Piektdiena,
2021.gada
16.aprīlis
Komentāri
113606

LPS valde: nedrīkst samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu pašvaldību budžetā


Apskatīt komentārus (0)


11.09.2020

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) valde uzsver, ka valdība nedrīkst par 5% samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) daļu pašvaldību budžetā, kā to šobrīd piedāvā Finanšu ministrija (FM). Tas būtiski apdraudēs valsts jau papildu noteikto obligāto izmaiņu nodrošināšanu pašvaldībās nākamgad un vienlaikus pasliktinās situāciju iedzīvotājiem.

 

 

Liene Užule, Komunikācijas nodaļas vadītāja

 

 

Foto: Josh Appel on Unsplash

 


Par minētajām izmaiņām nodokļu sistēmā, iespējamiem risinājumiem un priekšlikumiem šī gada 9.septembrī LPS diskutēs ar FM.

 


LPS valde uzver, ka ieņēmumi no IIN ir pamatienākumi, kas nonāk pašvaldību budžetā, līdz ar to valsts plāno atņemt naudu pašvaldību pamatfunkciju veikšanai, tai skaitā dažādiem pabalstiem, bērnudārzu pedagogu algām, skolēnu brīvpusdienu apmaksai, jaundzimušo un pensionāru atbalstam, medicīnas māsu skolās un aprūpes centros atalgojumam, atlaidēm dažādiem pakalpojumiem u.c. būtiskām iedzīvotāju vajadzībām. 

 

 

Tāpēc tik liels samazinājums viena gada ietvaros attiecībā pret pašvaldībām un līdz ar to iedzīvotājiem ir nesamērīgs. Turklāt ņemot vērā jau līdz šim pieņemtos vai plānotos valdības lēmumus, 2021.gadā pašvaldībām savos budžetos papildus būs jārod aptuveni 50 miljoniem eiro, kas nepieciešami saistībā ar garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa un trūcīgas personas ienākuma līmeņa celšanu, minimālās mēneša darba algas palielināšanu līdz 500 eiro, pirmsskolas pedagogu algu celšanu, pasākumiem saistībā ar administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu saistību izpildi u.c. pasākumiem.

 

 

Šāds lēmums skar visas Latvijas pašvaldības, tostarp arī Rīgu, kas saņem vairāk nekā 40% no IIN kopsummas. Turklāt pašvaldību ieņēmumu samazinājumu nevarēs kompensēt ar īstermiņa finanšu instrumentiem, piemēram, ar Eiropas Savienības fonda līdzekļiem, kas ieguldāms konkrētos projektos, bet ar šiem līdzekļiem nevarēs izmaksāt algas un pabalstus. Turklāt pašvaldībām būs nepieciešami līdzekļu ES fondu projektu līdzfinansēšanai, kas pēc plānotā ieņēmumu samazinājuma nebūs iespējams. Vienlaikus pašvaldības ir faktiski nostādītas nevienlīdzīgā situācijā, jo tās atšķirībā no valsts nedrīkst aizņemties līdzekļus izdevumu segšanai.

 

 

Visbeidzot  LPS valde akcentē, ka šādas nozīmīgas izmaiņas radīs nelabvēlīgas sekas visā Latvijā, jo pašvaldību attīstība tiks apturēta, kas radīs negatīvu ietekmi uz iedzīvotāju labklājību kopumā. 

 


Informācijai:

 

 

Jau ziņots, ka FM piedāvā mainīt IIN ieņēmumu proporciju, palielinot valsts budžetā ieskaitāmo IIN daļu. Patlaban pašvaldību budžetā tiek ieskaitīti 80% IIN ieņēmumu, bet valsts budžetā - atlikušie 20%, savukārt FM rosina valsts daļu palielināt līdz 25%, attiecīgi samazinot pašvaldību daļu līdz 75%.

 

 

Redakcijas piezīme:

 

 

Jūrmalniekiem šādas izmaiņas varētu būt ļoti būtiskas negatīvā virzienā, jo pašvaldībai būs jāizvēlas vai saglabāt līdzšinējos sociālos pabalstus, atbalstus utt. un, protams 90% atlaidi NĪN, vai atteikties no investīcijām pilsētas attīstībā. Tādēļ, ja nu kāds kaimiņos redz, piemēram, kādus nebūt ašerādenus vai reirus, tad pasakiet, ko par viņiem domājat šai jautājumā.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt