Ceturtdiena,
2021.gada
22.aprīlis
Brīvais laiks
73693

Alberta Kronenberga diena Slokā


Apskatīt komentārus (2)


21.10.2016

Inta Lubēja, JCB A.Kronenberga Slokas bibliotēkas vadītāja 

 

Tradīcija pieminēt Albertu Kronenbergu viņa dzimšanas dienas mēnesī un atklāt kādu jaunu šķautni viņa daiļradē vai personībā Slokas bibliotēkā aizsākās pirms deviņiem gadiem

 

Nākamgad svinēsim viņa 130. jubileju.Ilgus gadus bibliotēkai bija cieša sadarbība ar mākslinieka meitu Rūtu Kronenbergu – dziļi inteliģentu un harizmātisku personību, kuras aizraujošie stāstījumi par tēvu un zināšanas par savas dzimtas un Jūrmalas kultūras vēsturi bija neizsmeļami, viņa bija aktīva pilsētas kultūras dzīvē līdz pat savas dzīves beigām.Ar šo gadu A.Kronenberga mazmeita Ilze Saulīte-Jansone iedibina jaunu dzimtas tradīciju – katru gadu Alberta Kronenberga Slokas bibliotēkai kā mākslinieka vārda godātājai, dāvināt ziedojumu grāmatu iegādei bibliotēkas fonda bagātināšanai.

 

Pasākumā mazākajiem „Visi uz Slokas Sprunguļmuižas gadatirgu!” aktrise Inguna Radziņa ar A.Kronenberga grāmatām iepazīstināja atsaucīgos sākumskolas “Atvase” 1.klases bibliotēkas apmeklētājus, kuri ir Alberta Kronenberga draisko dzejojumu mērķauditorija.

 

Jūrmalas pilsētas muzeja galvenā vēstures speciāliste Inga Sarma ar lekciju “Alberta Kronenberga laiks Jūrmalā – kultūrvide un cilvēki” iepazīstināja klātesošos ar mākslinieka draugu un paziņu loku, tā laika inteliģences ziedu Jūrmalā.

 

Alberts Kronenbergs nācis no daudzbērnu zemnieku ģimenes. Mācījies pie sava krusttēva Alberta Hāznera tautas skolā, tagadējā Valkas ielā. Tālākā izglītība bija iespējama ar pie turības tikušā brāļa atbalstu – Blūma zīmēšanas skolā, Jāņa Rozentāla privātstudijā, kā arī Pēterburgas Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolā, kurās viņš spējis realizēt savus mākslas centienus.

 

Īpaša nozīme Alberta Kronenberga pašrealizēšanās ceļā ir bijusi viņa liktenīgajai tikšanās ar sava mūža mīlestību Mariju Mežanci, kura 1916.gadā beigusi Pēterpils kara medicīnas akadēmiju sieviešu slimībās un bijusi otrā sieviete ginekoloģe Latvijā. No dienasgrāmatām un abu sarakstes Inga Sarma atradusi liecības - kā divās pilnīgi pretējās jomās darbojošies cilvēkiem ir izveidojies tik apbrīnojami saskanīgs un harmonisks tandēms - ar dziļu cieņu vienam pret otra darbu, ar patiesu mīlestību mūža garumā.  Alberts Kronenbergs bija kluss un dziļi inteliģents, ar smalku humora izjūtu apveltīts cilvēks. Viņa ģimenē viesojušies daudzi tā laika ievērojami kultūras darbinieki – Teodors Zaļkalns, Jānis Rozentāls, Jānis Jaunsudrabiņš, Sudrabu Edžus. Viesmīlīgajā vasarnīcā Viktorijas ielā īpaši tika atzīmētas Marijas Kronenbergas vārda dienas.

 

Lielupē tolaik dzīvoja daudzi inteliģences pārstāvji, kuriem bija cieši kontakti arī ar Alberta Kronenberga ģimeni – komponists Jānis Zālītis ar sievu Mildu, sabiedrības dvēsele Ernests Birznieks-Upītis, Antons un Pēteris Birkerti, Vera Zīverte, Stradiņu ģimene, arī Anta Klints, kura īrēja vasarnīcu.Alberta Kronenberga laikam bija raksturīga domubiedru aktīva un rosīga saviesīgā dzīve, ar diskusijām par “augstām lietām”.

 

Alberta Kronenberga dienas ietvaros Slokas bibliotēkā tika atklāta Jūrmalas mākslinieces Mairas Veisbārdes gleznu izstāde. Gleznotāja atlasījusi skatītājiem 14 dažādu gadu darbus, kuru vienojošā tēma ir Jūrmala. Viss mīļums pret ierastajām sev tuvām vietām un lietām koncentrēts vairākās Ķemeru ainavās, Lielupes skatos, krāšņās krizantēmās no Bulduru dāzkopības viduskolas.Siltums un maigums, kuru izstaro Mairas Veisbārdes gleznas, ir tas, ko mākslinieces rokrakstā atpazīst pat mākslā neizglītots mūsu bibliotēkas apmeklētājs.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

 

  

 

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt