Trešdiena,
2019.gada
20.februāris
Brīvais laiks
83345

Ar Latvijas Radio kora koncertu “Pareizticīgo Ziemassvētki” noslēgsies Dzintaru koncertzāles “Ziemassvētku festivāls”


Apskatīt komentārus (0)


04.01.2018

7. janvārī, dienā kad pareizticīgie svin Kristus dzimšanas svētkus, Dzintaru koncertzāle un Latvijas Radio koris aicina uz “Ziemassvētku festivāla” noslēguma koncertu “Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumi” plkst. 17.00 vēsturiskajā atjaunotajā Dzintaru koncertzālē

 

 

Ziņu dienests

 

 

Publicitātes foto 

 

 

Koncerta programmā baudīsim izcilā krievu komponista Georgija Sviridova pārlaicīgos skaņdarbus, balsu virtuozu – Latvijas Radio un diriģenta Sigvarda Kļavas lasījumā. 

 


“Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumus” uzskata par Georgija Sviridova kormūzikas augstāko virsotni. Tiem līdzās tam koncertā skanēs Sergeja Rahmaņinova “Solmažora kora koncerts” un latviešu komponista, pareizticīgo baznīcas reģenta un psalmotāja Andreja Selicka zīmju dziedājumi. 

 


Georgija Sviridova (1915–1998) mūzika, mūsdienu klausītāja skatam vērojot, pulsē it kā aiz noslēpumaina priekškara. Šķiet pavisam nesen viņš devies aizsaulē, garajā mūžā pieredzot daudzus 20. gadsimta avangarda kūleņus, taču savā skaņu pasaulē Sviridovs spējis saglabāt dzīvu slāviskās tradīcijas dziedinošo spēku. 

 


Diriģents Sigvards Kļava un Latvijas Radio koris programmā “Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumi” piedāvās reti atskaņotu Georgija Sviridova garīgo mūziku, kas kļuvusi par savdabīgu krievu pareizticīgo dziedājumu tūkstošgades vainagojumu. Komponists pie šā cikla strādājis mūža nogalē – pēdējā desmitgadē, tajā apvienojot savas radošās pieredzes esenci un apcerot 20. gadsimta laikmeta zīmes. 


 

“Krievu mūzika un visa krievu kultūra jau no pašiem pirmsākumiem bijusi cieši saistīta ar dziļi pareizticībā sakņotu pasaules redzējumu. Tieši tur slēpjas mūsu savdabīgums un neparastums. [..] Mūsdienu sabiedrības nozīmīgākais un grūtākais uzdevums ir atjaunot šo garīgo saiti. Tikai šādu nākotni es redzu mūsu kultūras attīstībai.” (Georgijs Sviridovs).

 


Līdzīgi kā Sergejs Rahmaņinovs, arī Georgijs Sviridovs bija iecerējis izveidot apjomīgu “Visasnakts liturģiju” (Всенощное бдение), taču cikla ideja nerealizējās, un lielākā daļa dziedājumu tika atstāti bez noteikta izkārtojuma, dodot brīvas rīcības iespējas izdevējiem un interpretiem.  

 


Jau trešo gadu no 15. decembra līdz 7. janvārim atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē norisinās krāšņs Ziemassvētku festivāls. Desmit muzikāli daudzveidīgos koncertos tiekamies ar vokālo grupu “Latvian Voices”, Rīgas Doma zēnu kori un ģitāristu Kasparu Zemīti, izcilo pianistu Vestardu Šimku, Latvijas Radio kori, “Sinfonietta Rīga” un citiem māksliniekiem. Programmā arī īpaši koncerti bērniem un krāšņs Vecgada koncerts. Festivāla īpašie viesi – vokālā grupa “The Queen’s Six” no Lielbritānijas.


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA  

  

  

   

 

 ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt