Ceturtdiena,
2019.gada
21.februāris
Komentāri
79000

Smēķēšanas atmešana - īstais brīdis ir tagad!


Apskatīt komentārus (0)


31.05.2017

Par smēķēšanas kaitīgumu un atmešanas iemesliem konsultē ģimenes ārste Dzintra Homka

 

 

Dzintra Homka, ģimenes ārste 

 

 

Lai vieglāk atmestu smēķēšanu, ir nepieciešama liela izpratne par tās kaitīgo ietekmi uz veselību un cilvēka psihoemocionālo stāvokli. Nepieciešams sabiedrības atbalsts un indivīda vēlme atmest smēķēšanu.

 

 

Smēķēšana un ilga, laimīga dzīve ir nesavienojami jēdzieni, tā apdraud veselību un dzīvību. Vairāk kā 25 dzīvībai bīstamas slimības (infarkts, insults, hronisks bronhīts, plaušu vēzis, plaušu emfizēma, kuņģa slimības u.c.) saistītas ar šo netikumu, nerunājot jau par smirdīgo elpu, dzeltenajiem zobiem, pirkstiem, sausu un krunkainu ādu, impotenci vīriešiem utt.

 

 

Pētījumu dati, aptaujas rāda, ka Latvijā joprojām puse vīriešu smēķē (2014.g. – 52%), arī sievietes cenšas cik var: ap 21% sieviešu smēķē (ap 20% grūtnieču!). Latvijā vidēji 36% iedzīvotāju smēķē ikdienā. Arī jauniešu vidū, kā liecina pētījuma dati – smēķēšana pieaug procentuāli ar vecumu (13 g.v. – 12,8%; 14 g.v. – 22,8%; 15 g.v. – 34%). Kā sacīja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ģenerāldirektore: “Cigaretes ir meistarīgi izveidots produkts, kas dod tieši tik daudz nikotīna, cik vajadzīgs, lai visu mūžu, līdz pat brīdim, kad cilvēks mirst smēķēšanas dēļ, viņam saglabātos tieksme pēc cigaretēm.”

 

 

Vispārzināms ir fakts, ka smēķētāji ieelpo tikai 15% dūmu, pārējie 85% tiek pasīvajiem smēķētājiem (bērniem, laulātajiem, kolēģiem). Tabakas dūmiem pakļautajiem nesmēķētājiem ir par 20-30% lielāks plaušu vēža risks nekā tiem, kas nav pakļauti pasīvai smēķēšanai. Tabakas dūmi var kairināt acis, degunu un plaušas, izraisot sāpīgu dedzināšanas sajūtu un niezi, var izraisīt galvas reiboņus, galvassāpes, vājumu un sliktu dūšu. Pasīvā smēķēšana ieņem trešo vietu aiz lielākajiem slepkavām – aktīvās smēķēšanas un alkohola. Aptaujas dati (2014.g. – Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums) liecina, ka ap 40% iedzīvotāju ir pakļauti pasīvai smēķēšanai mājās.

 


Kas ir smēķēšana?

 

 

Tā ir aktivitāte, kurā kāda substance (visbiežāk tabaka vai marihuāna) tiek sadedzināta un degšanas procesā radušies dūmi tiek ieelpoti (cigaretes, pīpes, ūdenspīpes, cigāri u.c.). Tabakas dūmi satur vairāk nekā 4000 ķīmisko vielu, kuras degošu cigareti padara par nelielu ķīmikāliju ražotni.

 

 

• Nikotīns – atkarību izraisoša viela, pēc iedarbības stipruma tikpat spēcīga kā narkotiskās vielas kokaīns un heroīns.
• Butāns – benzīnu saturoša, ātri uzliesmojoša viela.
• Acetons – viena no nagu lakas sastāvdaļām. Var izraisīt nervu, nieru un aknas bojājumus.
• Kadmijs – bateriju sastāvā esoša viela, kas bojā aknas, nieres un smadzenes un cilvēka organismā
saglabājās gadiem ilgi.
• Amonjaks – veicina nikotīna uzsūkšanos.
• Svins – bojā smadzenes, nervus, nieres un reproduktīvo sistēmu, izraisa mazasinību un kuņģa problēmas.
• Arsēns – nāvējoša inde, kas jūtama kā lūpu dedzināšana.
• Benzopirēns – viena no spēcīgākajām vēzi izraisošām vielām.
• Toluols – ļoti indīga viela, kuru izmanto krāsas šķīdināšanai. Jau nelielas devas var izraisīt nogurumu,
bezspēku un apetītes zudumu.
• Darva – izmanto ceļu asfaltēšanā. Var izraisīt elpošanas ceļu bojājumus.
• Vinila hlorīds – izmanto vinila produktu ražošanā. Īstermiņā var veicināt reiboņu un noguruma rašanos.
Ilgtermiņa ietekmē var izraisīt vēzi un plaušu bojājumus.
• Kreozots – darvas sastāvdaļa, kas ieelpota var izraisīt elpceļu kairinājumu.
• Polonijs 210 – radioaktīva viela, kas var veicināt plaušu un žultspūšļa vēzi, kuņģa čūlu, leikēmiju u.c.
• Ūdeņraža cianīds – nāvējoša inde, ko izmanto žurku nogalināšanai. Ieelpojot nelielās devās, var izraisīt galvas sāpes, reiboņus un nespēku.
• Tvana gāze – nāvējoša inde, ja tiek ieelpota slēgtās telpās.

 

 

Padomā, pirms sāc smēķēt!

 


Mīti un patiesība

 

 

Mēs visi zinām, ka smēķēt ir kaitīgi, un vislabāk to, protams, zina paši smēķētāji, kuri sevis attaisnošanai mēdz izdomāt dažādus argumentus. Nereti šie attaisnojumi izklausās tik ticami, ka kļūst par mītiem, kuriem liela daļa arī notic! Šoreiz par 10 mītiem un 1 patiesību, ko būtu jāzina visiem smēķētājiem pārdomām un nesmēķētājiem pārliecībai:

 

  • Esmu vesels kā rutks arī smēķējot;
  • Jā, es smēķēju, taču to kompensēju ar veselīgu uzturu un sportošanu;
  • Smēķēšana samazina stresu un uzlabo garastāvokli;
  • Smēķēšana ietekmē tikai mani;
  • Smēķēt ir stilīgi;
  • Es nesmēķēju, jo smēķēju tikai ballītēs;
  • Es neesmu atkarīgs – varu atmest jebkurā brīdī;
  • Ja pārstāšu smēķēt – pieņemšos svarā;
  • Elektroniskās cigaretes – labs veids kā atmest smēķēšanu;
  • Smēķēju jau pārāk ilgi – atmest nav vērts.

 

 

Patiesība – cik gan smēķētāju mēs pazīstam, kas ar savu netikumu tā pa īstam no visas sirds lepojas? Lielākā daļa smēķētāju savu pirmo cigareti izsmēķējuši pusaudžu gados, un šodien vēlētos, lai nekad to nebūtu darījuši. Tāpēc atceramies – mums ir pienākums sevi mīlēt, tāpēc darām to!

 


60 sitieni pa papēžiem

 

 

Smēķēšana dažādās pasaules vietās zināma jau vairāk nekā 5000 gadu pirms mūsu ēras (galvenokārt kā šamanisma rituāla sastāvdaļa). Eiropā tā kļuva populāra tikai 17.gs., kad no Amerikas pirmoreiz ieveda tabaku, bet no arābu zemēm – opiju.

 

 

20.gs. sākumā sabiedrība sāka plaši runāt par smēķēšanas kaitīgumu un izteiktu risku iegūt nāvējošas slimības, tādēļ tika uzsākti ierobežojoši pasākumi.

 

 

Vēsturiski pirmais smēķētāju vajāšanas gadījums fiksēts 1492.g. – Inkvizīcija notiesā uz septiņiem gadiem ieslodzījumā kādu donu Rodrigo de Heresu par smēķēšanu.

 

 

Aktīvu cīņu pret smēķēšanu īstenoja Krievijas cars Aleksejs I, pavēlēdams smēķēšanā pieķertos sodīt: pirmajā reizē 60 sitieni ar nūju pa papēžiem; otrajā – izraut nāsis un nogriezt ausis, trešajā reizē – sodīt ar nāvi. Šo likumu atcēla tikai Pēteris I.

 

 

Mūsdienās statistika liecina, ka pasaulē vismazāk smēķē Etiopijā, Ganā, Kongo, bet visvairāk -Grieķijā.

 

 

Arī Latvijā sabiedrība arvien vairāk akceptē smēķēšanas ierobežojumus. Latvijas likumdošana tabakas aprites jomā ir viena no progresīvākajām Eiropā. 2016. gada 21. aprīlī pieņemtais Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likums paredz nozīmīgus ierobežojumus: piemēram, aizliegts smēķēt grūtnieču, bērnu klātbūtnē, kā arī jebkurā publiskā vietā, valsts un pašvaldību iestāžu īpašumā, turējumā esošos transportlīdzekļos, akcīzes nodokļa pieaugums cigaretēm u.c.

 

 

Ir laicīgi jārūpējas par savu veselību un veselīgu vidi sev apkārt, pretējā gadījumā neizbēgt no daudzām hroniskām un pat letālām saslimšanām.

 

 

Atcerieties – nekad nav par vēlu atmest smēķēšanu!


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA  

  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt