Piektdiena,
2019.gada
26.aprīlis
Komentāri
79309

Vai drīkst neiekļaut mantojumā vīru, un citi jautājumi


Apskatīt komentārus (0)


14.06.2017

Pašiem izvērtēt līgumu riskus šodien ir gandrīz neiespējami, jo tādēļ jāielūkojas vairākos valsts reģistros 

 

 

Atbildes sagatavoja zvērināta notāre Jūrmalā Santa Terjohina

 


Kā izvairīties no riskiem, nodot automašīnu lietošanā ar pēcmaksu (izmaksājot automašīnas vērtību 6 mēnešu laikā, ik mēnesi līdz 15. datumam noteiktu summu)? Vai šodien labāk ar to nesaistīties?

 

 


Te svarīgi precizēt, kad automašīna tiek nodota pircējam lietošanā. Ja automašīnu nodod lietošanā pirms īpašuma tiesību pārreģistrācijas, tad, protams, pastāv vairāki riski, kas var radīt dažādas sekas gan pārdevējam, gan pircējam. Piemēram, ja, lietojot automašīnu, pircējs ir izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, atbildība var būt gan pārdevējam, gan pircējam. Tāpat arī pastāv risks, ka pircējs var sabojāt automašīnu (būtiski samazināt tās vērtību) pirms pilnas pirkuma maksas samaksas. Bez tam pircējs var aizbraukt ar automašīnu uz ārvalstīm un nebraukt atpakaļ.

 

 

Es  neieteiktu šādu līgumu slēgt, taču, ja klienti tomēr to vēlas, protams, to var darīt, vien  skaidri jāapzinās visi ar darījumu saistītie riski.  Klientiem noteikti ir jāapzinās, ka automašīna ir kustama manta, tāpēc nodrošināt tādus līguma nosacījumus, kas garantētu tā izpildi bez zaudējumiem, nav iespējams. Šādos līgumos būtu ieteicams paredzēt pienākumu automašīnu apdrošināt (KASKO apdrošināšana), kā arī pastiprināt līguma izpildi ar galvojumu. 

 

 

Drošākais automašīnas pārdošanas veids ir pārdot, naudu saņemot līguma noslēgšanas dienā, jo, kā jau minēju iepriekš, automašīna ir kustama manta, un tās lietošana saistīta ar pastiprinātu mantas bojāšanas risku. Tāpat ir svarīgi automašīnu nekavējoties – līguma noslēgšanas dienā, reģistrēt uz pircēja vārda. 

 

 

Vēl viens no risku novēršanas veidiem  varētu būt  komercķīlas (ķīlas tiesības uz kustamu mantu) reģistrēšana automašīnai. Tas nozīmē, ka pārdotajai automašīnai Uzņēmumu reģistra komercķīlu reģistrā tiek reģistrēts aizliegums pircējam rīkoties ar šo automašīnu – tai skaitā pārdot, dāvināt vai kā citādi to atsavināt, kā arī var iekļaut papildus aizliegumu – izbraukšanu no valsts.  Komercķīlu reģistrē Uzņēmumu reģistra komercķīlu reģistrā. 

 

 

     

Dzīvojam globālā vidē,  tāpēc pašiem izvērtēt līgumu riskus šodien ir gandrīz neiespējami, kaut vai tādēļ vien, ka, piemēram, noskaidrot, vai pilnvara nav viltota, vai pārdevējs ir īstais īpašnieks u.tml., var vienīgi, ielūkojoties vairākos  valsts reģistros. Notārs ir tā amatpersona, kurai valsts ir devusi piekļuvi reģistriem, pārbaudījusi notāra zināšanas, lai cilvēks pēc noslēgtā darījuma justos mierīgi un pārliecināti. 

 

 


Labdien. Sakiet, lūdzu, vai māte var atstāt mantojumā uz viņas vārda privatizētu māju Jūrmalā savām meitām, bet neiekļaut mantojumā vīru, ar kuru kopā nodzīvoti 50 gadi un joprojām ir laulībā?

 

 


Jā, māte to drīkst darīt, jo, būdama īpašniece, var rīkoties ar savu īpašumu pēc saviem ieskatiem. Māte var taisīt testamentu vai noslēgt mantojuma līgumu ar meitām. Šādā situācijā vīram būs tiesības izprasīt no mantojuma savu laulātā daļu, ja māja iegūta laulības laikā par abu laulāto kopīgiem līdzekļiem, un/vai ar abu laulāto kopīgu darbu, kā arī pieteikt pretenziju kā neatņemamās daļas tiesīgajam. Šos un citus  jautājumus ieteicams pārrunāt ar notāru pirms testamenta taisīšanas, jo izdarītā izvēle būs patiesi laba, ja testaments atspoguļos īpašnieka gribu, viesīs skaidrību un, iespējams, izslēgs strīdus nākotnē.

 

 

Ja arī jums ir jautājumi, kurus vēlētos uzdot notāram, lūdzam rakstīt uz e-pastu info@jurmalasvards.lv vai uz laikraksta biroju: Tirgoņu iela 27, Jūrmala. Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA  

  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt