http://commons.wikimedia.org
Ērču un citu kaitēkļu ierosinātās slimības apdraud mūsu mīluļu dzīvību
Baiba Kreicmane
Iestājoties siltajam laikam, arvien vairāk laika pavadām svaigā gaisā kopā ar mūsu mājas mīluļiem. Lai gan meži, dārzi un pļavas vilināt vilina, nedrīkst aizmirst, ka tur mitinās arī apdraudējums dzīvnieku veselībai- ērces un citi kaitēkļi.
Veterinārārste Rita Ozola norāda, ka ērces ir jau modušās un šajos gados kļuvušas aktīvākas: Ja līdz šim ērces vairāk saistījās ar iekaisumiem, kur līdzēja zāles, tad tagad jau ir jāuztraucas par slimībām, kuras viņas atnes dzīvniekiem. Viena ir mums visiem labi zināmā Laima slimība, bet otra piroplazmoze, kas ir vienšūņu infekcija- pie mums ir atnākusi nesen. Par šo slimību dzirdēju, kad mācījos ASV, domāju, ka viņa nekad līdz mums neatnāks, bet tomēr tas ir noticis.
Ārste brīdina, ka, ja slimību nepamana un neārstē, tad dzīvnieks iet bojā 3 līdz 5 dienu laikā. Pirmās slimības pazīmes ir asiņains urīns, augsta temperatūra, vājums un apetītes trūkums, kā arī samazinās suņa svars. Nedrīkst šī pazīmes palaist garām, uzsver R. Ozola. Slimībai attīstoties, pazīmes kļūst aizvien smagākas. Diagnozi apstiprina laboratoriski, veicot asins parauga izmeklēšanu.
Līdzīgas pazīmes ir arī Laima slimībai - temperatūra, piepampušas locītavas, dzīvniekam sāp kājas un viņš sāk klibot. Laima slimības gadījumā ērces pārnēsā slimību izraisītājus savā organismā, un, barojoties ar suņa asinīm, slimības izraisītāji iekļūst dzīvnieka organismā, kas tālāk izplatās pa limfu vai asinīm. Tā kā slimības pazīmes uzreiz ir grūti pamanīt, savi mīluļi šajā laikā jānovēro īpaši uzmanīgi. Slimības diagnosticēšanai ir pieejami laboratoriski testi, taču būtiski ir arī diagnosticēt klīniskās pazīmes un suņa īpašnieka novērojumi.
Bez ērcēm pamodušies ir arī odi: Odi, kas agrāk mums šķita tikai mazi knislīši, kuru koduma vietas sāp, tagad pārnēsā asins parazītus, kas cirkulē sakostā dzīvnieka asinīs, kur nokļūst no koduma caur siekalām organismā. Parazīti aiziet pa asinsvadiem, attīstās un veidojas diegveida tārpi, atklāj veterinārārste. Tārpi var veidoties muskuļos, asinsritē. R. Ozola norāda, ka pirmās pazīmes ir dzīvnieka nogurums- cilvēki sūdzas, ka dzīvnieks ir vienkārši noguris. Arī šajā gadījumā diagnozi apstiprina laboratoriski.
Saslimšanas gadījumā, ārstēšana ir dārga, tādēļ labāk ir jau laikus pret ērcēm aizsargāties. Kā lai pasargā savu mīluli un sevi no šīm slimībām? Jāaizsargājas jebkādos veidos, stingri nosaka veterinārārste jāveic ērču kontrole (piesūkusies ērce ir jāizņem ļoti uzmanīgi, lai tās radītais šķidrums neizdalītos dzīvnieka organismā un Latvijā tās ir iespējams arī pārbaudīt, lai noteiktu vai tās nepārnēsā kādu slimību), jālieto speciālas zāles, siksniņas, pilieni, pulveri, izsmidzināmie līdzekļi- vienalga kā, tikai lai dzīvnieki būtu pasargāti no kukaiņiem. Tagad dzīvnieki jāsargā ne tikai no blusām un ērcēm, bet arī no odiem, uzsver R. Ozola.