Ceturtdiena,
2021.gada
22.aprīlis
Pilsētā
53221

7 padomi, kā skolēniem droši lietot internetu


Apskatīt komentārus (0)


22.03.2015

Skolēnu pavasara brīvdienās un arī citreiz, eksperti aicina vecākus pievērst uzmanību saviem un bērnu interneta lietošanas paradumiem. Lattelecom sadarbībā ar Net-Safe Latvija apkopojuši padomus, kas jāņem vērā, ja bērni ikdienā izmanto modernās tehnoloģijas.

  1. Izvairies ievadīt informāciju svešā ierīcē!

Atceries, tavs sociālo tīklu profils vai e-pasts ir privāta informācija, kuru nevajadzētu lietot svešās ierīcēs. Cita cilvēka datorā vai mobilajā ierīcē paliek viss, kas uz tā ir rakstīts, tāpēc lietotāji var uzzināt par tevi vairāk, nekā tu pats vēlētos. Ja tas tomēr ir nepieciešams, vienmēr izlogojies no saviem profiliem, nevis vienkārši aizver interneta pārlūku.

  1. Sociālajos tīklos nepublicē personīgu informāciju!

Tavs profils sociālajos tīklos ir publiski pieejams, tāpēc informāciju, kuru tu neatklātu svešiniekiem vai kautrētos paust vecākiem un citiem pieaugušajiem, savā profilā neievieto. Pat tad, ja to mēģināsi dzēst, kāds to var būt saglabājis.

  1. Nedalies ar savām interneta parolēm!

Paroles ir galvenais drošības līdzeklis, kas pasargā mūsu datus no ļaunprātīgas izmantošanas. Parolei jābūt drošai, atjautīgai un pietiekami sarežģītai, un to nekādā gadījumā nedrīkst glabāt pierakstītu. Vienīgie, kam vari to izpaust, ir vecāki.

  1. Neiepērcies internetā bez vecāku ziņas!

Bez vecāku piekrišanas neievadi internetā savas vai pieaugušo kredītkartes datus. Izmantojot sniegto informāciju, krāpnieki var piekļūt tavam kontam un izkrāpt naudu. Ja iepirkšanos internetā esi saskaņojis, vienmēr pārliecinies, vai mājaslapa ir droša.

  1. Never vaļā vēstules no svešiniekiem!

Ja e-pastā vai sociālo tīklu profilā saņem informāciju no svešiniekiem, apdomājies, pirms nolem to atvērt. Dažādi vīrusi var tikt izplatīti ar e-pasta starpniecību vai sociālajos tīklos. Krāpnieki to izmanto, lai piekļūtu privātajai informācijai, ko uz šīs ierīces glabā.

  1. Nesatiecies ar svešiniekiem, kurus iepazīsti internetā!

Ja internetā uzsāc saraksti ar kādu nepazīstamu cilvēku, atceries, viņa identitāte var nebūt īsta. Internetā ir viegli uzdoties par kādu citu, kā arī izmantot Tevis sniegto informāciju ļaunprātīgi. Ja tomēr nolem doties uz tikšanos ar svešinieku, informē par to savus draugus vai vecākus, kā arī ziņo par savu atrašanās vietu.

  1. Apdomā, pirms dalies ar fotogrāfijām vai video sociālajos tīklos!

Neapdomīga fotogrāfiju vai video izplatīšana internetā var beigties ar šantāžu, kurā ir iesaistīti Tavi draugi vai pat vecāki. Pirms bilžu publicēšanas vai sūtīšanas draugiem pārdomā, vai vēlies, lai tā kļūst pieejama visiem.

Lattelecom kopš 2014. gada realizē sociālās atbildības projektu, kas attīsta jauniešu, skolotāju un vecāku drošas un atbildīgas interneta lietošanas paradumus, kā arī stāsta par lietderīgiem tā izmantošanas veidiem mācību procesā. Projekta laikā sadarbībā ar Net-Safe Latvija un CERT.LV piecās Latvijas skolās noticis seminārs “Internets – lieto droši un atbildīgi”, kas turpinās arī 2015. gadā.

   

Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt