,
2020

Vēstule no drauga svētku reizē


Apskatīt komentārus (0)


04.05.2011

Imants Burvis,
LR pilsonis


Dienā, kura tagad saucās par neatkarības dienu, no paša rīta saņēmu vēstuli no drauga. Man it kā būtu pamats, gan arī tiesības oponēt dažām domām. Bet pēc būtības nav ko iebilst. Pirms 21 gada, iebilstot dažiem risinājumiem, saņēmu pārmetumus komunistiskā domāšanā un neticībā tautas radošam spēkam. Šodien to dienu sliktākās prognozes diemžēl izskatās gandrīz vai optimistiskākais scenārijs. Patiesība izrādījās vēl rūgtāka. Tāpēc - bez labojumiem.

"Svinam svētkus… vai ar skaidru galvu?
1990. gada 4. Maijā LPSR Augstākās padomes deputāti pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Šogad valsts sasniegusi vecumu, kura fiziskām personām daudzās valstī tiek atzīta kā pilngadība.

Par ko cīnījāmies, ko sasnieguši un kur esam nonākuši? Šo jautājumu vērts uzdot tiem, kas pielika savu roku pie neatkarības atjaunošanas.

Šodien valsts ekonomiku un politiku pārsvarā pārvalda bijuši VDK, kompartijas un komjaunatnes funkcionāri, kā arī 90 gadu ministriju augsta ranga darbinieki. Cik no tiem uzņēmīgajiem cilvēkiem, kas noticēja un centās izveidot, un pat izveidoja, darba vietas un augošus uzņēmumus no 0 pozīcijas pašlaik ir varas elitē? Valsts pārvaldes sistēma šajos 21 gados nav mainījusies. Tikai īpašumtiesības no valsts pārgājusi nomenklatūras rokās. Kā agrāk, jebkuru, kurš ir pret esošo sistēmu, elementāri var tikt samalts policejiskās valsts represīvās varas dzirnavās.

Šodien 2011.gada 4. maijā radioziņās dzirdēju, ka 12 00 viss MK ir uzaicināts uz Saeimu svinēt pie siles atrašanos svētkus. Jauki.

Apmēram tajā pat laikā domu biedru grupa “Pietiek LV” rīko protesta akciju Esplanādē un saskaņā ar plānu paredzēts gājiens uz MK. Varēs pabļaustīties, saukt ārā ministrus. Taču tur neviena nebūs. Ar notiekošo neapmierinātā Tauta sapulcēsies pietiekami drošā attālumā no valdošās elites.

Otra grupa – Antiglobālisti, pulcēsies Bastejkalnā. Tie ir pielaisti tuvāk, zaļumos lai rīko pikniku. Taču viņu iespējams būs mazāk.

Savulaik cariskās krievijas ohranka, lai kontrolētu ekstremāli noskaņotus radikāļus, savervēja SR(eseru) teroristu organizācijas vadītājus. Tas pats pie sociķiem. Klasika. Lai pārvaldītu pūli ir jākontrolē radikāli noskaņotā pūļa daļa, ievirzot tās darbību varai vēlamajās sliedēs. Tik jautājums: kas finansē šādus pasākumus? Jo no savas pieredzes zinu, ka noorganizēt cilvēku iziešnu ielās, bez attiecīga finansējuma ir praktiski neiespējami (pasākumam vajadzīga skaļa reklāma masu saziņas līdzekļos, bet tur par brīvu neviens neko nepublicē). Šādi pasākumi vajadzīgi lai noteiktu neapmierinātas personas un ar viņām strādātu.

Ko darīt? Neiet, nepiedalīties?

Lai panāktu rezultātu ir jāiegūst vara. Lai iegūtu varu ir jāapvienojas vienotā spēkā. Sen zināms ka rīkstes var salauzt pa vienai, bet pamēģini salauzt saišķi. Šobrīd sabiedrība ir sadalījusies divās lielās nometnēs:

1.Valsts pārvaldē strādājošie, kuri veiksmīgi savas labklājības uzturēšanai tērē ārvalstu kredītus, kurus paši ņem valsts un tautas vārdā. Viņi tēlo, ka maksā nodokļus. Jo paņemot naudu no valsts kases, pēc tam daļu atdod atpakaļ. Parāds pieaug, valsts kasē naudas masa samazinās. Arī šajā nometnē ir neapmierinātie, pārsvarā tautai tuvāk stāvošie (ierindas policist, skolotāji, mediķi, kultūras darbinieki un zemākie ierēdņi). Viņus vieno vienota barības sile, viņi ir liels spēks, jo bailes, ka pie citas valdības var palikt bez siles, ir lielākas par paciešamo pazemojumu velkot dzīvību.

2. Nevalstiskās organizācijās strādājošie, kuri no sava padarītā darba maksā nodokļus valsts kasē, palielinot naudas masu valsts kasē. Viņi ir saškēlti sīkās interešu grupās. Šo škelšanos provocē pirmā nometne. Klasisks princips: skaldi un valdi. 10 Saeimas vēlēsanās piedalījās vairākas jaunās, pie varas neesošās, partijas. Kurām pēc būtības bija ļoti tuvi mērķi un programmas. Pirms vēlēšanu sarakstu iesniegšanas notika vairākas starpartiju sarunas par apvienošanos, taču rezultātā apvienošanās nenotika un Saeimā neviena no šīm partijām neiekļuva. Valdošā nometne izolēja šīs partijas no masu informācijas līdzekļiem.

Secinājums, mēs varam bļaustīties pa stūriem cik vien tīk, kamēr neapvienosimies. Jo mēs tiksim salauzti. Pirms ejam un sākam kaut ko darīt, padomāsim: kam tas ir izdevīgi?

Tikai kopīgs celšanas, ne nopostīšanas, darbs dod kopēju, tautu vienojošu mērķi. Partija “Daugava Latvijai” vēļēšanās piedāvāja ne tikai politisku programmo, bet arī ekonomisku (visas tautas akciju sabiedrība, kura uzbūvētu trīs Hidro elektrostacijas uz Daugavas un uzbūvētu slūžas vai kuģu liftus uz esošo HES dambjiem, ļaujot pa Daugavu iet kuģiem). Tas varētu būt viens no priekšnosacījumiem tautas apvienošanai kopējam mērķim. Tikai pragmātiska ekonomiska programma, bez patīk-nepatīk emocijām, ļaus saglabāt tautu un valsti, kura pasaulē nes Latvijas vārdu.

Andrejs Treikals
"


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

  

  

   

 

  

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt