Trešdiena,
2019.gada
27.marts
Komentāri
79719

“Latvenergo” ar valdības atbalstu parāda Jūrmalai vidējo pirkstu


Apskatīt komentārus (0)


10.07.2017

Pagājušās nedēļas sākumā Jūrmalas domi sasniedza oficiāla vēstule “Par Kurzemes loka 110 kV elektropārvades līnijas pārbūvi posmā Ventspils - Tume – Imanta, pastiprinot ar 330 kV līniju. tehniskā projekta izstrādi”, kurā īsi paziņots, ka inženiertehniskās izpētes darbi sāksies jau jūlijā, bet būvniecība – oktobrī. Būvēs gaisa vadu līniju.

Vēstule nesatur nekādu informāciju par papildus veiktiem pētījumiem vai jaunatklātiem faktiem.

 

 

Guna Vilnīte

 

 

EKRĀNŠĀVIŅŠ NO IVN: Ietekmes uz vidi novērtējumā (IVN) ietvertais Ķemeru Nacionālā parka teritorijā plānoto augstsprieguma līnijas stabu rasējums. 

 


Īsa priekšvēsture

 

 

Atgādinām, ka “Kurzemes loka” sāga Jūrmalā sākās 2014. gada janvārī, kad domes sēdē tika likts uz balsošanu jautājums par elektrolīnijas rekonstrukciju (faktiski jaunbūvi) cauri Ķemeru Nacionālajam parkam. Deputāti vienbalsīgi bija PRET, taču tas nelīdzēja – Ministru Kabineta 2015. gada  17. marta sēdē “Kurzemes lokam” tika piešķirts nacionālo interešu objekta statuss, kas nozīmē, ka “Latvenergo” ir piešķirtas tiesības veikt postošo būvniecību, neņemot vērā Jūrmalas un dabas aizstāvju iebildumus.

 

 

Saeimas Vides un klimata politikas apakškomisijas sēdē 2015. gada 28. aprīlī “Latvenergo” pārstāvis atklāti pateica, ka neviens nekad nav nopietni izskatījis trases otru alternatīvu, kas neskartu Nacionālo parku. Visdažādākajās intervijās un vēstulēs “Latvenergo” un tā meitasuzņēmumu pārstāvji pauduši vispretrunīgāko informāciju gan par aizsargjoslu platumu (lai gan tas noteikts ar īpašu likumu), gan pašiem paredzamajiem darbiem – te būvēs gaisa vadu līniju ar 60 m augstiem tērauda stabiem uz betona balstiem, te atkal guldīs zemē kabeli. Tika solīts pat būvniecībā izmantot helihopterus. Par Ietekmes uz vidi novērtējumā prasīto gadu ilgo pētījumu “Latvenergo” un atbildīgās ministrijas izlikās neko nezinām. “Jūrmalas Vārdam” ir neoficiāla informācija, ka šāds pētījums tomēr ticis pasūtīts. Nesen pienākusī vēstule rosina domāt, ka pētījuma rezultāts ir “Latvenergo” nelabvēlīgs, jo netiek pieminēts, bet netiek minēti arī nekādi citi jauni fakti. Tā paliek atklāts jautājums, kāpēc tad tagad ir tas brīdis, kad pēkšņi saņēmušies būvēt.

 

 

 

 

 


Deputāti joprojām “PRET”. Izņemot Uldi Kronblūmu

 

 

2014. gada 30. janvārī Jūrmalas pilsētas domes deputāti vienbalsīgi pieņēma lēmumu neatbalstīt AS „Latvijas elektriskie tīkli” īpaši jaudīgās augstsprieguma elektropārvades līnijas izbūves būvniecības ieceri. Lēmums bija vienbalsīgs.

 

 

Kā kuriozu varam minēt portālā Pietiek.com 2015. gada 3.maijā publiskoto saraksti starp AS “Augstsprieguma tīkls” sabiedrisko attiecību speciālistu Andri Sproģi un Jūrmalas aizsardzības biedrības (JAB) vadītāju Uldi Kronblūmu. A.Sproģis e-pasta vēstulēs pamāca “neatkarīgās sabiedriskās organizācijas” vadītāju U. Kronblūmu, kurš, starp citu, strādā AS “Latvenergo”, kā pareizi formulēt “sabiedrības viedokli”, kura it kā atbalstot “Kurzemes loku” būvniecību, un nevis kaut kur, bet tieši cauri Ķemeru Nacionālajam parkam, Natura 2000 teritorijai. Jāpiebilst, ka no “Jūrmalas Vārda” aptaujātajiem Jūrmalas uzņēmējiem, deputātiem un sabiedriski aktīvajiem iedzīvotājiem nevienam nebija šaubu par to, ka augstsprieguma trase kūrortā un jo vairāk – Nacionālajā parkā - ir neiederīga un kaitīga (publikācija 2015. gada 28. maijā).

 

 

Skaidrs, ka tagad, kad Uldis Kronblūms kļuvis par Jūrmalas domes deputātu no “Tev, Jūrmalai” un Jaunās Konservatīvās partijas kopējā saraksta, rodas jautājums – kāda ir šī saraksta deputātu nostāja “Kurzemes loku” jautājumā.

 

 

Atgādinām, ka no šī saraksta ievēlēti četri deputāti – Arnis Ābelītis un Mārtiņš Stulpiņš, kuri jau reiz domes sēdē balsojuši PRET,  Dagmāra Beitnere-Le Galla, kuras viedoklis šai jautājumā plašākai sabiedrībai līdz šim nebija zināms, un jau minētais Uldis Kronblūms, kurš savu nostāju pauda JAB 2015. gada 20. maijā izplatītajā preses relīzē. Un proti: “biedrībai nav šaubu par paša projekta lietderību, trases izvēli kā ekonomiskāko un vidi saudzējošu, ja to vērtējam valsts mērogā”.

 

 

“Jūrmalas Vārds” uzdeva visiem četriem no šī saraksta ievēlētajiem deputātiem vienu un to pašu jautājumu: Kāda ir Jūsu nostāja Kurzemes loka III posma augstsprieguma līnijas izbūves jautājumā? Vai Jūs balsotu PAR līnijas izbūvi cauri Ķemeru Nacionālajam parkam?

 

 

Īsās telefona sarunās gan M. Stulpiņš, gan A. Ābelītis apstiprināja, ka viņu nostāja nav mainījusies: arī tagad viņi balsotu “PRET”.

 

 

Dagmāra Beitnere-Le Galla atbildēja e-pastā: “Ķemeru Nacionālais parks ir mūsu dabas vērtība un bagātība. Ir jāatrod veids, kā izbūvēt līniju apejot parku. Es balsotu par dabas saglabāšanu, lai tehnoloģijas meklē dabas pamatnēm draudzīgāku risinājumu. Latvijā daba jau ir pietiekami postīta.”

 

 

U.Kronblūms, kurš “Jūrmalas Vārdam” telefona sarunā apstiprināja, ka jautājumu saņēmis, tomēr nedēļas laikā nebija spējis uz to atbildēt. Tālāk jau saruna atgādināja riņķošanu uz vietas: pēkšņi Kronblūma kungam vairs nebija “pietiekami informācijas”, lai sniegtu viennozīmīgu atbildi “Kurzemes loka” jautājumā.  Viņš nezinot, uz ko balstīt savu viedokli. Domes sēdes darba kārtībā šāds jautājums līdz šim neesot bijis, un viņš tāpēc nezinot, kā balsotu. Uz jautājumu, vai deputātam nešķiet, ka viņš nevar spriest par “Kurzemes lokiem”, jo atrodas interešu konfliktā, Kronblūma kungs arī nespēja sniegt viennozīmīgu atbildi. JAB vadītājs, kurš pat intervijas TV redzēts sniedzam ar “Jūrmalas Vārda” eksemplāriem rokās, izrādās, neesot lasījis pilnīgi neko par “Kurzemes lokiem”.

 

 

“Jūrmalas Vārds” turpinās sekot notikumu attīstībai un informēs par tiem arī jūs – mūsu lasītājus.Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA  

  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt