Pirmdiena,
2020.gada
28.septembris
Komentāri
108782

Jāapbēdina tie, kas jau svinēja "skandālu"


Apskatīt komentārus (0)


07.11.2019

Superdārgās pieturas un cita "informācija" ir “Jūrmalas latvieša” melu ziņas

 

 

Jānis Vilnītis

 

 

Autora foto

 


Pirms dažām nedēļām Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas priekšā stājās trīs “fake news” jeb viltus ziņu izplatītāji un portālu uzturētāji. Prokuratūra trim huligānismā apsūdzētajiem viltus ziņu portālu uzturētājiem kopumā inkriminē deviņas nepatiesas ziņas. Lai radītu ticamu iespaidu, ka izplatītie viltus fakti ir notikuši, viltus ziņām pievienotas uzskatāmas fotogrāfijas un pēc iespējas ticamāk aprakstīti it kā notikušā apstākļi. Daudzi pēc šīs informācijas cerēja, ka tas būs nopietns signāls citiem viltus ziņu izplatīšanas entuziastiem pārtraukt savu destruktīvo, pretvalstisko darbību. Diemžēl tas nav piepildījies, un viltus ziņu izplatīšanā iesaistās pat Latvijas radio darbinieks. 

 

 

Pagājušajā nedēļā Latvijas Radio izskanējusī "ziņa" "Jūrmalā pie miljoniem eiro vērtiem līgumiem arvien biežāk tiek domes galvenās pilsētplānotājas brāļa firma", kura 31. oktobrī tika arī publicēta sabiedriskā medija mājaslapā lsm.lv, izraisījusi pilsētā plašu rezonansi. Cilvēki apspriež to gan sociālajā tīklā Facebook, gan vienkārši uz ielas, gan sabiedriskajā transportā. Protams, ka galvenā paustā emocija ir sašutums, jo publikācijā minēta summa, kas it kā ieplānota budžetā sabiedriskā transporta pieturvietu nomaiņai - 2,5 miljoni eiro jeb ap 12 tūkstoši eiro uz vienu pieturvietu - ir pārāk liela.

 

 

Ar publikāciju dalīties un paust sašutumu nekavējās arī Facebook lapa "Jūrmalas latvietis". Uzkurinot viens otru, tajā rindojās simti komentāru.

 

 

"Jūrmalas Vārds", pirms pārpublicēt šādu ziņu, vispirms devās uz domi skaidrot, kas tad ir noticis un kāpēc laikā, kad katru nedēļu no Rīgas izskan aizvien jaunas idejas par pašvaldību finanšu līdzekļu apcirpšanu, šāda tik tiešām liela summa ieplānota jaunām pieturvietām.

 

 

Domes deputāts Jānis Lediņš to komentēja īsi: "Tā ir tipiska viltus ziņa, jeb, kā tagad saka, "fake news". Jā, šāds konkurss bija, bet skices, kas publicētas LSM.lv (un pārpublicētas FACEBOOK – red.piezīme), neviens [domē] nav redzējis, un par šādu summu arī nav pat domāts."

 

 

Kā jau parasti novērots, visefektīvākās viltus ziņas izdodas tad, ja patiesība, puspatiesība un klaji meli sajaukti kopā. Tā tas ir arī šajā gadījumā - konkurss bija, bet aprakstītais rezultāts ir meli. Tāpēc diemžēl jāapbēdina tie, kas jau svinēja "skandālu", prātojot, kā to izmantot savā labā, piemēram, politiskā kapitāla iegūšanai - nekas tāds nākamā gada budžetā nav ieplānots un nebūs!

 

 

Katrs, kas lietainā, aukstā, vējainā laikā mēģinājis patverties pieturvietas nojumē, apliecinās, ka nekādu lielo labumu tās nedod. Skices, kuras laikrakstam atsūtīja deputāts Jānis Lediņš, savukārt apliecina, ka mēģināts kaut nedaudz, tomēr uzlabot pieturvietu funkcionalitāti, kas LSM.lv izplatītajās skicēs nav vērojams.

 

 

Jāpiebilst, ka "Jūrmalas latvieša" lapas turētāji nekavējās izdzēst laikraksta darbinieku komentāru pie pārpublicētās ziņas - acīmredzot tas, ka šādas pieturvietas nav plānotas un viņu pārpublicētā informācija ir nepatiesa, viņiem gaužām nepatika un traucēja.

 

 

Aizdomas par to, ka “Jūrmalas latvietis” ne tuvu nav Jūrmalas patriotu pārstāvji, un, visticamāk, ne tuvu nav arī “latvieši”, rodas ik pa brīdim. Tā nesen šie “latvieši” izplatīja tādu kā domes deputātu budžeta pieprasījumu, kurā paustas bažas par SIA “Jūrmalas ūdens” finansiālo stāvokli un ūdenssaimniecības attīstības projektu virzību.

 

 

Man tik tiešām negribas ticēt, ka šis dokuments ir īsts, jo, ja par deputātu Rolandu Parasigu-Parasiņu man nav nekādu ilūziju, tad, manuprāt, Andris Čuda diezin vai ir tik nezinošs par to, kas notiek pašvaldības līmenī.

 

 

Tā, rūpīgāk papētot “Jūrmalas latvieša” publikācijas, jāsāk domāt par to, vai tik arī šīs lapas uzturētāji nenonāks tur pat, kur Rīgā noķertie “ziņu” izplatītāji, un dažam labam ikgadējā ASV kūrortu apmeklēšana būs jānomaina pret ko daudz, daudz neērtāku.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

  

 

  

  

 

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt