Trešdiena,
2021.gada
21.aprīlis
Pilsētā
44384

Regulators atbalsta „Kurzemes loka” trešās kārtas izbūvi


Apskatīt komentārus (0)


15.04.2014

Foto autors: A. Pendere.

 

Ziņu dienests

 

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulu komersantiem, kuri izstrādā vairāku valstu kopējas intereses enerģētikas infrastruktūras projektus un vēlas šo projektu finansēšanai piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus, ir nepieciešams saņemt  enerģētikas regulatoru lēmumu par ieguldījumu izmaksu sadali.

 

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (turpmāk – Regulators) šī gada 9.aprīlī apstiprināja AS „Augstsprieguma tīkls” un AS „Latvijas elektriskie tīkli” iesniegto elektroenerģijas pārvades sistēmas infrastruktūras projekta „Kurzemes loks” trešās kārtas ieguldījumu izmaksu sadali, lemjot, ka 50% no kopējām 127,4 milj. EUR projekta izmaksām sedz AS „Latvijas elektriskie tīkli”. Savu lēmumu saskaņā ar Eiropas Savienības noteikto procedūru Regulators nosūta Enerģētikas regulatoru sadarbības aģentūrai (ACER).

 

Otrus 50% no projekta kopējām izmaksām AS „Augstsprieguma tīkls” un AS „Latvijas elektriskie tīkli”  plāno segt, piesaistot Eiropas Savienības līdzfinansējumu CEF (Connecting Europe Facility, Nr.1316/2013) regulas ietvaros. Eiropas Komisija 2011.gadā atbalstīja iniciatīvu savienot Eiropas Savienības dalībvalstu energoapgādes infrastruktūras, paredzot aptuveni 6 miljardus EUR iniciatīvas īstenošanai periodā no 2014.-2020.gadam. Eiropas Parlaments un Padome šo iniciatīvu atbalstīja, pieņemot CEF regulu. Regulatora pieņemtais lēmums dod tiesības projekta īstenotājiem AS „Augstsprieguma tīkls” un AS „Latvijas elektriskie tīkli” vērsties Eiropas Komisijā ar lūgumu atbalstīt projektu un segt daļu no tā izmaksām. Pirmā projektu finansēšanas pieteikumu iesniegšanas kārta komersantiem sāksies 2014.gada maijā.

 

Projekts „Kurzemes loks” ir daļa no projektu kopuma „NordBalt”, kas tiek realizēts ar mērķi integrēt Baltijas elektroenerģijas tirgu vienotajā Eiropas Savienības elektroenerģijas tirgū. „NordBalt” būtiskākā sastāvdaļa ir līdzstrāvas zemūdens kabeļa izbūve Lietuvas-Zviedrijas starpvalstu savienojumam. Realizējot projektu „Kurzemes loks”, tiks nodrošināta iespēja maksimāli izmantot Lietuvas-Zviedrijas līdzstrāvas kabeļa uzstādītās pārvades jaudas. Tā kā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas līdz šim Zviedrijā ir bijušas zemākas, pēc projektu kopuma „NordBalt” īstenošanas elektroenerģijas lietotāji Latvijā un Lietuvā varēs izmantot vienotā tirgus priekšrocības.

 

Projekta „Kurzemes loks” īstenošana paredz izbūvēt 330 kV gaisvadu augstsprieguma elektrolīnijas Kurzemē, un tas tiek īstenots 3 kārtās. Pirmajā kārtā, izbūvējot 330 kV kabeli, tika savienotas „Rīgas TEC-1” un „Imanta” apakšstacijas. Otrās kārtas ietvaros tiek izbūvēta 330 kV augstsprieguma līnija posmā „Grobiņa-Ventspils”. Šīs līnijas izbūvi paredzēts pabeigt šogad. Ieguldījumi Kurzemes loka pirmajos divos posmos ir 98,5 milj. EUR apmērā. Trešajā kārtā līdz 2018.gada beigām iecerēts izbūvēt 330 kV gaisvadu augstsprieguma elektrolīniju posmā Ventspils-Tume-Imanta. Realizējot projekta trešo kārtu, tiks uzlabots  arī elektroapgādes drošums un mazināsies pārvades līniju avārijas atslēgumu iespējamība, tādēļ spēcīgo vētru radītie elektroenerģijas pārtraukumi vairs nebūs tik ilgstoši.

 

Projekts „Kurzemes loks” nodrošina arī plašākas iespējas atjaunojamo energoresursu izmantošanā, dodot iespēju nākotnē pieslēgt elektroenerģijas pārvades tīkliem jaunus vēja parkus. Esošo 110 kV elektroenerģijas pārvades tīklu jaudas ir nepietiekamas jaunu vēja parku pieslēgšanai. Paredzams, ka papildus esošajām vēja stacijām 330 kV tīklā varēs pieslēgt vēja elektrostacijas ar jaudu līdz 450 MW.

 


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt