Ceturtdiena,
2021.gada
22.aprīlis
Brīvais laiks
104985

Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā viesojas rakstniece Māra Zālīte


Apskatīt komentārus (0)


23.02.2019

Pagājušajā nedēļā Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā viesojās dzejniece, dramaturģe, prozaiķe, sabiedriskā darbiniece, Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece  Māra Zālīte. 

 

 

Daiga Javorska, Jūrmalas Centrālās bibliotēkas bibliotekāre

 

 

Publicitātes foto

 

 

Māras Zālītes literārais devums latviešu oriģinālliteratūrā ir bagātīgs un nenovērtējams - dzeja, lugas, rokoperu un mūziklu libreti, romāni, esejas un grāmatas bērniem. M. Zālītes radītie darbi aizvien no jauna pārsteidz lasītājus, iedvesmojot un aicinot domāt par globāliem un filozofiskiem jautājumiem, Latvijai nozīmīgām tautas likteņtēmām, garīgo vērtību saglabāšanas nepieciešamību un ētiskumu. Par saviem darbiem autore saņēmusi daudzas nozīmīgas literārās balvas, tai skaitā O. Vācieša prēmiju 1989. gadā, Aspazijas prēmiju 1992.gadā, Herdera prēmiju Vācijā 1993.gadā, Literatūras gada balvu 2001., 2004. un 2013.gadā, Cicerona balvu 2018.gadā.

 

 

Tikšanās reizē  Māra Zālīte stāstīja par savu jaunāko literāro darbu – romānu divās daļās: „Pieci pirksti” (2017) un „Paradīzes putni” (2018). Tas balstīts uz autores bērnības atmiņām un par 80-90 procentiem uzskatāms par autobiogrāfisku. Šis darbs ir ļoti nozīmīgs mūsu tautas vēstures atklāsmē – tas vēsta par paaudzēm, kuras piedzīvoja deportācijas, atgriezās no izsūtījuma Sibīrijā un centās pielāgoties dzīvei Latvijā 50.- 60.gadu mijā.

Romāna  galvenā varone Laura līdz piecu gadu vecumam uzauga tikai ar stāstiem par Latviju un neparastā veidā ieradās savā tēvzemē, raitāk runāja krieviski, nekā latviski, un viņai bija jāpiedzīvo līdzcilvēku dažāda attieksme, bieži – ļoti nievājoša, bija jāiemācās dzelžaini klusēt par Sibīrijā piedzīvoto, galvenais – Sumpurņu dēļ. Tas Laurai bija jāielāgo kā pieci pirksti – Sumpurņi negrib, lai kāds runātu par Sibīriju. 

 

 

Grāmata valdzina ar bērna  bezgala tiešo un nesamāksloto pasaules redzējumu, kas  pat uz tik smagiem mūsu tautas vēstures posmiem ļāvis paskatīties vieglāk, gaišāk, cerīgāk. Apņemoties  izpildīt Papus pēdējo gribu, Laura vienlaikus atgādina, ka mēs nedrīkstam aizmirst savu vēsturi. 

 

 

„Manā bērnībā bija ļoti daudz viegluma” – tikšanās reizē sacīja Māra Zālīte, akcentējot domu, ka „uz melna jāraksta krāsaini un smagu iespējams pacelt tikai ar vieglu”. Rakstot savus literāros darbus, autores princips vienmēr bijis – neienest pasaulē vairāk tumsas, kā tajā ir, bet vairot gaismu. Šo principu rakstniece uzturējusi spēkā arī savos jaunajos romānos.

 

 

„Visticamāk, ka trešās grāmatas nebūs, jo jūtos visu norakstījusi nost,” – tā uz apmeklētāju jautājumu par romāna iespējamo turpinājumu atbildēja Māra Zālīte.

 

 

„Pieci pirksti” saņēmis Lielo Lasītāju balvu nominācijā „Oriģinālproza” kā lasītāju visvairāk lasītā grāmata Latvijas bibliotēkās, bet „Paradīzes putni” bija lasītāju vispieprasītākā grāmata Jūrmalas bibliotēkās 2018.gadā.  

 

 

Romāna pirmā daļa „Pieci pirksti” jau uzsākusi pasaules ceļu – tā tulkota un izdota angļu, lietuviešu, igauņu, gruzīnu un somu valodās. Šogad, februārī, rakstniece dodas uz Somiju, kur Latvijas vēstniecībā notiks grāmatas prezentācija. Autore pastāstīja, ka  tulkojums sagatavots arī vācu, norvēģu un poļu valodās, taču  vēl nav atrasts izdevējs. Tiek strādāts pie grāmatas tulkošanas ukraiņu valodā un paredzēts arī  tulkojums krievu valodā, kuru izdos izdevniecība „Dienas grāmata”.

 

 

Tikšanās reizē Māra Zālīte uzsvēra savu ciešo saikni ar Jūrmalu, Dubultu Rakstnieku namu, kur intensīvi strādāja, un kur tapuši vairāki rakstnieces darbi. 2000.gadā Dubultu Rakstnieku namā tapis librets komponista Jāņa Lūsēna rokoperai „Sfinksa”.

 

 

Trīs vasaras rakstniece dzīvoja pretī Dubultu Luterāņu baznīcai, Baznīcas ielā 4, dekoratīvās mākslas meistara, jūrmalnieka Paula Rubja mājā, kura padomju varas gados  tika nodota Rakstnieku savienībai.

 

 

„Jūrmalnieki manā uztverē ir īpašas stājas cilvēki – nav īsti pilsētnieki, un nav īsti laucinieki. Tik smalki kā pilsētnieki un čakli kā laucinieki,” tā Māra Zālīte.

 

 

Tikšanās reizē Māra Zālīte lasīja fragmentu no „Paradīzes putniem” – „Mellužos pie Tilles”, kur aprakstīta Lauras un Bukas viesošanās pie Mīmas māsas Otīlijas Jūrmalā, Mellužos. Tieši Tille sūtīja Laurai uz Sibīriju krājkasīti, balto fajansa vistiņu. Neviena cita vistiņa uz pasaules nav braukājusi tik tālu turp un atpakaļ.

 

 

Rakstniece priecājās par jauno, tik skaisto grāmatu mājvietu – Jūrmalas Centrālo bibliotēku, tās apkārtni – Dubultu Kultūras kvartālu, vēlot mums, bibliotēku darbiniekiem, ar prieku un sirdsdegsmi strādāt šo svētīgo darbu.

 

 

Tikšanās noslēgumā Māra Zālīte pasniedza grāmatu dāvinājumus Jūrmalas bibliotēkām.
Pateicamies rakstniecei Mārai Zālītei par viesošanos Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā!

 Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt