Ceturtdiena,
2021.gada
22.aprīlis
Komentāri
109653

Kā tiek pieņemti šokējoši likumi


Apskatīt komentārus (1)


17.12.2019

Lai mēs pēkšņi nepamostos citā realitātē, politikai tomēr ir jāseko. Lai cik grūti tas arī nebūtu

 

 

Guna Vilnīte

 

 

Manā Tvitera lentā daudzu citu ierakstu vidū bija arī Lielbritānijas nedēļas izdevuma "Spectator" raksts par veidu, kā marginālas sabiedrības grupas (šai konkrētajā gadījumā - transvestīti, kuri sastāda 0,1-0,6% no visiem cilvēkiem) ielobē jeb panāk sev izdevīgu lēmumu un likumu pieņemšanu. 

 

 

Kā pauž autors Džeimss Kirkups, tad vairākumam Lielbritānija iedzīvotāju nav skaidra viedokļa par transvestītiem, kur nu vēl par viņiem aktuālajām problēmām, kas arī ir saprotams: ikdienā vairumam iedzīvotāju ar transvestītiem nav saskares. Konkrētais raksts vēsta par mēģinājumu pēc iespējas klusi ielobēt likumos normu, kas atļauj bērnam (!) mainīt dzimumu bez vecāku piekrišanas. Protams, ka plašākai sabiedrībai uzzinot, kas notiek, noteikti būtu konkrēts viedoklis par to. Un tātad…

 

 

Pirmais solis: margināļu nevalstiskā organizācija nolīgst slavenu advokātu firmu. Šī firma sastāda marginālajai organizācijai detalizētu rīcības plānu (kā un kam rakstīt, ko un kā runāt un par ko klusēt), lai ielobētu sev vēlamo likumu pieņemšanu.

 

 

Otrais solis: sastāda likuma anotāciju, kurā saliek kopā savu ekstrēmo ideju (kura ir sabiedrībā galēji nepopulāra) ar kādu citu, kas daļā sabiedrības jau gūst atbalstu.

 

 

Trešais solis: transvestīti dodas tieši pie likumdevēja, pirms tas ir pat formulējis attieksmi pret šo konkrēto sabiedrības grupu, un iesmērē tam gatavu komplektu (jeb, kā tagad mēdz teikt - "pakotni"), nepopulāro ideju paslēpjot starp mazāk nepopulārām. Tālāk grūtākais un atbildīgākais solis - atrast pietiekami liberālus politiķus, kuriem daļa no priekšlikumiem šķitīs atbalstāmi.

 

 

Kā piemēru autors min likumu par viendzimuma laulībām, kurš tika pieņemts Īrijā, Dānijā un Norvēģijā. Likumā līdztekus šīm viendzimuma laulībām tika iekļautas arī citas normas, kas sabiedrībā bija galēji nepopulāras:  "Tas nodrošināja aizsardzības plīvuru, īpaši Īrijā, kur laulību vienlīdzība tika stingri atbalstīta, bet dzimumu identitāte joprojām bija grūtāks jautājums, lai iegūtu sabiedrības atbalstu. ”Advokātu firmas  ieteikumu starpā ir arī šāds: par katru cenu izvairīties no mediju uzmanības, lai plašāka sabiedrība un konservatīvās partijas neuzzinātu par šīm nepopulārajām normām.

 

 

Un - lieta darīta!  

 

 

Raksta autors bilst, ka viņam kopš 1994.gada rakstot par likumdošanas jautājumiem, ne reizi nav nācies redzēt, ka likumus pieņemtu šādā veidā - slēpjot likumprojektus no sabiedrības, nediskutējot par to, kā konkrētās likuma normas ietekmēs plašāku sabiedrību.

 

 

Izklausās neticami, bet prakse pierāda, ka tas nostrādā. Šādā veidā, piemēram, transseksuāļi IT KĀ demokrātiskā veidā ir panākuši kopējas tualetes, kādas tagad dažos štatos ASV ir pat skolās. Rezultātā meitenes pusaudzes mēģina atrast dažādus attaisnojumus, lai neapmeklētu skolu mēnešreižu dienās. 

 

 

Tai pašā Tviterī pagājušajā nedēļā parādījās ziņa, ka Holivudas zvaigžņu Andželīnas Džolijas (kura, starp citu, 2013. gadā ar ķirurģiskas operācijas palīdzību atbrīvojās no abām pilnīgi veselajām krūtīm, jo viņas ģimenē sievietes bieži mirstot no krūts vēža) un Breda Pita 13 gadus vecā meita Šiloha, kuru vecāki kopš dzimšanas ģērbj dzimumneitrāli (tas ir, nevelk noteikta piegriezuma vai krāsas apģērbu) un kopš 11 gadu vecuma lietojot hormonus, lai kļūtu par zēnu, gatavojoties dzimuma maiņas operācijai.

 

 

Arī man, tāpat kā lielākajai daļai sabiedrības, nekad nav bijusi saskare ar cilvēkiem, kuriem ir šādas problēmas. Lasītāji varētu būt neizpratnē - kā gan visam aprakstītajam varētu būt saistība ar mums?!

 

 

Vai zinājāt, ka Saeimā ļoti daudzi - tiešām ļoti daudzi - likumi tiek pieņemti, to anotācijās vienkārši ierakstot: "Sabiedrību neietekmē" vai arī tiek pieņemti steidzamības kārtā ar vienīgo mērķi - izvairīties no to nonākšanas publiskajā telpā, plašākas sabiedrības uzmanības un iespējamas nepopularitātes?! Pat ja likumprojekts arī kaut kur tiek publicēts, tad bieži tā ir formāla darbība, publicējot to atbildīgās ministrijas mājaslapā starp desmitiem citu ziņu, relīžu un aktualitāšu. Rezultāts: ailē par sabiedrības līdzdalību parādās ieraksts: "NAV". Šo praksi jau pirms vairākiem gadiem ziņojumā par Latvijas politisko sistēmu kritizēja OECD (latviski - Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija).

 

 

Varbūt esat lasījuši, ka Eiropas Savienības parlaments kategoriski uzstāj, ka visām dalībvalstīm jāpieņem (jāratificē) Stambulas konvencija. Kā jau esam rakstījuši agrāk, tad tā tiek bīdīta ar karodziņu "cīņa pret vardarbību pret sievieti", kas savukārt bīdītājiem ļauj izmantot demagoģiskus uzkliedzienus  pret tiem, kas iebilst pret konvencijas pieņemšanu: "tu esi par sieviešu sišanu?!", "tu atbalsti vardarbību ģimenē?!". 

 

 

Patiesībā konvencija satur veselu paketi marginālu un sabiedrībā galēji nepopulāru vai pat nepieņemamu normu, kuras paslēptas zem šī demagoģiskā apgalvojuma, tai skaitā normas, kas ir pretrunā Latvijas Satversmei (konstitūcijai), piemēram, par to, kas ģimene. Lai cik tas arī nebūtu neticami, šīs antikonstitucionālās normas pieņemšanu patlaban aktīvi aizstāv kā Latvijas parlamenta liberālais spārns (JKP, Attīstībai/Par, Progresīvie utt.), tā prezidents Egils Levits.

 

 

Tāpēc savu bērnu, mazbērnu un sevis pašu labā iesaku tomēr pasekot līdzi politikai. Citādi var gadīties, ka vēlēšanās nobalsojam par tādiem, kas smuki runā, sola visu, ko gribam dzirdēt, bet, ietikuši parlamentā, met kažokus uz otru pusi – iedzīvotāju vairuma (sieviešu, vīriešu un bērnu) vietā sāk aizstāvēt marginālo sabiedrības grupu - transvestītu/geju/lesbiešu u.t.t. intereses. Diemžēl parasti šīs intereses nesaskan...

 

 

Starp citu, vai esat redzējuši kaut kur publicētas latviešu valodās pēdējā laikā tik bieži piesauktās Moneyval rekomendācijas? Es ne. Tas ir ļoti ērti atsevišķām partijām un politiķiem, kas mierīgi var ar saukli "Tas bija teikts Moneyval rekomendācijās!" bliezt vaļā visu, kas ienāk prātā.

 

 

Demokrātija pēc definīcijas ir vairākuma vara. Šveicē rīko referendumus ikviena sabiedriski nozīmīga likuma pieņemšanai. Veids, kā patlaban  gan Latvijā, gan Eiropas Savienības institūcijās sabiedrībai tiek demagoģiski uzspiestas dažādas it kā "citur", "mūsdienīgā sabiedrībā" un sazin vēl kaut kur "atzītas" , bet patiesībā pa pažobelēm sagrābstītas "progresīvas" likumu izmaiņas, ir absolūti nedemokrātisks. 

 

 

Jā, sekot līdzi politikai ir nogurdinoši, tas prasa laiku un mēdz būt arī nomācoši. Arī cilvēcisko vajadzību hierarhija jeb Maslova piramīda nav atcelta (daži gan mēģina mēļot, ka tā arī esot fikcija, jo laikam traucē viņu “demokrātijai”)  - psiholoģiski un cilvēciski ir ļoti grūti sekot lielās politikas norisēm, ja jādomā par izdzīvošanu. 

 

 

Latvijā kampēju sugas politiķi diez vai tik tālu ir aizdomājušies, likvidējot pat nelielos atbalsta pasākumus mazajiem uzņēmējiem un nesamazinot darbaspēka nodokļus (kas Latvijā ir lielākie starp Eiropas Savienības valstīm) - maznodrošināti iedzīvotāji viņiem ir tikai patīkams blakusefekts. Jo maznodrošināts iedzīvotājs, kurš aizņemts, cīnoties par eksistenci, netraucē politiķiem darboties pēc savas patikas.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt