Ceturtdiena,
2019.gada
21.februāris
Sports
81319

Basketbola komanda Jūrmalā tomēr būs


Apskatīt komentārus (0)


29.09.2017

Aiz katra Aleksandra Samoilova vai “Valmieras/Ordo” stāv konkrēti cilvēki, kas ar savu naudu palīdz šim sasniegumam notikt

 

 

Ziņu dienests

 

 

Foto: Toms Paipals 

 

 

Šogad 22. jūlijā “sportacentrs.com” paziņojāt, ka “Jūrmala/Fēnikss” nestartēs 1.divīzijā, tagad atkal zināms, ka Jūrmalai komanda būs.

 

 

Viss pareizi, Jūrmalai komanda būs, bet bez “Fēniksa” kā ģenerālsponsora. Iespēju robežās, protams, palīdzēsim, bet uzņemties pilnu atbildību šosezon diemžēl vairs nevaram. Pagājušā sezona, kad “Fēnikss” (neskaitot Jūrmalas domi) tā arī palika praktiski vienīgais sponsors, prasījusi pārāk daudz līdzekļu, vajadzīga atelpa.

 

 

Bet viss jau šai pasaulē notiek tieši tā, kā tam jānotiek. Redzot, ka bez Jūrmalas un “Barona” līga paliek pavisam skumīga, jautājuma risinājumā iesaistījās “smagā artilērija”. Latvijas Basketbola savienības (LBS) vadība šajā brīdī pati uzņēmās vadošo lomu Jūrmalas komandas menedžmentā. Savu atbalstu nogarantēja arī Jūrmalas dome tās priekšsēdētāja pirmās vietnieces Ritas Sproģes personā. Ja komandai “kūmās” ir šādi spēki, tad var droši cerēt, ka viss izdosies.

 

 

Vai tomēr nav skumīgi?

 

 

Man nav par ko apbižoties. Vēl nesen Stambulā, ar Valdi Voinu un Edgaru Šnepu sīki pārrunājām visus praktiskos jautājumus par Jūrmalas komandas iespējām startēt. Šāda LBS tieša iesaistīšanās komandas restartā šoreiz laikam bija vienīgais reālais variants. Man liels prieks, ka tas ir izdevies, komanda būs, un ceru, ka pie šāda menedžmenta sāks risināties arī daudzie sasāpējušie jautājumi Jūrmalas basketbolā.

 

 

Kādi tie būtu?

 

 

Es te domāju gan Jūrmalas sporta dzīves vadītājus, gan sporta zāļu pieejamību, gan sporta skolas darba efektivitāti, gan daudzas citas lietas.

 

 

Ko zināt par jauno komandu?

 

 

Klubu vadīs “Jūrmala/Fēnikss” pēdējo gadu kapteinis Edgars Jeromanovs. Patīkami, ka komandas sastāvā atkal būs “mūsējie” Uģis Pinete, Artūrs Strēlnieks, Ervīns Jonāts, Uldis Feldmanis, Kristiāns Vīksne. Spēlēt gatavojas arī pats Edgars Jeromanovs, cik zinu, vēl arī Haralds Kārlis, Kristaps Pļavnieks un citi. No malas raugoties, sastāvs visai iespaidīgs. Varēsim Jūrmalā atkal baudīt labu basketbolu.

 

 

Ko variet teikt par laiku, kad klubu vadījāt kopā ar Ati Ozolu? 

 

 

      Sešus gadus Jūrmala ir varējusi lepoties ar Latvijas augstākās līgas – LBL 1.divīzijas – basketbola komandu. Pēc uzvaras 2011.gada LBL 2.divīzijas regulārajā čempionātā “Jūrmala/Fēnikss” komandai tika piedāvāts startēt 1.divīzijā. Toreiz tā mums likās milzu avantūra, bet mēs noriskējām, un neesam to ne reizi nožēlojuši. “Jūrmala/Fēnikss” šajos gados ir godam pārstāvējusi Jūrmalu gan Latvijā, gan starptautiskajos turnīros. Jau pirmajā sezonā, kad komandu vadīja jūrmalnieks Egils Kaļva, tika izcīnīta visai cienījamā 7.vieta Latvijas čempionātā. Divreiz pa šiem gadiem Jūrmalas komanda Arņa Vecvagara vadībā ir pabijusi 5.vietā, bet mūsu augstākais sasniegums ir 4.vieta Latvijā, kad “Jūrmalu/Fēnikss” vadīja arī jūrmalnieks, “Jūrmalas gada cilvēks” Ainārs Zvirgzdiņš. Toreiz bijām tikai soli no medaļām, bet dramatiskos trilleros nācās piekāpties “VEF” un “BK Jēkabpils” komandām.

 

 

      Trīs sezonas “Jūrmala/Fēnikss” cīnījās arī starptautiskajā Baltijas Basketbola līgā. Pagājušajā gadā otro reizi pēc kārtas komanda iekļuva “play-off” posmā, kur gan ceturtdaļfinālā nācās piekāpties. Taču mūsu aktīvā šajos trijos gados ir bijušas uzvaras pār Somijas čempioniem Tamperes “Pyrinto”, septiņkārtējiem Igaunijas čempioniem Tallinas “Kalev/Cramo”, lietuviešu “Vitautas”, “Nevežis” un citām labām ārzemju komandām.

 

 

      Katrai LBL komandai ir savs “brends”, savas īpatnības, mums tādu šajā laikā ir bijuši veseli divi. Mūsu salīdzinoši nelielā budžeta dēļ, kādus trīs pirmos gadus Jūrmalu konsekventi dēvēja par “pusamatieru” komandu, un nereti pēc zaudējumiem tieši mūsu komandai savu amatu zaudēja pretinieku galvenie treneri. Tādu pāris gadu laikā sanāca veseli četri. Kad trīs gadus pēc kārtas iekļuvām “play-off” posmā, zaudējumus pret mums jau sāka uztvert ievērojami mierīgāk.

 

 

      Jūrmalas komanda šajos gados ir kļuvusi slavena visā līgā arī ar to, ka šeit apbrīnojami “atveras” spēlētāji, kas nav guvuši īpašus panākumus savā iepriekšējā karjerā. Mēs jokojām, ka “pie vainas” ir Jūrmalas īpašais gaiss ar augsto ozona daudzumu, ko sniedz priedes, un jodu, ko dod jūra. Ja sastādītu komandu no mūsu pēdējo gadu “audzēkņiem’, Jūrmala laikam LBL būtu pirmajā vietā. Iepriekšējās sezonas Latvijas čempionvienībā “Valmiera/Ordo” lieliski cīnījās “mūsējie” Mārtiņš Laksa un Ervīns Jonāts, “BK Ventspils” sastāvā spēlē Aigars Šķēle un Māris Ziediņš, “VEF” centrs ir Iļja Gromovs. “Liepājas lauvu” šīs sezonas līderis bija Artūrs Ausējs, neapšaubāms “BK Jēkabpils” līderis šogad bija Roberts Stumbris, rezultatīvākais “Valka/Valga” spēlētājs bija Ivars Rihards Žvīgurs, bronzas komandu “Barons/Kvartāls” balstīja Kristaps Mediss. Ja vēl pieskaitām Holandes čempionvienībā Groningenas “Donar” spēlējošo mūsu iepriekšējās sezonas publikas mīluli Endrjū Dāvidu Šmitu, kā arī “VEF” un Latvijas izlases centru, Jūrmalas valsts ģimnāzijas audzēkni Mārtiņu Meieru, kurš savas basketbolista gaitas sāka 2.līgas komandā “Jūrmalas sports/Fēnikss”, tad ar šādu sastāvu, kopā ar mūsu pagājušās sezonas līderiem Edgaru Jeromanovu, Edmundu Elksni, Uģi Pineti un citiem, čempionu kausam šķiet būtu bijis jābūt Jūrmalā.

 

 

      Četri no šiem mūsu “bijušajiem” bija arī Latvijas izlases kandidāti, kas gatavojās Eiropas čempionātam. Divi no viņiem cīnījās Stambulā. Trīs mūsējie šovasar spēlēja Latvijas U-20 izlasē Krētā. Tā kā sava loma un savs pienesums Latvijas basketbolā šo sešu gadu laikā ir bijis arī “Jūrmala/Fēnikss” komandai.

 

 

Kā Jūrmalā?

 

 

      Pašā Jūrmalā pa šiem gadiem tā arī nav sanācis, kā biju iedomājies. Šādai basketbola “lokomotīvei” sešu gadu garumā būtu bijis jāveic vesels apvērsums pilsētas jauno basketbolistu izaugsmē. Lai gan šosezon komandas sastāvā bija arī jaunie jūrmalnieki Uldis Feldmanis un Edgars Šterns, taču visumā Jūrmalas sporta skola ir tik kusla un inerta, ka visus sešus gadus praktiski ir nācies izmantot tikai citu pilsētu sporta skolu “saražoto”. Jācer, ka jaunā sporta halle kopā ar jauno Jūrmalas komandas menedžmentu būs iemesls, lai viss mainītos uz labo pusi.

 

 

      Jūrmalas komandai visus šos gadus ir bijuši lieliski fani, īsts “sestais spēlētājs” laukumā. Jūrmalas klubam bija arī Latvijas līgā labākās un skaistākās karsējmeitenes.

 


Ko varat teikt par situāciju Latvijas basketbola saimniecībā?

 

 

      Ir kāds jautājums, par ko Latvijā neviens īpaši nevēlas runāt. Tas ir profesionālā sporta finansējums. Gan LBL, gan BBL ir profesionālās līgas, kur sportistiem, treneriem un tehniskajam personālam maksā algas. Šīm algām katrā LBL 1.divīzijas klubā jābūt vismaz kaut kādā vidējā līmenī. Jo arī šajā sfērā ir reāls tirgus, kur jākonkurē ne tikai ar Latvijas, bet arī Igaunijas, Lietuvas vai Polijas komandām. Algas sastāda lielāko izdevumu daļu, taču bez tām vēl ir daudzas jo daudzas izmaksu pozīcijas, kas arī ar katru gadu sadārdzinās, tāpat kā sportistu atalgojums. Protams, ja esi iekļuvis kādā olimpiskajā vai pasaules apritē, tad jau nāk talkā arī valsts finansējums, bet bāze Latvijas sportam tomēr ir vietējie čempionāti. Arī tie puiši, kas izsitušies līdz NBA, ACB, VTB un citām prestižām ārzemju līgām, ar kuriem mēs Latvijā pamatoti lepojamies, savas gaitas ir sākuši LBL vai tās jaunatnes līgās. Un tikai īsti profesionāla 1.divīzija, kā visas piramīdas virsotne, spēj nodrošināt tādu kopējo līmeni, no kura var izaugt nākošās “zvaigznes”.

 

 

      Augsti savu sportistu sasniegumi ir katras pašvaldības, tāpat kā katras valsts, prestiža jautājums. Tas ir arī iedzīvotāju dzīves kvalitātes apliecinājums dotajā reģionā. LBL 1.divīzijas komandas atļaujas uzturēt tikai pašas bagātākās pašvaldības, kur ir spēcīgi uzņēmēji, kas ar saviem ziedojumiem sedz lielāko izdevumu daļu. Šie uzņēmēji ir savu pilsētu, valsts un arī attiecīgā sporta veida patrioti.

 

 

      Es domāju, ka sociālā atbildība daudziem vietējiem uzņēmējiem nav tikai tukši vārdi. Mums ir svarīgi, kas šeit notiek, kāda vide mums apkārt. Cik varam, cenšamies to uzlabot. Man šos sešus gadus ir bijis liels gandarījums redzēt to lielisko šovu, ko katra LBL spēle uzdāvina Jūrmalas skatītājiem, redzēt aizrautīgos fanus un karsējmeitenes, redzēt jaunatnes pieplūdumu sporta zālēs. Varbūt šādu brīžu ietekmē arī kādi mazāk aizbrauks uz ārzemēm, citi smēķa un pudeles vietā izvēlēsies sportu un veselīgu dzīvesveidu.

 

 

      Vajadzētu saprast, ka aiz katra Maira Brieža, Aļonas Ostapenko vai Aleksandra Samoilova, aiz katra VEF, “Rīgas Dinamo” vai “Valmieras/Ordo” stāv konkrēti cilvēki, kas ar savu naudu palīdz šim sasniegumam notikt. Un bieži vien tā ir ļoti liela nauda, ko varētu iztērēt arī daudz egoistiskākiem mērķiem.

 

 

      Latvijā atbalstīt sportu un kultūru ir absolūti nerentabls pasākums, nauda iet tikai vienā, izdevumu, virzienā. Tāpēc vai citu iemeslu dēļ diemžēl sporta atbalstītāju vidū mēs šodien tik pat kā vairs neredzam ne Rimi, ne Maximu, ne lielās ārvalstu bankas vai firmas. Pamatā tie ir vietējie uzņēmēji, kas tērē naudu šādiem projektiem, jo viņi izjūt savas saknes.

 

 

      Mūsu kluba šī gada pieredze rāda, ka piesaistīt sponsorus kļūst aizvien grūtāk. Pēdējā gada notikumi, neskaidrības ar nodokļu reformu un negatīvi lēmumi ar nodokļu atlaidēm, arī visiem zināmie notikumi Jūrmalā ir devuši tādu kā signālu, ka sponsorēt sporta un kultūras projektus ne vienmēr ir tas labākais, varbūt labāk pietaupīt un uzvesties klusāk. Varbūt nesponsorējot kāds eiro vairāk aizies pārējos nodokļos. Nav kaut kā jūtams valsts vēstījums, ka sporta atbalstīšana ir visas sabiedrības interesēs, sniedz nozīmīgu labumu sabiedrībai, ka, ieguldot resursus sportā, samazinās valsts izdevumi veselības aprūpei, noziedzības apkarošanai, sociālā budžeta tēriņi utt.

 

 

Vēlu jaunajai Jūrmalas komandai veiksmi un izdošanos, lai daudz labas spēles un uzvaras! Gribētos lai arī Jūrmalai izdotos noturēties uz tā emocionālā pacēluma viļņa, kādu Latvijas basketbolam deva Latvijas izlases lieliskā spēle Eiropas čempionātā Stambulā.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA  

  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt