Sestdiena,
2019.gada
25.maijs
Brīvais laiks
103137

Iznākusi "Dubultu vēsture"


Apskatīt komentārus (0)


15.11.2018

"Šī Aināram Radovicam ir liela diena, jo šis ir pirmais publiskais grāmatas “Dubultu vēsture” atvēršanas pasākums. Jāsaka, ka Ainārs Radovics ir ieguldījis ļoti apjomīgu darbu – strādājis un pētījis arhīvos un bibliotēkās, muzejos. Iepazinies ar avotiem, periodiku, literatūru, un vēl jāsaka, ka viņam pašam mājas ir ļoti daudz materiālu, kurus veiksmīgi izmanto. Hronoloģiskais ietvars šai grāmatai ir visai plašs, jo Dubultu vēsture tiek pētīta no pašiem senākajiem laikiem, un varētu teikt, ka līdz pat mūsdienām,” grāmatas “Dubultu vēsture” atvēršanas svētkos visai kuplo – ap 80 cilvēku – interesentu pulku sākumā uzrunāja Jūrmalas pilsētas muzeja direktore Inta Baumane.

 


Ziņu dienests

 

 

Autors klātesošos īsi iepazīstināja ar grāmatas saturu, bet pēc tam kopā ar izdevēju Valdi Garozu pateicās daudzajiem atbalstītājiem, tai skaitā Jūrmalas pilsētas domes vadībai – klātesošajai domes priekšsēdētāja vietniecei Ritai Sproģei, deputātiem Irēnai Kausiniecei, Dacei Riņķei, Mārtiņam Stulpiņam un daudziem, daudziem citiem. 

 

 

Kā goda viesi pasākumu bija pagodinājuši Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis un Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadītājs Andris Vilks. O. Spārītis atzinās, ka ar grāmatas autoru ir pazīstams vēl no tāliem padomju gadiem, kad kopā braukājuši pa Latviju un no brikšņiem atbrīvojuši ne vienu vien pamesto baznīcu un pilsdrupas, “tādā veidā padomju laikā rādot savu attieksmi pret šo kultūras mantojumu”. “Es priecājos, ka liktenis mūs saveda kopā, un Aināram tāda vilkme pētīt pagātni jau bija. Man arī viņa bija. Grūti jau pateikt, kur mums katram viņa radusies, bet viņa turpinās nebeidzami,” pauda O. Spārītis.

 

 

No redakcijas puses varam pateikt lielu paldies jūrmalnieku vārdā izdevējam Valdim Garozam, -kurš, starp citu, pats ir Dubultu iedzīvotājs, - jo arī viņš ir ieguldījis milzīgu, nenovērtējamu darbu grāmatas izdošanā!

 


Jūrmalnieku stiprā turēšanās pie pilsētas vēstures un savām saknēm ir īpaša - varbūt šo vēlmi raisa vasarnieku tūkstoši un miljoni, kas katru gadu atbrauc un atkal dodas prom, lai, iespējams, nekad vairs neatgrieztos. Līdz šim katras grāmatas par Jūrmalas vēsturi iznākšana ir bijusi Notikums. Katram jūrmalniekam pašsaprotama ir Pētera Beltes 1936. gadā izdotā grāmata "Rīgas Jūrmalas, Slokas un Ķemeru pilsētas ar apkārtni" plauktā, dažam veicies būt arī par "Neputna" izdotās „Jūrmala. Daba un kultūras mantojums” lepno īpašnieku. Ir vēl vairākas - mazāka formāta, taču saturā ne mazāk vērtīgas. Tās visas pie iespējas izķertas kā karsti pīrādziņi. 

 

 

Nu šīm grāmatās piepulcējusies saturiski un poligrāfiski bagātā Aināra Radovica "Dubultu vēsture". A4 formāta vairāk kā 300 lappusēs un vairāk kā 700 ilustrācijās enciklopēdiski izsmeļoši aprakstīta Dubultu vēsture no pašiem pirmsākumiem līdz padomju laikam. Teritoriāli grāmatā sniegtā informācija aptver Vec-Dubultus robežās, kādas tas bija pirms Otrā pasaules kara - no toreizējās Robežu, tagad Kļavu - ielas Jaundubultos līdz Emelīnas ielai Majoros. 

 

 

Grāmatas sākumā lasāms salīdzinoši īss hronoloģisks vēstures apraksts, tālākā tekstā jau ļoti sīki un pamatīgi apskatīta šīs Jūrmalas pilsētas daļas vēsture pa atsevišķām tēmām - kuģīšu satiksme ar Dubultiem, Dubulti senajās kartes un gruntsgabalu plānos; krogs, policija, tirgus; baznīca; kūrmāja, u.t.t. Latvijas jubilejas gadā droši vien sevišķa interese ir par brīvības cīņām 20.gs. sākumā. Grāmata ir pārbagāta ar sadzīviskām detaļām, citātiem no seniem laikrakstiem par dažādiem notikumiem, piemēram, pēc sadaļas par Aspaziju un Vilhelmu Purvīti atrodama "Likumpārkāpumi un dažādi atgadījumi", lasāms pat dažs spoku stāsts. Noslēgumā publicētas senas Dubultu iedzīvotāja Kaspara Irbes dienasgrāmatas, kā arī paša autora atmiņas par Dubultiem. Grāmatas pielikumā - unikālas vēsturiskas Dubultu kartes. 

 

 

Grāmata būs ne vien aizraujoša lasāmviela pašiem Dubultu iedzīvotājiem, bet arī noderīgs uzziņu avots gidiem un vienkārši vēstures mīļotājiem. 

 

 

Žēl, ka grāmatas tirāža ir tikai 1000 eksemplāru. Domājams, ka arī šī iemesla dēļ tā kļūs par bibliogrāfisku retumu vēl ātrāk kā citas Jūrmalas vēsturei veltītas grāmatas. Diemžēl laikrakstam nav informācijas, kur grāmatu varēs iegādāties. Kā pauda grāmatas autors, tad Nacionālajā bibliotēkā tā ar laiku būs pieejama vismaz elektroniskā formātā.

 

 

Atliek vien novēlēt, lai katrai Jūrmalas daļai ar laiku būtu savs vēstures pētījums, pieejams katram interesentam. Galu galā Jūrmalai nākamgad būs tikai 60 gadi, kas pilsētai ir tāds zīdaiņa vecums, bet Ķemeriem, piemēram, jau vairāk kā 180...


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt