Ceturtdiena,
2021.gada
22.aprīlis
Jūrmalnieki
111687

Slokas kokmateriālu bāzē jauna dzīvība


Apskatīt komentārus (0)


08.05.2020

Var ar savu, var ar svešu, un līdz pat 7,5 metriem garu…

 

 

JĀNIS VILNĪTIS 

 


Slokā blakus dzelzceļam, Ventspils ielā 39, jau kādu laiku atkal jūtama darba duna vecajā gaterī. Lai arī āra šiltes pagājušajā nedēļā to vēl neliecināja, kokmateriālu sagatavošanas cehs jau kopš kāda laika mainījis īpašnieku – tagad tajā darbojas SIA “Liktenis”, kas lielākajai daļai jūrmalnieku ir zināms. Par to, kāpēc šādas pārmaiņas un ko jūrmalnieki no tā var iegūt, sarunājos ar SIA “Liktenis” vadītāju Ivaru Šūpulnieku un kokmateriālu bāzes vadītāju Miku Trautmani.

 

 

Kā jums ienāca prātā ideja par kokzāģētavu? Līdz šim bija tikai betons un asfalts.

 

 

Ivars Šūpulnieks: Jau sen. Daudzi remonti  bija... Man ienāca prātā, kāpēc man pašam nevarētu būt? Bija arī doma taisīt skaidu briketes un granulas. Kolēģi jau aizbrauca uz Vāciju pēc presēm. Bet izejmateriāls jāpērk. Summas lielas, atteicos, bet doma palika.  

 

 

Tad nāca piedāvājums pirkt kokzāģētavu Slokā. Kāpēc ne? Tā tagad strādā. Taisam visus materiālus. 

 

 

Pašiem ir arī sava kokmateriālu žāvētava?

 

 

Jā. Uzstādīšana, atjaunošana jau notiek pilnā sparā. Lai vēl vairāk uzlabotu kvalitāti mūsu materiāliem, tagad strādājam pie dziļās jeb vakuuma impregnēšanas iekārtu uzstādīšanas. 

 

 

Tas nozīmē, ka, ja šādi apstrādātu materiālu noliec pie jūras, tas kalpos ilgu laiku?

 

 

Jā, mūžīgi. Brusiņas, sētas dēļi...

 

 

Jūrmalā jau koks ir pamatmateriāls.

 

 

Pa lielam jā. Visas tās pārsedzes, sijas. Trešdaļa mājas sastāv no koka. Apšuvumi mājām...

 

 

Lai to apaļkoku iztaisītu par būmateriālu - tas nav vienas dienas darbs. Jāsazāģē, jāžāvē... Tam vajag kādu nedēļu. Tas tā ir, pateicoties šīm īpašajām iekārtām.

 

 

Jā, nu, agrāk jau kokmateriālus lika zem jumta uz diviem trim gadiem, lai stāv.

 

 

Jā, nu mīnuss ir tas, ka kādreiz jau skatījās, kurā mēnesī ir zāģēts. Mēness fāzi. Tagad - kādu materiālu atved, ar to strādā.

 

 

Skatos, ka biznesu šobrīd nekāds Covid neietekmē?

 

 

Nē. Atnāca anketa... Man tur nav ko rakstīt. Viss notiek. 

 

 

Tagad, kad daudzi cilvēki strādā no mājas, ir laiks pievērst uzmanību mājas stāvoklim. Ir daudzas mājas, ka prasītu pavisam vienkāršu remontu - apšuvuma dēlīši jāuzliek jauni... Varbūt jums ir arī kāds speciālists, kas iedzīvotāju šādā gadījumā arī pakonsultē?

 

 

Ir, jā. Var ieteikt, kaut vai to, kādu dēlīti vajag. Ne jau katrs orientējas, kādu dēlīti vajag - kādu biezumu, pilno spundi vai pusspundi... Tā dažam var būt īsta ķīniešu ābece. 

 

 

Šobrīd mums apjomi nav rūpnieciski, tāpēc varam lielu uzmanību veltīt katra klienta konkrētajām vēlmēm. Cilvēks atbrauc, un ar bāzes vadītāju var pārrunāt gan to, kādi materiāli ir vajadzīgi, gan to, kādā secībā tos sagatavot un piegādāt, lai pie mājas nav jāsakrāmē kokmateriālu kaudze, kurus izmantos varbūt tikai pēc mēneša.

 

 

Veikalā jau tev iedos to, kas tur ir. Te tu vari izvēlēties - ja tev tur vajag trīs, četras brusiņas. Vajag tādu izmēru… Tur atkal tādu…

 

 

Veikalos nemaz neatradīsi tos izmērus, kādi nepieciešami. 

 

 

Protams, veikals jau lieku neturēs.

 

 

Ja ir kādi dēļi, brusas nestandarta izmēros vai koka rotājumi – visu var šeit pasūtīt?

 

 

Jā. Ir arī galdniecība. Ir galdnieks, kas var izgatavot, piemēram, līmētās palodzes, aplodas durvīm, galda virsmas, riteņu novietnes, jumtiņus. No masīvkoka esam sākuši taisīt galdus, soliņus, kādu plauktiņu.

 

 

Lai arī nestrādājam tik ilgi, jau ir celtnieki, kas ir mūsu patstāvīgie klienti.

 

 

Uz vietas bāzē Ventspils šosejā 39 savu saimniecību izrādīja jau tās vadītājs Miks Trautmanis.

 

 

Mums ir divas kaltes. Visi materiāli jau ir izšķiroti, noēvelēti, skaisti. Varam tepat uz vietas, klienta acu priekšā ar aparātiņu pārbaudīt koksnes mitruma līmeni. Var arī klients pats to darīt, ja viņam ir tāds aparāts.

 

 

Bet, piemēram, šie dēļi terasēm jau smuki noēvelēti, vēl tiks nosūtīti uz dziļo impregnēšanu. 

 

 

Vai nav tā, ka visi labie Latvijas kokmateriāli aiziet eksportam?

 

 

Nē. Te var redzēt - sešmetrīgie koki, te ir 4,8 metri, trīsmetrīgie. Tie visi ir Latvijas kokmateriāli. Baļķis tiek izmanots pilnībā, līdz pēdējai līstītei, galdniecības matreiāliem. Viss ir iespējams, tas ir tikai laika jautājums.

 

 

Katru pasūtījumu individuāli apstrādājam, izrunājam. Katrs izmērs... Ir, kad priekšā pasakām cilvēkiem, citreiz pārprasām, vai tiešām tik liels izmērs vajadzīgs? Varam optimizēt kādus izmērus, kaut kur var neēvelētus, kaut kur kalibrētus. Tas viss optimizē izmaksas. Klientiem labi - pašiem labi. 

 

 

Varam sagatavot materiāus pa daļām, lai klientam nav problēmas ar glabāšanu. Iespējams, vispirms vajadzīgi materiāli karkasam, pēc tam nākamajam darbu etapam vēlāk jau aizsūtām atkal nākamos materiālus. Nav tā, ka visu noteikti jāņem uzreiz. Viss ir individuāli risināms. Piedāvājam arī transportu.

 

 

Varam izzāģēt baļķi līdz 7,5 m. Ir cilvēki, kam vajag tos septiņus metrus. Ir cilvēki, kas atved savu baļķi, tad izzāģējam tos. Jaunajam zāģim ir augsta precizitāte un ātrums.

 

 

Šobrīd nekādus materiālu krājumus netaisām, viss tiek taisīts uz pasūtījuma. Kā ārā no pēdējā zāģa, tā uzreiz uz mašīnu, pie klienta. Sagatavēm šobrīd pat nav laika, rindas kārtībā cenšamies izpildīt pasūtījumus.

 

 

Izstrādājumiem dodam garantiiju. Ir bijis, ka klients nav apmierināts ar kādu dēli, to var tad apmainīt. Ir iespēja arī izlasīt pašam materiālu, ja ir tāda vēlme. 

 

 

Galvenokārt strādajam ar egli, priedi. Ir arī liepa, melnalksnis. Ir arī ozols, to vairāk lieto pirtiņām. Neņemam visu pēc kārtas, strādājam ar labu koku.

 

 

Ja cilvēkam ir nepieciešama kāda specifiska koka - oša, ozola, melnalkšņa - materiali, tad viņam jāmeklē koksni pašam, vai to varat izdarīt jūs?

 

 

Risinājumi visi ir individuāli. Atkarīgs no apjoma, kas vajadzīgs. Vienmēr var atrast vajadzīgo variantu - ja nav pašiem, tad ir sadarbības partneriem.

 

 

Klients var atvest savus baļķīšus, mēs sazāģējam materiālos, kurus viņš pēc tam var lietot. Materiālus sagatavojam arī mazos daudzumos.

 

 

Ārā neko nemetam. Pat skaidas nonāk reitterapijas uzņēmumiem, kuri strādā ar bērniem. Mums ir bezatlikumu ražošana.  Ir cilvēki, kas meklē materiālus, piemēram, siltumnīcām - pašu lētāko un pat ar brāķīti. Citus atlikumus atdodam šķeldošanai, kurināmajam.

 

 

Agrāk zāģētavās bija jāuzmanās, jo koksnē gadījās kara “atskaņas”.

 

 

Ir vēl tagad, jo īpaši, ja ir tā saucamais "pilsētas koks" - kad cilvēks, piemēram, nozāģē koku pie mājas. Tad tur ir naglas, parasti standarta augstumā, no veļas auklām.

 

 

Taču būvniecības materiāliem mums koks iet caur šķirotavu, rentgenu, līdz ar to metāla “piedevas” nav. Baļķiem ir sertifikāti, ka tie ir būvniecībā izmantojami – kvalitāte tiek garantēta.

 

 

Kur tad jāzvana, ja ir interese par jūsu pakalpojumiem?

 

 

Zvaniet Mikum Trautmanim,
tālr. 26118183


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt