Ceturtdiena,
2021.gada
22.aprīlis
Pilsētā
53261

Muskuļu un skeleta sistēmas slimības: priekšlaicīgas invaliditātes un darbaspēju zuduma cēlonis


Apskatīt komentārus (0)


23.03.2015

383 400 pacientiem Latvijā ik gadu muskuļu un skeleta sistēmas slimības rada īslaicīgu darbnespēju. Tā ir izplatītākā, invaliditāti izraisošā slimību grupa Eiropā, tajā skaitā arī Latvijā.  No 170 miljoniem cilvēku darbspējīgā vecumā, katram 6 iedzīvotājam jeb 16% ir reģistrēta hroniska muskuļu un skeletu sistēmas slimība vai šo slimību izraisīta indvaliditāte un katru gadu šo pacientu skaits turpina strauji pieaugt.

2013.gadā Latvijā  2800 pacientiem muskuļu un skeleta sistēmu slimību dēļ piešķirta pirmreizēja invaliditāte un salīdzinot ar 2012.gadu šis skaitlis pieaudzis par 15%. Ar šīs slimību grupu un tās radītajām sāpēm saskaras aptuveni 100 miljonu darbspējīgie cilvēki visā Eiropā, vecumā no 18 līdz 59 gadiem, būtiski izjūtot darbaspēju un dzīves kvalitātes pasliktināšanos.

Katru gadu ap 40% reimatoīdā artrīta pacientu saskaras ar darba spēju ierobežojumu. Ja pacients netiek efektīvi ārstēts, tad 80% pacientu mazāk nekā 2 gadu laikā attīstās locītavu bojājumi, bet 30% pacientu slimības pirmajos trijos gados kļūst darba nespējīgi un iegūst pastāvīgu invaliditāti. Savukārt, pēc 30 gadiem, slimības dēļ darbaspējas zaudē 90% pacientu.

Lai mazinātu muskuļu un skeleta sistēmas slimību ietekmi un darbaspēju zudumu, Latvijā kopš 2012.gada tiek realizēts projekts Fit For Work? („Piemērots darbam?”).

Par projektu un tā darbību stāsta Daiga Behmane, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja, Latvijas Republikas Veselības ministra padomniece un projekta „Fit For Work” darba grupas vadītāja Latvijā.

Kāds ir projekta izveides mērķis?

Projekta Fit For Work mērķis ir veicināt agrīnu muskuļu un skeleta sistēmas slimību diagnostiku un ārstēšanās uzsākšanu, lai veicinātu šo cilvēku ātrāku atgriešanos darba tirgū, palielinātu veselīga mūža ilgumu un mazinātu pacientu slogu sabiedrībai, ko veicinājusi ilgstoša darbnespēja un pat slimības izraisīta invaliditāte.

Ko saslimšana ar muskuļu un skeleta sistēmas slimībām ilgtermiņā nodara indivīdam un sabiedrībai kopumā?

Fizisko funkciju zaudējuma gadījumā ekonomiskais slogs ilgtermiņā paredz lielākas medicīniskās izmaksas pacientiem un valsts veselības aprūpes sistēmai, pacientam nodrošinot tādus pakalpojumus kā hospitalizācija, operācijas, laboratoriskie pakalpojumi un ārstēšanai nepieciešamo medikamentu iegāde.  Tāpat ilgstoši slimojot samazinās indivīda spēja gūt regulārus ienākumus - palielinās nespēja strādāt pilnu darba laiku, pazeminās produktivitāte, tiek kavēts darbs, kas var rezultēties ar tā zaudēšanu, kā arī pasliktinās pacienta dzīves kvalitāte, spēja rūpēties par ģimeni, sociālās dzīves aktivitātes un personiskā neatkarība – gan finansiāla, gan praktiska. 

Ja pacients netiek efektīvi ārstēts, tad 80% pacientu mazāk nekā 2 gadu laikā attīstās locītavu bojājumi, bet 30% pacientu slimības pirmajos trijos gados kļūst darba nespējīgi un iegūst pastāvīgu invaliditāti.

Kā muskuļu un skeleta sistēmas slimības ietekmē darbspējīgo iedzīvotāju produktivitāti un konkurētspēju darba tirgū?

Muskuļu un skeleta sistēmas slimībām ir vislielākā ietekme uz darba spējīgā vecuma iedzīvotāju darba spējām. Tas izpaužas gan pārejošā vai ilgstošā darba nespējā vai arī samazinātā darba produktivitātē. 

Pētījumi rāda, ka daļa pacientu turpina strādāt, neskatoties uz ierobežoto funkcionalitāti un, īpaši, konkurences apstākļos, slimību no darba devēja slēpj. Zaudētā produktivitāte, kas ir saistīta ar darbinieku sāpēm slimības rezultātā ir vairāku pētījumu objekts. Tā ASV darbaspēka apsekojuma pētījumā tika konstatēts, ka muguras sāpes un artrīta sāpes ir samazinātas produktivitātes iemesls attiecīgi 3,2% un 2% strādājošajiem. Produktīva laika zaudējumi saistībā ar muguras un artrīta sāpēm sastādīja ap 5 stundām nedēļā, kas mēnesī veido 20 stundas, bet gadā 1 strādājošam tas sastāda jau virs 200 stundām zaudētas produktivitātes. 

 

 

Laikraksta elektroniskā versija pieejama šeit.

Iegādāties  tuvākajā tirdzniecības vietā Jūrmalā - skatīt sarakstu.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt