Trešdiena,
2019.gada
16.janvāris
Jaunā
Jūrmala
77723

Zēni un meitenes zaļos krekliņos


Apskatīt komentārus (0)


10.04.2017

Parunājieties ar viņiem - tas vajadzīgs mums visiem!

 


Pēdējās divas nedēļas Jūrmalas iedzīvotāji varēja ieraudzīt jaunus, simpātiskus jauniešus zaļos krekliņos ar piespraudēm pie krūtīm, un daži jau paspējuši ar šiem jauniešiem parunāties. Tiem, kas to vēl nezina - šie jaunieši ir Jūrmalas skolu vecāko klašu audzēkņi, tieši šobrīd - brīvprātīgie, kas piedalās projektā "Par zaļu Jūrmalu: izvēlies savu pilsētu".

 


Šo projektu jaunieši uzsākuši pēc savas iniciatīvas. Projekta uzdevums: uzklausīt pilsētnieku viedokļus, priekšlikumus un vēlmes, kas adresētas Jūrmalas domei. Tas viss jau tālāk tiks nodots domes vadībai, - ar ko iedzīvotāji ir neapmierināti, pie kā vēl būtu jāpastrādā, un kuri iedzīvotāju norādījumi jāņem vērā - gan šajā, gan nākamajā sasaukumā.


 

- Protams, daudzas problēmas, kas attiecas gan uz komunālo, gan citām jomām, mums ir labi zināmas, un pie to risināšanas arī aktīvi strādājam, - teic Jūrmalas vicemērs Jānis Lediņš. - Taču, pirmkārt, neviens nevar zināt VISU, bet otrkārt, ne visi vēršas domē ar savam idejām un priekšlikumiem, arī tad, ja viņiem tie tiešām ir. Tāpēc šāda jauniešu iniciatīva - pašiem "doties tautā", runāt ar cilvēkiem, bet pēc tam nodot viņu vēlmes un priekšlikumus pašvaldībai - tas ir, tiem, kam ir iespējas šīs idejas īstenot - ir ļoti vērtīga. Tas nesīs labumu gan pilsētai kopumā, gan katram tās iedzīvotājam atsevišķi.


 

Šim J. Lediņa viedoklim piekrīt arī Attīstības un vides jautājumu komitejas priekšsēdētāja Ligita Maziņa: 

 

 

- Manuprāt, šis projekts būs ļoti noderīgs ne vien tādēļ, ka mēs, domes deputāti, varēsim saņemt pilnīgāku informāciju par Jūrmalas iedzīvotāju vēlmēm un vajadzībām, bet arī tāpēc, ka projekta ietvaros paredzēta adresēta atgriezeniskā saite - tas ir, ikviens iedzīvotājs saņems atbildes uz saviem jautājumiem. Tādā veidā jūrmalniekiem būs iespēja uzzināt, ko tieši mēs, deputāti, darām pilsētas un pilsētnieku labā. Tiek remontētas ielas, kļūst vairāk dažādu sociālu pabalstu, rodas jaunas iespējas iekškvartālu labiekārtošanai, privātā biznesa uzsākšanai, galu galā - arī ārstēšanai un veselīgam dzīvesveidam. Un tas ir apsveicami!

 

 

Savukārt domes deputāte Karīna Sinkēviča vērsa uzmanību uz vēl vienu ļoti svarīgu jauniešu misijas aspektu:

 

 

- Nav šaubu, ka mums, deputātiem, ir ļoti svarīgi uzzināt jūrmalnieku viedokļus par jautājumiem, kas saistīti ar pilsētas dzīvi. Taču ne mazāk svarīgs ir kas cits: jaunieši, apstaigājot dzīvokļus, iespējams, atklās, ka ir cilvēki, kuriem nepieciešama palīdzība. Diemžēl, neskatoties uz to, ka pie mums ir attīstīta dažādu sabiedrības grupu sociālā atbalsta sistēma, ir ne mazums jūrmalnieku, kuri kuriem ir ļoti grūta dzīve, taču viņi nevēršas pēc palīdzības. Tāpēc mēs par viņiem neko nezinām un viņi palīdzību nesaņem. Iespējams, ka kaut kur būs nepieciešama sociālā palīdzība, kaut kur - municipālās policijas, bāriņtiesas vai vēl kādas citas struktūrvienības iejaukšanās. Taču pirmais solis ir par to uzzināt. Un šeit jauniešu, kuri varēs pavēstīt par cilvēkiem, kuriem nepieciešama palīdzība, loma ir praktiski nepārvērtējama.

 

 

Pirms projekta uzsākšanas jaunieši ir izgājuši īpašu sagatavošanu: mācījušies, kā sarunāties ar cilvēkiem, kā pareizi uzdot jautājumus un maksimāli precīzi fiksēt atbildes. Un tagad brīvprātīgie zaļos krekliņos, pēc kuriem pilsētnieki varēs jauniešus atpazīt, staigās pa dzīvokļiem, tiksies un sarunāsies ar cilvēkiem sabiedriskās vietās - parkos, bērnu rotaļu laukumos, pludmalē un citur. Pavisam plānots aptaujāt ne mazāk par 3000 cilvēkiem. Aptauja notiks latviešu un krievu valodās, cilvēki varēs atbildēt tai valodā, kurā viņiem ierasts sazināties.

 

 

- Es šai projektā piedalos vairāku iemeslu dēļ, - par savu dalību stāstīja Viola Asare, Kauguru vidusskolas 12. klases skolniece. - Pirmkārt, esmu pārliecināta: veicot apauju, mēs, brīvprātīgie, darām labu darbu, kas var nest lielu labumu mūsu pilsētai un tās iedzīvotājiem. Otrkārt, man vienkārši patīk sarunāties ar cilvēkiem, un man jau ir komunikācijas pieredze - esmu strādājusi jomā, kur nepārtraukti ir jārunā ar cilvēkiem.

 

 

- Kādi ir pirmās nedēļas iespaidi? Vai cilvēki labprāt runā ar jums?

 

 

  - Pirmajā brīdi - ne pārāk droši. "Ai, nu kāpēc es?!", "" Atvainojiet, man nav laika, es tagad steidzos"... Bet, kad sakām - aptauja aizņems vien piecas minūtes, - tad piekrīt. Un, kad jau saruna ir sākusies, kad aizskarts tēmas, kuras cilvēkus patiešām ļoti satrauc, tā var arī ieilgt - līdz 20 minūtēm, pusstundai. Un ne tādēļ, ka mēs tā gribam: cilvēki paši mūs nelaiž prom! Cilvēki gados, vientuļie cilvēki - vienkārši stāsta par savām problēmām, arī tādām, kas uz mūsu projektu neattiecas. Ka slimības moka, un ar pensiju vien grūti izdzīvot...

 

 

- Kādi jautājumi visbiežāk iedzīvotājiem ir aktuāli?

 

 

- Pati sāpīgākā tēma - komunālie jautājumi. Un tie ir ļoti dažādi. Piemēram, kādēļ nākas maksāt par kaimiņu, kurš līdz pat šim brīdim nav uzlicis ūdens skaitītāju. Kādēļ tarifi dažādās mājās ir dažādi - tie var atšķirties pat divās kaimiņu mājās. Kādā Engures ielas namā pažēlojās, ka ļoti ilgi jātecina ūdens, kamēr beidzot sāk tecēt silts, un par šo iztecināto ūdeni jāmaksā.

 

 

Cilvēkus satrauc pagalmu stāvoklis, bedres uz ceļiem. Mēdz gadīties, ka tajā pašā mājā vieni kaimiņi saka - vajag uzlikt soliņus pie mājas, lai varētu pasēdēt un atpūsties, bet citi - nekādus soliņus nevajag! Jo uz tiem tikai dzērāji sēdēs, vai vietējie pašpuikas.


- Vai ir bijuši arī gadījumi, kad jūs uzņem klaji nedraudzīgi?

 

 

-Ar ko tādu esmu saskārusies tikai vienu reizi. Piezvanīju pie durvīm, bet aiz tām sievietes balss: "Aptauja? Un kas to organizē? "Zaļie"? Uz redzēšanos!". Žēl, ka cilvēks tā reaģēja: nenācu taču aģitēt par kādu partiju, bet gan runāt par pilsētas problēmām. Taču, kā es jau sacīju, - tas bija tikai viens atsevišķs gadījums. Lielākoties cilvēki ir ļoti labvēlīgi noskaņoti.

 

 

 Aptauja notiks vienu mēnesi, pēc tam savāktie dati tiks apkopoti un nodoti Jūrmalas domei. Bet jau maijā Jūrmalas iedzīvotāji varēs saņemt atbildes uz saviem jautājumiem.


Neskatoties uz to, ka jautājumu loks ir ļoti plašs un skar visdažādākās pilsētas dzīves jomas, - komunālo, sociālo, veselības aizsardzības, - kopumā aptauja aizņem ne vairāk kā 5-7 minūtes, jo jaunieši atbildes pieraksta īpaši sagatavotā anketā. Tādēļ mēs jūrmalniekus ļoti lūdzam neatteikt jauniešiem ekspresinterviju, nebaidīties, bet droši atvērt durvis. Starp citu, jaunieši dzīvokļos nemaz neieies, bet aptauju veiks, stāvot uz sliekšņa. Viņu misija ir cēla - padarīt dzīvi mūsu pilsētā labāku un pārticīgāku!


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA  

  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt