Piektdiena,
2018.gada
14.decembris
Komentāri
76962

Amorāli namu pārvaldnieki var izmantot likumu nepilnības


Apskatīt komentārus (1)


09.03.2017

Atbildība par īpašuma stāvokli faktiski pilnībā gulstas dzīvokļu īpašniekiem

 

 

Guna Vilnīte

 

 

Jau rakstījām par Lienes nedienām ar dzīvokļa īpašuma apsaimniekotāju Buļļuciemā - DZĪKS "Lasis 1357" un pārvaldnieku Ojāru Līci. Šajā rakstā turpinām analizēt situāciju un mēģinām atbildēt uz sāpīgākajiem jautājumiem. Jāpiebilst gan, ka problēmas ir ne jau tikai  DZĪKS "Lasis 1357" – tās ir līdzīgas daudzos nams Jūrmalā – tāpēc arī šim jautājumam veltam tik lielu uzmanību.

 

 

Lienes dzīvokļa rēķinā ietvertās pozīcijas izsauca izbrīnu vairākiem speciālistiem, pie kuriem vērsās "Jūrmalas Vārds". Tās nosauktas tik mistiski (piemēram - "koplietošanas kanalizācija"), ka šiem namu apsaimniekošanas nozarē pieredzējušiem ļaudīm bija jāsaka - jautājiet pārvaldniekam, jo mēs nesaprotam, kas aiz tā slēpjas. Iespējams, ka to nesaprot ne vien Liene un aptaujātie speciālisti, bet arī citu dzīvokļu īpašnieki.... Šādā gadījumā būtu jāsasauc kopsapulce un jāuzdod jautājumi, ko šīs pozīcijas nozīmē. 

 

 

Liene ir rakstījusi pārvaldniekam un uzdevusi jautājumus, bet viņš nevis sniedzis atbildi pēc būtības, bet atrakstījies, vēl rakstveidā bargi norājot viņu par sliktu uzvedību - itin kā tas attaisnotu paskaidrojumu nesniegšanu. Saskaņā ar "Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumu" Lienei ir tiesības iet pie pārvaldnieka un iepazīties ar mājas lietu. Likums skaidri pasaka, ka mājas lieta dzīvokļa īpašniekam IR jārāda. Lienei ir tiesības uz vietas izskatīt mājas lietu, tai skaitā, izrakstīt nepieciešamo informāciju, kā arī dzīvokļu īpašnieku uzvārdus. Ja pārvaldnieks dokumentus nerāda, pret pārvaldnieku var vērsties tiesā.

 

 

Vispār apsaimniekošanas jautājumi likumdošanā ir neatrisināti. Nav instances, kur vērsties ar sūdzību, ja ir aizdomas par negodīgu mājas pārvaldnieku - vienīgā iespēja ir sūdzēt viņu tiesā. Un, protams, ka netrūkst veiklu vīriņu un sieviņu, kam to vien vajag - ne katram ir uzņēmība, laiks un nauda, ko veltīt tiesu darbiem, kuru rezultāts un izmaksas nav prognozējamas.

 

 

Lienei ir informācija, ka tiem dzīvokļu īpašniekiem, kas savulaik ir bijuši Dzīvokļu īpašnieku kooperatīva biedri, ir stipri zemāka apsaimniekošanas maksa par vienu kvadrātmetru, nekā tiem, kas dzīvokļus iegādājušies vēlākos gados. Šāda kārtība ir nelikumīga - pat tad, ja dzīvokļu īpašnieki ir pieņēmuši šādu lēmumu kopsapulcē, nobalsojuši par to, tas nav likumīgi. Visiem dzīvokļu īpašniekiem apsaimniekošanas maksai ir jābūt vienādai.

 

 

Šajā situācijā diemžēl pašu iedzīvotāju attieksme pret pārvaldnieku ir neadekvāta. Kundzes cienījamos gados pārvaldnieka laipnu sveicienu un "labas attiecības" ar viņu vērtē augstāk par kvalitatīvu nama apsaimniekošanu un godīgumu. Lai gan - vai tās tiešām sauksiet par labām attiecībām, ja acīs jums smaida, bet aiz muguras, iespējams, apzog? Tad likts lietā arguments - "viņš jau mans kaimiņš, kā es pret viņu vērsīšos?". Tam "labajam" kaimiņam gan nekas netraucē izrakstīt, iespējams, nepamatotus rēķinus, izlietot jūsu naudu pēc saviem uzskatiem, nesniedzot jums atskaites. 

 

 

Līgumā ietvertā apsaimniekošanas maksa nemaz tur nav konkrēti norādīta, - tai tur būtu jābūt. Ietverta rindiņa - un citi maksājumi, kas nolemti valdes un kopsapulces lēmumos. Kā uzzināt, kas šajos lēmumos ticis pielemts, ja ar tiem pārvaldnieks liedz iepazīties?... Līdzko cilvēks iegādājas ēkā dzīvokli, viņam ir saistoši visi iepriekšējie kopsapulču lēmumi. Lai cik tas nebūtu absurdi, rindiņa, kurā apliecināta likumā noteiktā prasība par informācijas sniegšanu dzīvokļu īpašniekiem, ietverta arī līgumā, kuru pārvaldnieks Ojārs Līcis ir parakstījis.

 

 

Ne rēķinā, ne apsaimniekošanas līgumā ietvertā informācija neliecina, ka tiktu vākta nauda mājas uzkrājuma fondam. Tātad pie visai lielajām summām, ko dzīvokļu īpašnieki maksā, nekādi būtiski uzlabojumi vai remonti mājā nav gaidāmi. Tikpat labi var būt, ka māja pamazām iet bojā, un līdz ar to jūsu privātīpašums - dzīvoklis, jo par māju nerūpējas tā, kā tas būtu nepieciešams. Remonti mājā, uzkrājums, uzlabojumi, kā jaunas ārdurvis, kodu atslēgas, u.c. ir dzīvokļu īpašnieku atbildība. Kā jau rakstījām, tad atbilstoši normatīvajiem aktiem padomju gados celto ēku dzīves ilgums ir aptuveni 70 gadi. Vai esat domājuši, kas notiks ar jūsu īpašumu un jums pašiem, ja māja kādudien - pēkšņi un pilnīgi negaidīti - būs avārijas stāvoklī?

 

 

Šajā situācijā neviļus rodas šaubas par līdzekļu uzskaiti un izlietojumu - jo vairāk, ja nekādas atskaites nav sniegtas. Izbrīns vien par to, ka šādi jautājumi nerodas visu dzīvokļu īpašniekiem. Kundzes, kas priecājas par laipno pārvaldnieku - vai jūs, maksājot skaidrā naudā par dzīvokli, vienmēr paņemat no viņa kvīti?...

 

 

Starp citu, arī rūpēties par ekonomiski izdevīgāko pakalpojumu ietilpst pārvaldnieka pienākumos. Kaut kā nav dzirdēts, ka Buļļuciemā daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāji skubinātu savu namu dzīvokļu īpašniekus pieslēgties SIA “Jūrmalas ūdens” pakalpojumiem, kas ir daudz lētāki nekā Buļļuciema lokālā tīkla pakalpojumi. Par to jau rakstījām iepriekšējos “Jūrmalas Vārda” numuros (piemēram, Nr. 7). 

 

 

Iedziļinoties šajā situācijā ar DZĪKS "Lasis 1357", beigās gribas vien teikt: paldies Dievam, ka man nav dzīvokļa šajā mājā. Un, pirms kļūt par dzīvokļa īpašnieku - jebkurā daudzdzīvokļu mājā - silti iesakām uzreiz pēc dzīvokļa apskates paviesoties pie pārvaldnieka, lai iepazītos ar dokumentiem par mājā veiktajiem remontiem, naudas izlietojumu un parādiem. Jo, ja pārvaldnieks rīkojas patvaļīgi un nesniedz paskaidrojumus, nerāda dokumentus, bet citu dzīvokļu īpašniekiem viss ir vienalga - nepērciet dzīvokli šādā mājā. Agri vai vēlu tiesu darbi būs neizbēgami.

Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA



  

  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):



JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt