Piektdiena,
2021.gada
16.aprīlis
Brīvais laiks
113033

Braukt labi, braukt droši


Apskatīt komentārus (0)


19.08.2020

“Drošas braukšanas skolas” direktors: „Auto vadīšana patiesībā ir ārkārtīgi sarežģīta lieta”

 


Guna Vilnīte

 

 

Autores foto: Nikita Lijcs iemēģināja braukšanas simulatoru, kas imitē dažādas bīstamas situācijas uz ceļa un palīdz sagatavoties šādām situācijām dzīvē.

 

 

Lai gan akcijas pret braukšanu dzērumā tradicionāli tiek izvērstas ap Jāņiem, šis jautājums ir aktuāls katru dienu. Divas trešdaļas  iedzīvotāju ir kaut reizi mēģinājuši atrunāt autovadītāju alkohola reibumā no sēšanās pie stūres, - tā liecina „Drošas braukšanas skolas” un bezalkoholiskā alus “GO” kopīgi organizētās aptaujas dati.

 

 

Medijiem organizētajā pasākumā, kas norisinājās Biķernieku trases administrācijas ēkā, Inese Vētrabezalkoholiskā alus zīmola “GO” vadītāja atgādināja, ka nepietiek tikai būt skaidrā. Būtiski ir pie stūres visu uzmanību veltīt satiksmes situācijas vērtējumam un braukšanai, nenovērst uzmanību uz blakus lietām. 

 

 

I.Vētra arī paskaidroja, ka bezalkoholiskā alus ražošana, tāpat kā viss šai dzīvē, attīstās, un  šo dzērienu ražošana pilnveidojas, aizvien uzlabojot produktu garšu un paplašinot piedāvājumu. Atliek tikai atrast sev tīkamāko, un vairs nebūs jāmāna pašiem sevi pirms sēšanās pie stūres: ak, cik nu es tur iedzēru.

 

 

Jāņa Vanka, “Drošas braukšanas skolas” direktora, ikdiena saistīta ne vien ar jauno autovadītāju apmācību, bet arī braukšanas iemaņu uzlabošanu šoferīšiem, - gan jaunajiem, gan tiem, kuriem ir jau vērā ņemams stāžs. Būtiska šīs apmācības daļa ir iemācīt labāk izprast braukšanas procesus. „Labā ziņa – ir sajūta, ka tomēr mēs ejam pareizajā virzienā,” sacīja J. Vanks. „Auto vadītāju atbildība pieaug.”  “Drošas braukšanas skolas” direktors atzina, ka vēl joprojām ir daudz autoskolu, kuras uzskata: viņu uzdevums ir panākt, lai ikviena audzēknis saņemtu vadīšanas tiesības, nevis iemācītos labi un droši braukt. Tāpat ir pietiekami daudz autovadītāju, kuri, neskatoties uz stāžu, atsevišķās situācijās nejūtas pārliecināti par savām prasmēm – abos gadījumos “Drošas braukšanas skolas” speciālisti var palīdzēt izkopt vadītāja prasmes.

 

 

„Auto vadīšana patiesībā ir ārkārtīgi sarežģīta lieta. Tas, ka mēs to darām katru dienu un tas ir tāpat kā elpot un staigāt, nenozīmē, ka tas nav sarežģīti. Braucot mums ir jāievāc pilnīgi visa informācija no ceļa, un tie ir tūkstoši lēmumu, kas zemapziņā tiek pieņemti automātiski. Tiklīdz mēs novēršam uzmanību uz telefonu, tikko mēs novēršam uzmanību uz ēšanu, vai, nedod dievs, esam alkohola reibumā, mēs zaudējam iespēju savākt šo informāciju un paaugstinām risku, ar kādu mēs varam nokļūt nepatikšanās,” pauda J.Vanks.

 

 

Andris Locs, Valsts policijas Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieka vietnieks pauda, ka tīri objektīvi statistika uzrāda satiksmes negadījumu un tajos cietušo skaita samazinājumu. „Mēs tomēr braucam drošāk un labāk, un situācija tomēr uzlabojas,” sacīja A. Locs. Viņš pauda pārliecību, ka daudzās sociālās kampaņas un aicinājumi aturēties no agresīvas braukšanas un no braukšanas dzērumā ilgtermiņā dod rezultātus. A.Locs sacīja, ka autovadītāji, redzot agresīvu braukšanu un noteikumu neievērošanu, bieži nolemj, ka arī viņi var tos neievērot, bet „par savu drošību mēs atbildam katrs: katrs gājējs, katrs autovadītājs un katrs velobraucējs. Neviens uz ceļa šos jautājumus jūsu vietā nerisinās.” Runājot par braukšanu reibumā,  Valsts policijas pārstāvis sacīja, ka vērojama satraucoša tendence: vairums reibumā pieķerto autovadītāju atrodas smagā reibuma pakāpē, kad cilvēks jau faktiski neadekvāti uzvedas. 

 

 

Pasākuma viesis bija arī jūrmalnieks, ūdensmotosportists Nikita Ljics. Nikita pastāstīja, ka arī šajā sporta veidā ir dopinga kontrole, kas izslēdz braukšanu sacensībās jebkādu apreibinošu vielu ietekmē. Vai Nikita ir atbildīgs braucējs arī uz ceļa? „Cenšos būt atbildīgs,” tā Nikita. Alkohola lietošanu un braukšanu Nikita uzskata par nesavienojamām lietām: „Domāju, ka tas vispār nav nekādi savienojams.” 

 

 

Pasākuma noslēgumā ikvienam bija iespēja uzlikt īpašas brilles, kas imitē smagi iereibuša cilvēka skatu uz apkārtējo pasauli, un tas bija pārliecinoši, lai saprastu, ka alkohols un braukšana nav savienojami.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt