Piektdiena,
2020.gada
7.augusts
Pilsētā

Ēku siltināšana – savlaicīguma cena


Apskatīt komentārus (0)


15.04.2014

 Bruno Aldermanis

 

Lai cik tas tas dīvaini nebūtu, kā žurnālists tu vari rakstīt gadu gadu gadiem un nekas nemainās, un tad pēkšņi atnāk interesanta lasītāja vēstule. Publicējam to visā tās godībā:

 

“Omletes izcepšanai nepieciešamas desmit minūtes, mājas būvniecībā nepieciešami vairāki gadi, bet mājas uzturēšana kārtībā ir nepieciešami vairāki mūži.

 

Ēku siltināšana ir viens no veidiem, kā var pagarināt mājas mūžu, padarot to ne tikai siltāku, bet arī labāk aizsargātu, atjaunotu. Rezultātā tiek iegūta māja ar ilgāku izmantošanas laiku bez papildus ieguldījumiem.

 

Parasti siltināšanas reklāmās un arī rakstos galvenais akcents tiek likts uz energoefektivitāti un kā pierādījumu apkures izdevumus: šodien par apkuri pie dažādiem sala grādiem maksājam tik, bet rīt maksāsim daudz mazāk, pat krietni mazāk. Tomēr ēku siltināšana netiek piedāvāta par pliku velti. Tie ir nopietni ieguldījumi, kurā iesaistītas ir vairākas personas: nama iedzīvotāji, nama apsaimniekotājs, būvdarbu veicēji, banka un ministrija ar ES fonda līdzekļiem. Lielā izmaksu ekonomija neiestāsies pirmajos gados, kad tiks veikti maksājumi par ieguldījumu atmaksu, tai skaitā arī bankas aizdevuma procentu maksājumu. Atkarībā no vienošanās par atmaksas laiku, šie maksājumi, kas parasti pēc apjoma būs līdzīgi patreizējiem maksājumiem par apkuri, reiz beigsies un iestāsies jūtams apkures izmaksu samazinājums, salīdzinot ar nesiltinātām ēkām.

 

Skaidrs, ka iedzīvotāji, kuri ikkatrā brīdī no galvas zina savu finansu atlikumu maciņā vai rēķinā, diezin vai bez īpašas piepūles spēs novērtēt arī citus labumus no māju siltināšanas veikšanas. Šeit būtu nepieciešama biedriska citu iedzīvotāju palīdzība savstarpēji izskaidrot, ka siltināšana tā nav tikai ekonomija apkures rēķinos, bet tā ir arī ekonomija uz neizbēgama fasādes remonta rēķina, jo pēc siltināšanas ēka iegūst arī jaunu fasādi, kurai būs jauns, garantēts ekspluatācijas termiņš. Šīs izmaksas jau ir siltināšanas izmaksās ierēķinātas, bet paši iedzīvotāji diez vai to pirmās pārdomās apjēdz. Tik pat būtisks ir mājas statusa pieaugums, jo renovētas – siltinātās mājas izskats ir acīm tīkams, kas rada labu noskaņojumu un lepnumu pašiem iedzīvotājiem. Ir zināms, ka gaumīgās mājās ir mazāk ģimeņu strīdi, šķiršanās, konflikti ar bērniem un kaimiņiem. Saticība, laba atpūta, darbīguma un uzņēmības iedvesma ir lielākais ienākumu pieauguma avots, ko nebūt nevar prasti aprēķināt, bet kas ir katram saprotams.

 

Siltinātas un gaumīgas mājas kapitālvērtība pieaug, un pieaug arī tajā esošo dzīvokļu cena. Pilnīgi iespējams, ka vairums nemaz neplāno pārcelties no sava Jūrmalas dzīvokļa uz citu vietu. Tā tas ir šodien, rīt dzīvē var plāni izmainīties. Kāds vēlēsies iegādāties savu apbūves laukumu vai māju, cits varbūt uzsāks ģimenes dzīvi un divi dzīvokļi jau būs par daudz, cits vēlēsies iegūt līdzekļus savai komercidejai, - iespējas un vajadzības var būt visvisādas, un laba māja tam tikai dos savus plusus.

 

Nobeigumā ieteikums māju iedzīvotājiem jau tagad padomāt un steigties pieteikties māju siltināšanai, jo ES fondu atbalsta līdzekļi nav neierobežoti, un nav liecības, ka tie tiks piešķirti bezgalīgi ilgi, kā arī reālā dzīves dārdzība joprojām turpinās iet saviem milzu soļiem augšup, lai kā valdība sevis mierināšanai to mēģinātu noliekt. Īsāk sakot, jāņem šodien, jo rīt viss maksās dārgāk.”

 


 

Pilnu tekstu (712 vārdus) un Jāņa Skuteļa komentāru atbildē uz šo vēstuli lasiet "Jūrmalas Vārda" 14. (51.) numurā. 

Laikraksta elektroniskā versija pieejama šeit. 

 

Iegādāties  tuvākajā tirdzniecības vietā Jūrmalā - skatīt sarakstu.

 

 


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

  

  

   

 

  

  

 

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt