iedzīvotāji to jau uztver kā pašu par sevi saprotamu. 87% iedzīvotāju ir apmierināti ar dzīvi pilsētā un Jūrmalas domes darbu atzinīgi vērtē 61% iedzīvotāju – tas ir augstākais rādītājs, kāds jebkad bijis.

 

 

Mainās pilsētas vadības pieeja prioritātēm: ja iepriekšējo varu periodā īpaša uzmanība tika pievērsta galvenokārt Jūrmalas „viesistabai” – tūristu iecienītām un bieži apmeklētām vietām, tad šodien akcenti ir likti uz pašu jūrmalnieku apdzīvoto rajonu, uz apkaimju attīstību Kauguros, kur ir mājas lielākajam skaitam iedzīvotāju - 20000 cilvēku, Ķemeros, Slokā un citur. Šajos gados Jūrmala kļuvusi sakoptāka un skaistāka ar jauniem vides objektiem un krāšņāko ziedu rotu. Daudz paveikts pilsētas labiekārtošanā: atjaunojām Ķemeru parku un ūdenstorni, restaurējām Mellužu estrādi. Uzsākām atpūtas parka un jauniešu mājas izbūvi Kauguros. Uzbūvējām modernu mūzikas skolu, mūsdienīgu mākslas skolu un  ērtu centrālo bibliotēku. Atjaunojām Ķemeru pamatskolu, Jaundubultu un Kauguru vidusskolas, sporta skolas peldbaseinu, šobrīd renovējam Jūrmalas valsts ģimnāziju un pārbūvējam Lielupes skolu ar jaunu sporta zāli. Uzbūvējām jaunu sporta zāli pie Jūrmalas ģimnāzijas visiem sportot gribētājiem. Sakārtojām bērnu rotaļu laukumus, iekšpagalmus, ceļus un ietves. Samazinājām siltuma tarifus un īstenojam ūdenssaimniecības projektus. Tas un vēl daudz kas cits paveikts pēdējos gados un vēl vairāk darbu ir procesā.

 


Mēs turpināsim mērķtiecīgu pilsētas attīstību un dzīves vides kvalitātes celšanu jūrmalniekiem.  Saglabāsim 90% NĪN atlaidi zemei un bezmaksas pilsētas sabiedrisko transportu. Vēl vairāk – nodrošināsim vilcienu satiksmi posmā Jūrmala-Rīga visiem jūrmalniekiem par brīvu. Kā zināms, daudzi mūsu pilsētas iedzīvotāji dzīvo Jūrmalā, bet strādā Rīgā, līdz ar to bezmaksas brauciens ar vilcienu ikdienā būs ievērojams atspaids un ietaupījums viņu ģimenes budžetam.

 

 

Un par papildus līdzekļu piešķīrumu - iepriekš ieviestais 500 eiro jaundzimušo pabalsts tiks palielināts līdz 1000 eiro. Pensionāriem atbalstu zāļu iegādei palielināsim līdz 200 eiro. Visiem Jūrmalas bērnudārzniekiem, skolēniem un studentiem mācību gada uzsākšanai ieviesīsim 100 eiro atbalstu 1.septembrī. Nodrošināsim bezmaksas datorus visiem Jūrmalas skolēniem, kuriem tas nepieciešams. Saglabāsim bezmaksas ēdināšanu skolās un bērnudārzos, ieskaitot privātās pirmsskolas mācību iestādes. 

 

 

Šķiet, ūdenssaimniecības attīstības projekts noslēdzas šī gada beigās? 

 

 

Tā noslēgumā ūdensvadam un kanalizācijai tiks piesaistīti visi Jūrmalās iedzīvotāju īpašumi. To nebija tik vienkārši izdarīt, jo Jūrmala ir garumā izstiepta pilsēta 100 kvadrātkilometru platībā, kur pievienoties kanalizācijai ir grūtāk nekā blīvi un koncentrēti apdzīvotā pilsētvidē. Tam piesaistīta ES fondu nauda, patlaban sāksim projekta ceturto un pēdējo kārtu. Cilvēki redz, ka visur notiek rakšanas darbi, un visi rajoni, kas līdz šim nebija piesaistīti centralizētai ūdensvada un kanalizācijas sistēmai, līdz gada beigām tiks pieslēgti. Man jāatzīmē, ka Jūrmalai ir ievērojami panākumi Eiropas naudu piesaistē, jo dažādos projektos aizvadītajos sešos gados esam ieguldījuši 54 miljonus fondu līdzekļu, kam papildus arī no pilsētas budžeta investīciju programmās ielikti 67 miljoni eiro. Turpmākajos gados tempu nezaudēsim – plānojam ikgadējas investīcijas 10 miljonu apmērā.

 


Jau šobrīd redzams, ka kultūras infrastruktūrā ir ļoti daudz ieguldīts, tiek tālāk koptas Jūrmalā esošās tradīcijas, ieviestas jaunas.

 

 

Jā, atjaunojām Aspazijas māju. Kāpās pie jūras uzstādījām pieminekli lielajai Dzejniecei. Atjaunojām Kūrorta svētku tradīciju, ieviesām Rudens svētkus Kauguros, kas kļuvuši ļoti populāri un tiek labi apmeklēti. Rekonstruējām Dzintaru koncertzāles Mazo zāli, un sākam renovēt lielo āra koncertzāli, kurā tiks modernizētas skatuves iekārtas ar mūsdienīgām tehnoloģijām un labiekārtotas ērtākas sēdvietas skatītājiem. Tiek domāts arī par zāles siltināšanas projektu, kas ļautu turpmāk pagarināt koncertsezonu – garāku par trim siltajiem vasaras mēnešiem.

 


Kādi bijuši pilsētas vadības atbalsta pasākumi nebeidzamajā cīņā ar Covid-19? Vai turpmāk paredzēta papildus palīdzība?

 

 

Pandēmijas laiks ir smags ikvienam – gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem. Pašvaldībā skatāmies, meklējam veidus, kā varam sniegt atbalstu tiem, kuriem tas nepieciešams visvairāk. Pašā pandēmijas sākumā izsniedzām pārtikas pakas daudzbērnu ģimenēm, vēlāk attālināto mācību laikā pārtikas pakas piešķīrām visiem skolēniem.

 

 

Skaidrs, ka attālināto mācību laiks visās ģimenēs bija ļoti saspringts. Tā ir gan papildu slodze, kas jāiztur visiem, gan arī izdevumi, lai iegādātos datorus. Tādēļ ieviesām īpašu pabalstu jūrmalnieku ģimenēm, kurās aug skolēni – vienreizēju pabalstu katram skolas vecuma bērnam 100 eiro apmērā. Pabalstus jau saņēmuši lielākā daļa ģimeņu. 

 

 

Tāpat ieviesām papildus 50 eiro atbalstu mūsu pilsētas senioriem zāļu iegādei vai medicīnas pakalpojumu saņemšanai, līdz ar to senioriem šis atbalsts 2021.gadā kopumā būs 150 eiro. 

 

 

Lai atbalstītu mūsu pilsētas uzņēmējus, meklējām veidus, kā to no pašvaldības puses varam izdarīt. Ieviesām nomas maksas samazinājumus vai atbrīvojumus uzņēmējiem, kuri noslēguši nomas līgumus ar domi un nomā telpas, tirdzniecības vietas vai pludmales nogabalus no pašvaldības. Tāpat kafejnīcām un ielu tirgotājiem līdz 30.jūnijam nav jāmaksā pašvaldības nodeva par ielu tirdzniecību un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu publiskās vietās.

 


Kādi ir jūsu vēlējumi jūrmalniekiem pašvaldību vēlēšanu priekšvakarā?

 

 

Pilsētnieki zin, ka esmu vairāk darītājs nekā runātājs. Bet padarīto jūrmalnieki redz un novērtē. Teikšu tā – man ir patiess gandarījums par to, ko mums visiem kopsadarbībā izdevies panākt aizvadītajos astoņos gados. Šobrīd pilsētā ir stabilitāte – mēs strādājam, pārzinām jūrmalnieku vajadzības, virzām prioritātes, no kurām galvenā ir tālāka cilvēku labklājības celšana. Astoņu gadu laikā Jūrmala kļuvusi par pilsētu ar augstu dzīves kvalitāti. Bet jūrmalniekiem jāsaprot, ka mūsu komandas ieviestās atlaides pēc 5.jūnija vēlēšanām var tikt atceltas – tai gadījumā, ja pilsētā pie varas nāk citi cilvēki, tiek veidota cita koalīcija. 

 

 

Diezin vai Jūrmalas cilvēki vēlēsies piedzīvot „veco laiku” atgriešanos ar domē valdošo haosu, kad 15 deputāti no desmit partijām  vēlējās vadīt pilsētu. Tāpēc svarīgi ir saglabāt pilsētnieku sociālos ieguvumus, esošo stabilitāti un uzņemto pilsētas sakārtošanas kursu – lai attīstība neapstātos, lai noturētu sasniegto. Jūrmala ir mūsu kopējās mājas, ar ko visi lepojamies. Pilsēta ir īsta skaistule ar  zaļu vidi, brīnišķīgo dabu, zilo jūru un svaigu priežu mežu gaisu. Strādāsim aktīvi, lai padarītu mūsu pilsētu vēl daiļāku, vēl zaļāku un rezultātā – jūrmalnieki justos labi savā pilsētā, savās mājās.

 


Paldies!


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt