Ceturtdiena,
2019.gada
21.februāris
Valstī
84157

Latvijas Banka: Nesaņemam no valsts budžeta ne centa


Apskatīt komentārus (0)


16.02.2018

Nav noslēpums, ka par Latvijas Bankas darbību daudziem ir visai miglains iespaids. Atklājot reģionu preses tikšanos ar Latvijas Bankas (LB) pārstāvjiem, LB prezidents Ilmārs Rimšēvičs sacīja: "Visiem varbūt ir licies, ka viss, ko Latvijas Banka dara - izlaiž jubilejas monētas, piedalās kaut kādās gudrās padomes sēdēs. Mēs esam augstu informācijas tehnoloģiju uzņēmums, veicam visus iespējamos starpbanku norēķinus - visi maksājumi iet caur Latvijas Banku."

 


Guna Vilnīte

 

 

Autores foto 

 

 

Raksturojot  bieži piesaukto Eiropas Centrālās bankas vadošo lomu Latvijas monetārajā politikā, I.Rimšēvičs salīdzināja to ar NATO: iestājoties NATO, netika likvidēta Latvijas armija. Būtiskākās lietas, ko dara Latvijas Banka un kas saprotamas katram Latvijas iedzīvotājam, ir naudas aizdošana privātajām bankām, kuras to izmanto uzņēmumu un iedzīvotāju kreditēšanai. No procentu likmes, ar kādu LB aizdod šo naudu, ir zināmā mērā atkarīgas procentu likmes, ar kādām to aizdod mums. "Lielākā problēma mums ir, ka bankas neaizdod naudu, ļoti piesardzīgi izturas pret kreditēšanu," sacīja I. Rimšēvičs.

 

 

LB prezidents atgādināja arī LB ekonomistu iesaistīšanos nesenajā nodokļu sistēmas reformā, kuras sagatavošanas gaitā LB speciālisti bija izstrādājuši savu piedāvājumu.

 

 

Jaunums, kas varētu interesēt tos, kas ikdienas norēķiniem izmanto internetbanku - zibamaksājumi. Latvija ir pirmā valsts eiro zonā, kur sāk ieviest šādus norēķinus. Zināms, ka pārskaitot naudu no vienas bankas uz otru, maksājuma izpilde parasti jāgaida vairākas stundas, bet brīvdienās - vēl ilgāk. Zibmaksājumu sistēmā naudas pārskaitījums notiek dažu sekunžu laikā 24 stundas diennaktī un 7 dienas nedēļā. Šobrīd šajā sistēmā strādā SEB Banka un Citadele, plānots, ka šogad pievienosies arī Swedbanka.

 

 

Vēl viens mīts, ko kliedēja LB prezidents - LB nesaņem no valsts budžeta  ne centa, tieši otrādi, iemaksā valsts budžetā simtiem miljonu eiro peļņu. Tāpat I. Rimševičs pauda, ka LB pārstāvji uz ECB Frankfurtē "nedodas, lai izsistu Latvijai kādu labumu vai kaut ko dabūtu par blatu - turp dodas veidot kopējo Eiropas politiku." "Ja Eiropai būs labi, arī Latvijai būs labi," sacīja I. Rimševičs.

 

 

Tikšanās tupinājumā reģionālās preses pārstāvji tikās ar Uldi Rutkasti, Monetārās politikas pārvaldes vadītāju, kurš īsumā ieskicēja makroekonomikas tendences un Egonu Gailīti, Maksājumu sistēmu pārvaldes vadītāju, kurš savukārt sniedza īsu ieskatu inovācijās maksājumu jomā: blokķēdēm, bitkoiniem u.c.

 

 

Interviju ar Uldi Rutkasti par aktualitātēm Latvijas tautsaimniecībā lasiet kādā no turpmākajiem "JV" numuriem.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA  

  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt