Otrdiena,
2021.gada
20.aprīlis
Komentāri
116390

Elpojiet dziļi, jeb cik nopietni ņemami veselības ministra paziņojumi


Apskatīt komentārus (0)


30.03.2021

Vakcinācija ar Astra Zeneka ir droša, cik droša šobrīd var būt, un turpinās

 


Guna Vilnīte

 


Kad Latvijas veselības ministrs Daniels Pavļuts pagājušo otrdien paziņoja par vakcinācijas ar AstraZeneca (AZ) vakcīnu pārtraukšanu, tobrīd to jau bija apturējušas Vācija, Francija, Īrija, Dānija, Taizeme, Itālija, Norvēģija, Islande, Bulgārija, Taizeme, Slovēnija, Spānija, Portugāle. Tikmēr Beļģija, Polija, Čehija un Ukraina vakcināciju neapturēja. 

 

 

Pirmā vakcinēšanu ar AZ jau 11. martā bija apturējusi Dānija, kad tur ziņots par vairākiem trombu veidošanās gadījumiem un viens cilvēks miris. Tomēr pēc rūpīgākas izpētes atzīts, ka šie gadījumi nav saistāmi ar vakcināciju.

 


Kā tas sākās

 

 

Otrdien, 16. martā,  Ministru kabineta ārkārtas un Krīzes vadības padomes kopsēdē veselības ministrs Daniels Pavļuts pauda: "Dienas galvenais jautājums ir par to, kā tālāk virzīsies vakcinācijas gaita, ņemot vērā vakardienas zāļu drošuma speciālistu, gan Zāļu valsts aģentūras (ZVA), gan Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC),  Imunizācijas Valsts padomes un Veselības inspekcijas speciālistu vienprātīgu rekomendāciju iepauzēt  vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19". "Iepauzēšana" bija plānota līdz tuvākajam lēmumam.

 

 

Kā rakstīja LSM.LV, ZVA norādījusi, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības (ES) valstīm par trombembolijas (tas ir, trombi plaušu asinsvados - red. piez.) un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.  

 

 

Vienlaikus Veselības ministrijas atbildīgie dienesti uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Pēc lēmuma piesardzības nolūkā apturēt vakcinēšanu pret Covid-19 ar “AstraZeneca” vakcīnām atbildīgās amatpersonas aicina sagaidīt vispusīgu Eiropas Zāļu aģentūras izvērtējumu un nesteigties ar citu scenāriju izvērtēšanu. Nu jau vakcinācija ir atsākta - pēc tam, kad gan Pasaules Veselības organizācija (PVO), gan EZA vairākkārt ziņojusi, ka AstraZeneca vakcīnas vērojamās blaknes nepārsniedz noteiktās robežas. 

 

 

Pats AstraZeneca ražotājs pēc šiem notikumiem paziņoja, ka rūpīgi pārskatot datus par 17 miljoniem vakcinēto, nav atraduši pierādījumus tam, ka kādas vecuma vai dzimuma grupas cilvēkiem palielinātos trombu veidošanās riski.

 

 

Britu zāļu regulators ziņojis, ka no 11 miljoniem cilvēku, kuri Lielbritānijā ir jau saņēmuši AZ vakcīnu, trombu veidošanās novērota pieciem cilvēkiem. Tā kā Latvijā ir mazāk par 2 miljoniem iedzīvotāju, ieskaitot zīdaiņus, turklāt ne visi vakcinējamie saņems AZ, ir statistiski neiespējami, ka kaut vai vienam cilvēkam varētu būt tik smagas veselības problēmas, kas tieši saistītas ar AZ vakcīnu.

 

 

Kā rezumē ziņu aģentūra France24, tad laikā, kad uzsākta plaša vakcinācija pret Covid-19, zinātnieki gaida, ka tiks ziņots par dažām nopietnām veselības problēmām un  nāves gadījumiem - vienkārši tāpēc, ka miljoniem cilvēku saņem vakcīnas, un tik lielā grupā varētu rasties problēmas. Lielākā daļa šo veselības problēmu nav saistītas ar  vakcīnu, bet, tā kā Covid-19 vakcīnas joprojām ir eksperimentālas, zinātniekiem ir jāizpēta katra iespēja, ka vakcīnai varētu būt neparedzētas blaknes. Jāuzsver, ka visas Covid-19 vakcīnas tiek uzskatītas par eksperimentālām, jo tika izstrādātas pēdējā gada laikā, un tāpēc nav ilgtermiņa datu par kādu no tām.Kā tas beidzās

 

 

Kas attiecas uz profesionāļiem - Pasaules Veselības organizāciju un Eiropas Zāļu aģentūru -, tad no tām nevienā brīdī visa šī jandāliņa laikā neatskanēja kaut kādi brīdinājumi par AZ vakcīnu. Tieši pretēji, abas šīs organizācijas caur dažādiem medijiem sniedza paziņojumus, ka ar vakcīnu viss ir kārtībā. Nav īsti skaidrs, kādus vēl īpašus un atsevišķus vērtējumus un rekomendācijas no tām gribēja sagaidīt Veselības ministrija vai Pavļuta kungs personiski.

 

 

Veselības ministrija laika periodā no Pavļuta mutiski izteiktās vakcinēšanas apturēšanas līdz pat brīdim, kad tika paziņots par vakcinācijas atsākšanu, nesniedza vispār nekādus paziņojumus. Ministrijas mājaslapā šo dienu laikā nav nevienas preses relīzes ne par AstraZeneca drošumu, ne par vakcinācijas apturēšanu. Īss praktisks ziņojums tika ievietots Valsts Zāļu aģentūras mājaslapā, un to pārpublicēja arī "Jūrmalas Vārds". 

 

 

Pirmā relīze no Veselības ministrijas tika izsūtīta piektdienas rītā, un vēstīja par... kārtējās AstraZeneca vakcīnu kravas saņemšanu. Ne vārda par notikušo.

 

 

Latvijas sabiedriskais medijs (LSM) ceturtdien, 18. martā ziņoja, ka AstraZeneca vakcīnas pret Covid-19 drošums nekad nav apšaubīts (!!!). Tā intervijā Latvijas Radio teica Zāļu valsts aģentūras (ZVA) un Eiropas Zāļu aģentūras pārstāve Zane Neikena.

 

 

Viņa norādīja, ka vakcīnas ieguvumi joprojām atsver riskus, un lēmums uz laiku apturēt vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu ir bijusi tikai "papildu piesardzības pasākums". Tas pierādot, cik nopietni gan Latvijā, gan citās Eiropas Savienības valstīs raugās uz vakcināciju. Uzraudzība ir ļoti skrupuloza, tādēļ šie papildu piesardzības pasākumi speciālistes uzskatā varētu vairot uzticību AstraZeneca vakcīnai. Neikena atzīmēja, ka arī par citām vakcīnām pret Covid-19 tiek saņemti ziņojumi par blaknēm. Un tie ir tikpat bieži kā par AstraZeneca – apmēram viens ziņojums uz 100 vakcinētajiem cilvēkiem. Vakcinācija, kā ziņoja mediji, tika atsākta piektdien.

 

 

Nobeigumā jāatzīst, ka neizprotamās darbības ap AZ rada aizdomas, ka šiem "piesardzības pasākumiem" nav sakara ar medicīnu. Iespējams, ka vērsties pret Lielbritānijā ražoto vakcīnu mudināja domstarpības starp Lielbritāniju un Eiropas Savienības vadību par dažādiem tirdzniecības līgumiem Brexit sakarā. Protams, tas ir tikai mūsu minējums... Bet ja tas tā ir, tad tas ir tikai kārtējais gadījums, kas parāda, ka lielajā politikā cilvēku dzīvībai nav ne graša vērtības.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt